Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για στέγαστρο


skyclad

Recommended Posts

On 14/1/2021 at 9:35 ΜΜ, polimixanos said:

Καλησπέρα,

Σύμφωνα με το άρθρο 108 του Ν.4759/2020 η  παρ.7.ια του άρθρου 17 του ΝΟΚ διαμορφώνεται ως εξής: «ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση».  Δηλαδή έχει αφαιρεθεί το κείμενο που προέβλεπε ότι «…εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ». Συνεπώς μπορώ να κατασκευάσω στέγαστρο σε όποια απόσταση θέλω από τα όρια ή και σε επαφή με αυτά; Το έχει δει κάποιος;  

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω την ίδια περίπτωση. Στέγαστρο σε εκτός σχεδίου γήπεδο.

1) Τοποθετείται σε οποιαδήποτε θέση άρα και σε επαφή με τα όρια? Αρκεί να μην εφάπτεται κτιρίου?

2) Δεν προσμετρά σε δόμηση και κάλυψη ή έχει τροποποιηθεί ο ΝΟΚ?

Μήπως έχετε καταλήξει στο τι ακριβώς ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε δόμηση και καλυψη δεν προσμετρα απλά έχεις περιορισμό ώς προς το εμβαδόν <επιτρ. καλυψης

Το θέμα είναι οτι με το έγγραφο της ΥΔΟΜ στο προσφατο ποστ του συναδέλφου πάνε και ερμηνεύουν οτι στα εκτός σχεδίου πρέπει να ισχυόυν οι περιορισμοί οπως στα εντός.

Δλδ μέσα στο Δ δλδ υποχρεωτικός ακάλυπτος αν θεωρω Δ=15 τότε  μπορω να κάνω στέγαστρο με πλάτος 3,75 μ και μηκος οσο θέλω  πχ 15 μ???Δεν έχει λογική να ζητάνε στα εκτός τέτοιους περιορισμούς

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε δώμα διώροφου κτιρίου, μπορώ να κάνω στέγαστρο είτε σε επαφή στην απόληξη είτε σε άλλο σημείο οπουδήποτε στο δώμα με άδεια μικρής κλίμακας ?

Είμαι εντός επιτρεπόμενου ύψους και εντός ιδεατού σε κάθε περίπτωση.

Το στέγαστρο αυτό δεν βλέπω κάπου να έχει κάποιους περιορισμούς σε  διαστάσεις κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

ν 4495 αρθρο 29

λα) στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012, υπό την προϋπόθεση της παρ. 6 ιστ του άρθρου 11 του ν. 4067/ 2012

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ερώτηση κι από μένα για άδεια που πρόκειται να βγάλω για στέγαστρο στον ακάλυπτο οικοπέδου σε επαφή με μία όψη του κτιρίου....τι εννοεί ο ΝΟΚ στον ορισμό«...χωρίς να αποτελεί συνέχεια του φ.ο.» . εγώ έχω κτίριο με συμβατική κατασκευή και θέλω το στέγαστρο να είναι με ξύλινο σκελετό και κεραμίδια. Μπορεί να ακουμπάει στο κτίριο χωρίς να έχει υποστυλώματα στην πλευρά αυτή?

 

Και απαντάω μόνη μου...μόλις μίλησα με πολεοδομία και μου είπαν να μην το μπερδεύω με το Ν.4495/17...μπορεί το στέγαστρο να ακουμπάει κανονικά στο κτίριο (άρα να μην είναι στατικά ανεξάρτητο).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roukat said:

Και απαντάω μόνη μου...μόλις μίλησα με πολεοδομία και μου είπαν να μην το μπερδεύω με το Ν.4495/17...μπορεί το στέγαστρο να ακουμπάει κανονικά στο κτίριο (άρα να μην είναι στατικά ανεξάρτητο).

