Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογιστικό πρόβλημα


Recommended Posts

Θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω για το εξης θεμα:

αν καποιος δουλευει σε μια εταιρεια με δελτιο παροχης υπηρεσιων, και για το τρεχον ετος 2010 εχει ενα εισοδημα χ αναλογο των 12 μηνων του ετους (δηλαδη χ=12*y) και ο εργοδοτης του του λεει οτι για αυτο το ετος επειδη εχει προβληματα τα συνολικα δελτια που θα κοψουν θα αντισοιχουν στους 10 μηνες, δηλαδη εισοδημα 10*y, και τους δυο μηνες θα τους πληρωσει και θα κοψουν δελτιο το 2011, οποτε το 2011 θα εχει ενα εισοδημα 14*y.ολο αυτο τι επιβαρυνση θα εχει στην φορολογια του εργαζομενου αφου θα φορολογηθει με το σκεπτικο οτι την μια χρονια εχει 10*y εισοδημα και την αλλη θα εχει 14*y εισοδημα, δηλαδη κατα ποιο ποσο ή ποσοστο θα επιβαρυνθει ο εργαζομενος απο οτι αν φορολογουνταν με την λογικη οτι θα ειχε 12*y εισοδημα την μια χρονια και ακριβως αντιστοιχο την επομενη. ποια η συνολικη επιβαρυνση του εργαζομενου? ετσι δεν κινδυνευει την δευτερη χρονια να αλλαξει κλιμακα και ενα μερος του εισοδηματος του να φορολογηθει με μεγαλυτερο συντελεστη απο οτι πραγματικα θα συνεβαινε υπο κανονικες συνθηκες?

 

ας παρουμε παραδειγμα οτι καποιος εχει εισοδημα 3000*12=36000 ευρω και ακριβως το ιδιο θα ειχε και για την επομενη χρονια, αν λοιπον αυτο το εισοδημα τωρα θα το εχει ως εξης: 3000*10=30000 ευρω για την τρεχουσα χρονια και την επομενη 3000*14=42000 ευρω. (τα νουμερα ειναι πλασματικα απλα και μονο να μου εξηγησετε τον τροπο σκεψης πως βρισκεις το ολο προβλημα με βαση τον νεο τροπο φορολογησης που θα ισχυσει).

 

ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνεις είναι. Που είναι η απορία; Προφανώς και ενδέχεται να αλλάξει κλίμακα συντελεστή φορολόγησης από κάποιο σημείο και μετά. Κυρίως για αυτό φωνάζουμε ότι μας έσφαξε με την κατάργηση των συντελεστών. Αλλά το δικό σου είναι πταίσμα. Σκέψου έναν μελετητή π.χ. ο οποίος κόβει μαζεμένα έσοδα 150 χιλιάρικα σε μια χρονιά μέσα, ενώ τη μελέτη τη δούλεψε 3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

ας παρουμε παραδειγμα οτι καποιος εχει εισοδημα 3000*12=36000 ευρω και ακριβως το ιδιο θα ειχε και για την επομενη χρονια, αν λοιπον αυτο το εισοδημα τωρα θα το εχει ως εξης: 3000*10=30000 ευρω για την τρεχουσα χρονια και την επομενη 3000*14=42000 ευρω. (τα νουμερα ειναι πλασματικα απλα και μονο να μου εξηγησετε τον τροπο σκεψης πως βρισκεις το ολο προβλημα με βαση τον νεο τροπο φορολογησης που θα ισχυσει).

 

Πρέπει να εξετασθεί ανά περίπτωση... στο συγκεκριμένο παράδειγμα σου, συγκρίνουμε 30k με 42k ευρώ.

Και στις δυο περιπτώσεις θα έχεις αφορολόγητο 11.500, ΤΣΜΕΔΕ 3000, έστω ότι δεν έχεις καθόλου επαγγελματικά έξοδα (βενζίνες, κινητα, υπολογιστες, κλπ) και βάλε και 2500 (αυθαίρετο νούμερο, στην τύχη το έβαλα) απο τις αποδείξεις που πρέπει να μαζεύεις (όχι σαν επαγγελματίας, σαν πολίτης).

