Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για στέγαστρο


Recommended Posts

συνάδελφοι, μπορεί να εκδοθεί άδεια για την κατασκευή πέργκολας σε ανοιχτή θέση στάθμευσης η οποία είναι παρακολούθημα διαμερίσματος;

Στον κανονισμό δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για αυτό, αναφέρεται όμως ότι απαγορεύεται η τοποθέτηση αντικείμένων σε κοινόχρηστους χώρους.  Αν θεωρείται ως κοινόχρηστος χώρος η θέση, γίνετια να παρακαμφθεί με συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών;

Χρειάζεται συμβούλιο αρχιτεκτονικής αν είναι εντός Δ;

Edited by cien
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού διάβασα όλο το νήμα και είδα διάφορες απόψεις και σχετικά με το έγγραφο του 2019 παρακαλώ αν μπορεί να μου απαντήσεις κάποιος:

1) Σε εκτός σχεδίου έχω κτίριο με ύψος 4 μέτρα και θέλω να κατασκευάσω στέγαστρο.

Βάσει μίας εκδοχής το στέγαστρό μου θα εισέλθει 85 εκατοστά στην απόσταση 3,40μ. από τα όρια.

Βάσει άλλης εκδοχής θα εισέλθει 85 εκατοστά μέσα στα 15 μέτρα από τα όρια, δηλαδή θα έχει απόσταση από τα όρια 14,15μ.

Τι ισχύει τελικά?

2) Τελικά επιτρέπονται στέγαστρα στο δώμα κάτω από το μέγιστο ύψος της περιοχής (εντός σχεδίου)? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, έχω περίπτωση όπου ο ιδιοκτήτης θέλει να επισκευάσει το ήδη υπάρχον στέγαστρο του  δηλαδή να αντικαταστήσει τη στέγη του στεγάστρου με άλλο υλικό χωρίς χρήση ικριωμάτων. Θα προχωρήσω με έκδοση άδειας μικρής κλίμακας; καθώς στις εργασίες που απαιτείται ΕΕΜΚ δεν ανεφέρεται ξεκάθαρα. Αναφέρεται μόνο η περίπτωση λα) στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012, υπό την προϋπόθεση της παρ. 6 ιστ του άρθρου 11 του ν. 4067/ 2012

Αρα και η αντικατάσταση-επισκευή του στεγάστρου συνεπάγεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, KAT22 said:

Αρα και η αντικατάσταση-επισκευή του στεγάστρου συνεπάγεται σε αυτή την περίπτωση;

Ναι γιατί δεν είναι απλή επισκευή.
Εάν ήταν θα μπορούσε να γίνει και χωρίς ΕΕΔΜΚ, αφού δεν θα χρησιμοποιηθούν ικριώματα.

Edited by Σερίφης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχον κτίσμα με στέγη απο μπετόν έχει τακτοποιηθεί πλήρως με τον 4495. Στα πλαίσια της ανακαίνισης θέλω να τοποθετήσω πάνελ πολυουρεθάνης. Απαιτείται άδεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

αν γνωρίζει κάποιος, σχετικά με τοποθέτηση στέγαστρου σε ακάλυπτο....μπορεί να τοποθετηθεί στέγαστρο στη θέση που φαίνεται στο σκαρίφημαστη ? στο νοκ δεν έχω βρει κάποιο περιορισμό ως προς την απόσταση από τα όρια του οικοπέδου...στο αρ. 17 παρ. 4 ..μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου...στην παρ. 7 επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου....

Ευχαριστώ 

ΣΧΕΔΙΟ-Model.pdfΣΧΕΔΙΟ-Model.pdfΣΧΕΔΙΟ-Model.pdfΣΧΕΔΙΟ-Model.pdfΣΧΕΔΙΟ-Model.pdfΣΧΕΔΙΟ-Model.pdfΣΧΕΔΙΟ-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.