Γειά σου, ο Δημήτρης πιο πάνω σου παρέθεσε την νομοθεσία που ισχύει για την κατασκευή του στεγάστρου που σε ενδιαφέρει, αυτή περιλαμβάνεται στο 4495 και οι ορισμοί στο ΝΟΚ. Η Πολεοδομία τι ακριβώς κατάλαβε και σου απάντησε να μην μπερδεύεις με το 4495;

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε η πολεοδομία σχετικά με τις τακτοποιήσεις στεγάστρων με τον ν.4495/17 που θέλουμε να είναι στατικά ανεξάρτητα ώστε να μην απαιτείται ΜΣΕ...μάλλον κάτι τέτοιο εννοούσε ο υπάλληλος. Κατά τ' άλλα ισχύει ο ορισμός του ΝΟΚ που ουσιαστικά σου επιτρέπει να ακουμπάει το στέγαστρο στο κτίριο και να μην είναι στατικά ανεξάρτητο υπό κάποιες προϋποθέσεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2022 at 11:00 ΠΜ, Roukat said:

... έχω κτίριο με συμβατική κατασκευή και θέλω το στέγαστρο να είναι με ξύλινο σκελετό και κεραμίδια. Μπορεί να ακουμπάει στο κτίριο χωρίς να έχει υποστυλώματα στην πλευρά αυτή?

Ο ορισμός εννοεί μάλλον να μην έχεις συνέχεια από μπετόν και δοκάρια  και τότε θα θεωρηθεί Η.Χ. Το κλασσικό ξύλινο στέγαστρο έχει τα 2 ή 3 ξύλινα υποστυλώματα στη χαμηλή του πλευρά και αναλόγως του μήκους του, μπορεί να χρειαστούν και ξύλινα υποστυλώματα και σε επαφή με τον τοίχο για καλύτερη στατική στήριξη ενώ οι δοκίδες του συνήθως αγκυρώνονται με τις γνωστές γαλβανιζέ δοκοθήκες σε τοίχο (καλύτερα σε δοκάρι) και για ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια βάζεις από κάτω και μια οριζόντια ξύλινη τραβέρσα να μην έχεις διάτρηση και αστοχία. Η κατασκευή αυτή δεν σημαίνει στατική εξάρτηση

ορισμός: 79. Ν 4067 όπως συμπληρώθηκε μετά την ισχύ του Ν. 4759/20

Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, (αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης. )(*) 
"Το στέγαστρο είτε τοποθετείται σε επαφή με μία όψη χωρίς να αποτελεί συνέχεια του φέροντος οργανισμού υπό την προϋπόθεση, ότι είναι κατασκευασμένο από διαφορετικό υλικό είτε απέχει ελάχιστη απόσταση δ/4 από οποιαδήποτε όψη του κτιρίου, χωρίς να ισχύουν οι ανωτέρω περιορισμοί. Επιτρέπονται, κατόπιν γνωμοδότησης του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής (ΣΑ), κάθετα στοιχεία πλήρωσης, αποκλειόμενης της δημιουργίας κλειστού χώρου.".

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 σ' ευχαριστώ με κάλυψες πλήρως, όπως πάντα! Ερώτηση...θα βγάλω άδεια κατηγορίας 3 με τίτλο: «Κατασκευή περιτοίχισης στο νότιο όριο του οικοπέδου και κατασκευή στεγάστρου και φούρνου με καμινάδα (bbq) στον ακάλυπτο του οικοπέδου». Θα το πάω με βεβαίωση όρων δόμησης αρχικά. Στο επόμενο στάδιο που θα βάλω διάγραμμα δόμησης εκεί λέω να δείξω, πέραν της σχηματικής τομής της κατοικίας και κατόψεις των επιπέδων της κατοικίας,

φωτογραφίες των όψεων της κατοικίας, μία τομή της περιτοίχισης και μία όψη του στεγάστρου, τίποτα παραπάνω...ποια είναι η γνώμη σας? τρισδιάστατο δηλ. δε θα κάνω ούτε για κατοικία ούτε για μάντρα και στέγαστρο. Ούτε στατικά θα καταθέσω. Από σχέδια μόνο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ και διάγραμμα δόμησης.

Edited by Roukat
ερώτηση
Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητο υπόστεγο χωρίς εφαπτόμενο κτίριο (δηλαδή 4 υποστυλώματα πανταχόθεν ανοικτά με επικάλυψη πάνελ) το οποίο έχει κατασκευαστεί σε απόσταση 3,50 μέτρων από τα πλευρικά όρια αγροτεμαχίου (Δ=15μ) έχει  κάποια ελπίδα να νομιμοποιηθεί με άδεια νομιμοποίησης (διότι είναι κατασκευή μετά το 2011) ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.