Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για στέγαστρο


skyclad

Recommended Posts

2 λύσεις υπάρχουν προς το παρόν:

1) περιμένεις να βγει διευκρινιστική εγκύκλιος

2) πας πολεοδομία και κάνεις ότιδήποτε μποεί να σου ζητήσουν... (κατόψεις, τομές, στατική μελέτη, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ και αν ο συνάδελφος δεν φάει πόρτα με το καλημέρα, θα του ζητήσουν τα πάντα όλα. Οπότε να περιμένει και αυτός μήπως βγει κάποια απόφαση και συγκεκριμενοποιεί τα δικαιολογητικά στην ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

βασιλη,

τις καλησπερες μου,

ωραια  η αναρτηση

υγ

δξ ποιός εγραψε το εντυπο...

το σιγουρο ειναι οτι λειπει  στο τέλος η περιπτωση "λε" για την εγκατασταση ανεμογεννητριων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στο Αρθρο 79 για τα στέγαστρα γράφει "αποκλειομένων οποιονδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης"

Εαν το στέγαστρο βρίσκεται στην μία πλευρά σε επαφή με κτίριο, τότε δεν θεωρείται ως στέγαστρο σύμφωνα με το αρθρο 79?

Εαν έχουμε κτίριο και θέλουμε να κατασκευάσουμε στέγαστρο σε επαφή με αυτό, με κοιλοδοκούς και ξύλινη στέγη με κεραμίδια, τότε θα βγάλουμε άδεια δομήσης ως στέγαστρο και θα μετράει σε δόμηση και κάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στην εξής περίπτωση: 

Σε οικόπεδο, εντός οικισμού < 2000 κατ., με εμβαδόν 2800 τ.μ. περίπου υπάρχει νομιμο υφιστάμενο διώροφο κτήριο κάτοψης περίπου 143 τ.μ. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει στέγαστρο διαστάσεων 20 x 10 m με ύψος περίπου 5 μ. στο οποίο θα στεγάζει χωματουργικά μηχανήματα. Το στέγαστρο θέλει να τοποθετηθεί στο όριο του οικοπέδου. Επισυνάπτω και μία εικόνα με σχετικό σκαρίφημα. Οι ερωτήσεις μου είναι δύο:

1. Μπορεί να κατασκευαστεί στέγαστρο με αυτές τις διαστάσεις και αν ναι μετράει στους Σ.Δ., Σ.Κ,, Σ.Ο. ή έστω σε κάποιους απο αυτούς?

2. Μπορεί να τοποθετηθεί στη συγκεκριμένη θέση μέσα στο οικόπεδο? (Εντός οικισμού Δ = 0 ή Δ>=2.5μ)

image.png.167eb7f3f84dd681c4181f98e9dcc9ac.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σύμφωνα με το συνημμένο, πχ εκτός σχεδίου σε γήπεδο εμβαδού 4 στρεμμάτων   με κτήριο Εμβ=200 τμ  δικαιούμαι άλλα 200 τμ   στέγαστρα + περγκολες σωστά? Επίσης στέγαστρο με ΕΕΜΚ μπορεί να βγει σε πχ δώμα  ,εκτός  αν τοποθετήσω φωτοβολταικά πάνω ,ή ετσι και αλλιώς θέλει Α.Δ. εφόσων δεν είναι σε ακάλυπτο χώρο όπως ορίζει το άρθρο 17?

 

Δηλαδη  

1)ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ+ΠΕΡΓΚΟΛΑ <=max Επιτρεπόμενης Κάλυψης  (ασχέτως αν έχω κτήριο Επραγμα.καλ=Εμβ επιτρεπ καλυψης)-> με ΕΕΜΚ οταν είναι σε ακάλυπτο

2) Οταν στέγαστρο σε δώμα τοτε -> Άδεια Δόμησης (πρεπει να έχω υπόλοιπο δόμησης -υψος κτλ)

 

30443-στεγαστρα-κρητη.pdf

Edited by Elounda
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 22/4/2019 at 5:39 ΜΜ, MyronC said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στην εξής περίπτωση: 

Σε οικόπεδο, εντός οικισμού < 2000 κατ., με εμβαδόν 2800 τ.μ. περίπου υπάρχει νομιμο υφιστάμενο διώροφο κτήριο κάτοψης περίπου 143 τ.μ. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει στέγαστρο διαστάσεων 20 x 10 m με ύψος περίπου 5 μ. στο οποίο θα στεγάζει χωματουργικά μηχανήματα. Το στέγαστρο θέλει να τοποθετηθεί στο όριο του οικοπέδου. Επισυνάπτω και μία εικόνα με σχετικό σκαρίφημα. Οι ερωτήσεις μου είναι δύο:

1. Μπορεί να κατασκευαστεί στέγαστρο με αυτές τις διαστάσεις και αν ναι μετράει στους Σ.Δ., Σ.Κ,, Σ.Ο. ή έστω σε κάποιους απο αυτούς?

2. Μπορεί να τοποθετηθεί στη συγκεκριμένη θέση μέσα στο οικόπεδο? (Εντός οικισμού Δ = 0 ή Δ>=2.5μ)

image.png.167eb7f3f84dd681c4181f98e9dcc9ac.png

Καλημέρα, εχω σχεδόν ίδια περίπτωση... εχω κι εγω τις ίδιες απορίες... απαιτείται κανονική άδεια???

Υπάρχει συνάδελφος με παρόμοια εμπειρία , να μας δώσει μια γνώμη???

Επίσης η έκδοση στεγάστρου με εεμκ παράγραφος λα) σε ποιες περιπτώσεις αναφέρεται ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by leoth
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω σχεδόν ίδια περίπτωση. Σε σχέδιο πόλης θέλω στον ακάλυπτο να κάνω στέγαστρο 5Χ10...μπορώ όμως με ΕΕΔΜΚ;

Δεν καταλαβαίνω τα 1/4Δ ΄ή δ του ν.4067 (7i) (7ia) που εχω παρακάτω στις εικόνες.3.thumb.png.bc5202bfe39b6b88dc667300007ce7ad.png

72.png.936ee2e948599de5f9f7ad06d8ba7a6c.png79.png.c00f3e8117e9f055598260e5d6360f82.png2.png.546ee0e5388da4f8d0b34bea4531886c.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.