Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για στέγαστρο


skyclad

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

θέλω να υπολογίσω κόστος αδείας για στέγαστρο και δεν γνωρίζω τι ακριβώς απαιτήται για τον υπολογισμό των φορολογικών. Το στέγαστρο είναι 70 τ.μ. περίπου.Είναι σε επαφή με 2 κτίρια(πίσω και πλάγια). Υπάρχει άδεια για αυτά τα κτίρια. Τώρα εγώ πρέπει να υπολογίσω νέα άδεια υπόστεγο ή πρέπει να γίνει ως προσθήκη? και αν νέα άδεια υπόστεγο τι μελέτες πρέπει να βάλω?αρχιτεκτονικά και στατικά μόνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής ,

 

χρειάζεται αναθεώρηση ο.α για προσθήκη στεγάστρου με κεραμίδια σε όροφο πολυκατοικίας ή άδεια μικρής κλίμακας ?

και εάν ναι στη πρώτη περίπτωση τι απαιτείται απο πολεοδομία ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

καλημέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω εάν σε οικόπεδο εντός οικισμού που έχει εξαντληθεί η μέγιστη δόμηση (max δόμηση 400m2) μπορούμε να βγάλουμε άδεια για στέγαστρο που αποτελειται από 4 ξύλινες κολώνες ύψους 6m???Δηλαδή το στέγαστρο προσμετράται στην ΄δομηση με τον ΝΟΚ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να κάνω και γω μια ερώτηση , σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, γίνεται να κατασκευαστεί στέγαστρο για σκίαση-φύλαξη προιόντων, βασικά αγροτικών κτλ ? Τα γραφεία και η υπόλοιπη επιχείρηση βρίσκονται σε παρακείμενο οικόπεδο οπότε μιλάμε καθαρά για βοηθητική χρήση, γίνεται όμως να βγει άδεια ?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ορισμό του άρθρου 2 παρ. 79. Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης.

Ένα τέτοιο υπόστεγο εμπίπτει στον παραπάνω ορισμό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο ορισμός που αναφέρεις με καλύπτει, αλλά από την πολεοδομία μου είπαν-ξεπέταξαν- ότι σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο πρακτικά δε μπορείς να βγάλεις άδεια για τπτ και ότι ένα τέτοιο στέγαστρο από μόνο του τους προιδεάζει ότι ετοιμάζεσαι να το κλείσεις και να το μετατρέψεις σε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Θέλω να κάνω εργασίες σε μονοκατοικία οι οποίες όλες καλύπτονται από ΕΕΜΚ. Το μόνο που δεν βρίσκω τι χρειάζεται  είναι ένα στέγαστρο , κρεμαστό , χωρίς κολώνες πάνω από την είσοδο για την βροχή.. Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό.Μου φαίνεται άσκοπο να πάω για κανονική άδεια δόμησης μόνο και μόνο γιαυτό!Έχετε κάποιο άρθρο υπόψην σας για να μπορέσω να το περάσω και αυτό στην ΕΕΜΚ ;

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέγεται κατά το ΝΟΚ προστέγασμα

 

Με Ε.Ε.Μ.Κ δεν γίνεται

 

Γίνεται όμως με Ε.Ε.Μ.Κ να το περάσεις ως πέργκολα

(με επικάλυψη ελαφρύ υλικό- δηλ όχι όμως κεραμίδια αλλά κάτι άλλο -τέτοια υλικά υπάρχουν πολλά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.