Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για στέγαστρο


Recommended Posts

Το θέμα είναι σε ποιον ακάλυπτο θέλεις να το κατασκευάσεις. Σε υποχρεωτικό ακάλυπτο αναφέρει περιορισμό για πλάτος (δηλαδή διάσταση που εισέχει) στον ακάλυπτο 1/4 της Δ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πίσω μέρος του οικοπέδου θέλω να το φτιαξω.

Το Δ δεν ειναι για το πίσω όριο του οικοπέδου; Αν εχω απόσταση από πίσω όριο 2,5 τότε μπορώ 0,62εκ (1/4Δ).

Από το πλάγιο όριο δεν εχω πρόβλημα ή και εκεί ισχύει το δ;

Χωρίς fgfgfτίτλο.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Σε ΕΕΜΚ για κατασκεύη στεγάστρου ,ο αναλύτικός προυπολογισμός θα γίνει βάσει επιφάνειας ή όγκου?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νικ-στο αναλυτικό τιμολόγιο του Ν.4495 (Παρ.β) θα συμπληρώσεις όλα τα επί μέρους υλικά για την κατασκευή.Οι εργασίες συμπληρώνονται με τιμές μονάδας.Άλλη εργασία (π.χ. στέγη από αυλακωτή λαμαρίνα) συμπληρώνεται με επιφάνεια.Άλλη εργασία (π.χ. σκυρόδεμα) με κυβικά μέτρα κλπ.κλπ.🙂

Υ.Γ.Στα download του φόρουμ ψάξε τον αναλυτικό 4495 σε μορφή xcell για συμπλήρωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Στον ακαλυπτο χωρο πολυκατοικιας υπαρχει μια θεση παρκινγκ στην οποια θελω να φτιαξω κατασκευη που θα αποτελειται απο στραντζαριστα υποστυλωματα και δοκους και για επικαλυψη τεντα μη κινητη. Χρειαζεται αδεια για να κανω κατι τετοιο? Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ουσιαστικά θέλεις να κατασκευάσεις πέργκολα με τεντόπανο. Η γνώμη μου είναι πως αυτή η κατασκευή  εμπίπτει στον ορισμό της πέργκολας και βάσει του Α 30 Ν. 4495, μπορείς να την κατασκευάσεις χωρίς Ο.Α, διότι το τεντόπανο αποτελεί σκίαστρο και μπορεί να αφαιρεθεί ακόμη και αν δεν διαθέτει μηχανισμό και επιπλέον τεχνικά ένα τεντόπανο δε αποτελεί μόνιμη & σταθερή κατασκευή οροφοκάλυψης ώστε να θεωρηθεί η κατασκευή στέγαστρο, αντί για πέργκολα.

Σύμφωνα με το άρθρο 30 (εργασίες που δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ ούτε Ο.Α):

ιγ)  κατασκευή  πέργκολας  με  ή  χωρίς  προσωρινά  σκίαστρα  επιφανείας  έως  πενήντα  (50)  τ.μ.,  σε 
ακάλυπτους  χώρους,
 προκήπια  και  βεράντες  ισογείων,  εφόσον  δεν  απαγορεύεται  από  ειδικές 
διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή, 

ΟΡΙΣΜΟΣ ΠΕΡΓΚΟΛΑΣ (άρθρ. 2 παρ. 60 ΝΟΚ):  Πέργκολα είναι η εξωτερική ασκεπής σταθερή κατασκευή με μέγιστο ύψος τα τρία μέτρα, που προορίζεται για την αναρρίχηση των φυτών ή την τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα, καλαμωτή και κινητά στοιχεία, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης του φέροντα οργανισμού της κατασκευής. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι @Pavlos33, όμως κάποιοι μηχανικοί της πολεοδομίας διαφωνούν με αυτή. Σε παλαιό μου πελάτη είχε γίνει αυτοψία (κατόπιν καταγγελίας) η οποία είχε ως αποτέλεσμα την επιβολή προστίμου. Ο ισχυρισμός του υπαλλήλου ήταν ότι "εγώ έτσι ερμηνεύω το νόμο". Συμπλήρωσε, μάλιστα, ότι "αν διαφωνείς, απευθύνσου όπου νομίζεις".  

Edited by Aeternus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, βλέπω δεν υπάρχει ξεκάθαρη άποψη επί του θέματος των στεγάστρων.

 

Πελάτης μου προτίθεται να κατασκευάσει στέγαστρο ύψους 5μ με διαστάσεις 5χ12=60τμ σε ακάλυπτο οικόπεδο 180τμ.

Μίλησα με την ΥΔΟΜ αλλά δεν μου μου έδωσαν ξεκάθαρη απάντηση αν απαιτείται Μικρής Κλίμακας ή Άδεια Δόμησης. Δεν μου απάντησαν ούτε καν για τις διαστάσεις μου σχετίζονται με το δ και το Δ. Εγώ πιστεύω οτι χρειάζεται ΕΕΔΜΚ, αλλά δεν είμαι σίγουρος λόγω των διαστάσεων του στεγάστρου.

Μπορείτε να μου πείτε και σεις καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2020 at 4:21 ΜΜ, Aeternus said:

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι @Pavlos33, όμως κάποιοι μηχανικοί της πολεοδομίας διαφωνούν με αυτή. Σε παλαιό μου πελάτη είχε γίνει αυτοψία (κατόπιν καταγγελίας) η οποία είχε ως αποτέλεσμα την επιβολή προστίμου. Ο ισχυρισμός του υπαλλήλου ήταν ότι "εγώ έτσι ερμηνεύω το νόμο". Συμπλήρωσε, μάλιστα, ότι "αν διαφωνείς, απευθύνσου όπου νομίζεις".  

κατι τετοιοι υπαληλοι θέλουνε τη μπούφλα απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

 

14 λεπτά πριν, Arche said:

κατι τετοιοι υπαληλοι θέλουνε τη μπούφλα απευθείας.

αλλά και κάτι τέτοιοι υπάλληλοι του ΥΠΕΑΝ -κάτι τέτοιοι βουλευτές-κάτι τέτοιες νομικές επιτροπές του κοινοβουλίου 

 τι θέλουνε Arche!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.