Σούμα: 11.500 + 3.000 + 2.500 = 17.000 ευρώ

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε 30.000-17.000=13.000 φορολογητέο

και

Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε 42.000-17.000=25.000 φορολογητέο

 

Εάν όμως έχεις πχ 7.500 ευρώ επαγγελματικά έξοδα και 6.000 προσωπικα έξοδα (ενοίκια σπιτιού, κομμωτήρια της μανδάμ, φροντιστήρια των παιδιών) τότε έχουμε

11.5000+7.500+6.000=25.000

Και το φορολογητέο εισόδημα έιναι:

Στη πρώτη περίπτωση 30.000-25.000=5.000

Στη δεύτερη περίπτωση 42.000-25.000=17.000

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι δεν μπορεί να δωθεί μονοσήμαντη απάντηση...

 

Βάλε λοιπόν κάτω τα ακριβή νούμερα σου, μια εκτίμηση των επαγγελματικών εξόδων (που μπαίνουν στο Ε3) και των προσωπικών (που μπαίνουν στο Ε1), βρες και στο internet τις φορολογικές κλίμακες (Ν.3842 23.4.2010 ΦΕΚ 58Α) και θα δεις ακριβώς το φορολογητέο σου εισόδημα και εάν σε ανεβάζει στην φορολογική κλίμακα το πλάνο του εργοδότη σου.

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε μια συζητηση και οι περισσοτεροι μου λενε οτι εγω το προσεγγιζω λαθος (γιατι απλα τους βολευει να μου πουν οτι το προσεγγιζω λαθος), καποιοι ηταν διστακτικοι λογω αγνοιας, κανενας δεν συμφωνουσε μαζι μου (και εγω αγνοια εχω αλλα καποια θεματα ειναι και απλη λογικη) οτι ειναι εις βαρος του εργαζομενου αυτο, γιατι σε καμια περιπτωση του χρονου (για εισοδηματα του 2011) δεν θα εχει γινει ελαφρυτερη η φορολογια και δεν θα εχουν βελτιωθει οι κλιμακες και οι φορολογικοι συντελεστες προς οφελος των εργαζομενων σε σχεση με αυτα που ισχυουν το 2010 ωστε να πεις ενταξει δεν εγινε και τιποτα. μου ζητηθηκε να το τεκμηριωσω λογιστικα (αντικειμενο που δεν κατεχω) με ενα παραδειγμα μπας και καταφερω να τους ανοιξω το κεφαλι να τους τα βαλω μεσα, οποτε θελω μια αναλυτικη βοηθεια του σκεπτικου, των διαφορων που προκυπτουν και ποσο μεσα θα μπει ετσι ο εργαζομενος. αυτοι θα αναγαγουν το σκεπτικο στα δικα τους πραγματικα νουμερα. (ουτε τις κλιμακες που θα ισχυσουν εχω ουτε τιποτα)

 

δεν διαφωνω σε αυτα που λες, οτι στο παραδειγμα που θετεις θα ειναι χειροτερο ολο αυτο, αλλα ωστοσο επειδη εχουμε και περιπτωσεις που καποιος θα ειχε το αφορολογητο και τις δυο χρονιες και με αυτη την βλακεια θα το χασει τη δευτερη χρονια και θα πληρωσει καποιο φορο, εστω και λιγο, αλλα οταν μιλαμε για εισοδημα κοντα στο αφορολογητο τοτε οτι και να χασει ειναι μεγαλη ζημια για αυτον.

 

ευχαριστω πολυ Topap, θα το ψαξω με τις υποδειξεις σου και αν δεν βγαλω ακρη θα ερθω να σας ξαναπρηξω. :P

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνεις είναι. Που είναι η απορία; Προφανώς και ενδέχεται να αλλάξει κλίμακα συντελεστή φορολόγησης από κάποιο σημείο και μετά. Κυρίως για αυτό φωνάζουμε ότι μας έσφαξε με την κατάργηση των συντελεστών. Αλλά το δικό σου είναι πταίσμα. Σκέψου έναν μελετητή π.χ. ο οποίος κόβει μαζεμένα έσοδα 150 χιλιάρικα σε μια χρονιά μέσα, ενώ τη μελέτη τη δούλεψε 3 χρόνια...

 

 

 

Οι προισχύουσες διατάξεις του ΚΦΕ (άρθρο 48 παρ. 6) έδιναν δυνατότητα κατανομής εισοδημάτων αυτής της μορφής σε περισσότερα του ενός έτη.

Μετά την τροποποίηση που έφερε ο νόμος 3842/10 πάλι υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά με "λιγότερη" σαφήνεια.

Καλό είναι να ερωτηθεί το ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, ώστε να υπάρχει γραπτή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ-πολυ Topap!!!, εβγαλα ακρη με αυτα που μου ειπες, αλλα δυστυχως δεν καταλαβαινουν μια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.