Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση υπογείου, ζητήματα που δεν αφορούν το νόμο


JTB

Recommended Posts

Δεν βάζω την ερώτηση μέσα στην υπάρχουσα συζήτηση γιατί δεν είναι τόσο το αν μπορεί να ρυθμιστεί όσο για το μετά...

 

Συγκεκριμένα, σε πολυκατοικία άδειας περίπου 1974 έχει γνωστός μου όλο το υπόγειο, συγκεκριμένα 6 αποθήκες οι οποίες όμως είναι διαμορφωμένες , οι δύο μπροστά ως καταστήματα (έχουν ανεξάρτητη είσοδο αλλά και άλλη από τα Κ/Χ) και οι υπόλοιπες ως διαμερίσματα, τα δύο γκαρσονιέρες και τα άλλα τριάρια!!!

Είναι ημιτελή, στα τούβλα, ούτε καν παράθυρα σωστά δεν έχουν...

 

Θέλει να τα αξιοποιήσει...

Το σχέδιο είναι να τα νομιμοποιήσει, ως διαμερίσματα ή γραφεία ή και τα δύο και μετά να τα ψιλοφτιάξει και σιγά σιγά να τα προχωρήσει...

Εναλλακτικά θα μπορούσε να μεταφέρει εκεί την εργασία του (αποθήκη υποδημάτων) και να έχει τα δύο μπροστινά ως κατάστημα και έκθεση και όλα τα πίσω να τα κάνει αεροδρόμιο, για αποθήκη...

 

Προκύπτουν κάποια ερωτήματα για τα οποία θα ήθελα τη γνώμη σας...

 

1. Χρειάζεται συναίνεση ιδιοκτητών; Εγώ λέω πως όχι, αφού το μόνο κ/χ είναι ο διάδρομος, οι αποθήκες όλες είναι δικές του...

 

2. Του λέω να προχωρήσει άμεσα τη τακτοποίηση και μετά ίσως βγάλουμε καμία μικρής κλίμακας για επισκευές για να κλείσω τα στόματα των ενοίκων (για φασαρία των συνεργείων κλπ...) Συμφωνείτε ή θα έχω πρόβλημα αφού πιθανότατα θα γκρεμίσω τοίχους εσωτερικά;

 

3. Δεν έχω ακόμη σχέδια αδείας και δεν ξέρω αν η διαμόρφωση που βλέπω έχει κάποια σχέση με την άδεια.... Αν τελικά δεν έχει και στην άδεια είναι ενιαίος χώρος, τότε να γκρεμίσω άμεσα και να κάνω μετά τακτοποίηση...αν προλαβαίνω; Να κάνω τακτοποίηση και χωρίς πρόβλημα να γκρεμίσω αρκεί να έχω μετά την κατάσταση που περιγράφεται στην άδεια;;;

 

4. Στη περίπτωση που προχωρήσουμε σε κάτι από τα παραπάνω και μετά θέλει να τα νοικιάσει ως διαμερίσματα, τί πρόβλημα μπορούν να δημιουργήσουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες... π.χ. να μη θέλουν γιατί θα μπούν αλλοδαποί κλπ...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας... Επείγει γιατί μπαίνουμε στο Δεκέμβρη πια και πρέπει να το τρέξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.