Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για στέγαστρο


skyclad

Recommended Posts

On 24/10/2022 at 9:43 ΠΜ, Roukat said:

Καλησπέρα. θέλω να σας  ρωτήσω το παρακάτω ερώτημα σχετικά με την  εγκ. 88954/3506/19  ΔΑΟΚΑ Το παραπάνω εγγραφο ισχύει για το ΠΔ(ΦΕΚ 270Δ/1985)εκτός σχεδίου δόμηση. Τι ισχύει  όμως κατά την γνώμη σας σε περιοχή ΖΟΕ(πχ  διάταγμα μεσογείων   ΦΕΚ  199Δ-2003 ) οπου δεν ισχύει το παραπάνω προεδρικο διάταγμα. Οριζει το  απόσταση από τα ορια του γηπέδου 15 μετρα επίσης !

Το εγγραφο αυτό είναι το 2019 ενώ το 2020 με το ΦΕΚ 245Α-2020  αλλάζει  την ερμηνεία για το στέγαστρο οριζει  απόσταση 1/4Δ στο άρθρο 4 και οχι στο 7 όπως αναφέρει το εγγραφο  ,το οποίο Δ παρεμπιπτόντως  ισχύει μόνο για εντός σχεδίου σύμφωνα με το άρθρο 3 του ΝΟΚ. Πάντα η πολεοδομία θεωρούσε Δ εκτός  σχεδίου στο συγκεκριμένο διάταγμα  το Δ=15μ Το εγγραφο αναφέρεται στην παρ 7 η οποία αλλάξε  με το ΦΕΚ 245Α-2020. Η ερμηνεία της πολεοδομίας είναι ότι ισχύει το15/4 στην ανατολική αττική καθώς δεν ισχύει το 270Δ ! Στέκει η παραπάνω ερμηνεία? 

Τα αναφέρω τα παραπάνω καθώς εχω εκδώσει αδεια το 2022 για 100 τ.μ σπίτι και  200τ.μ. στέγαστρο εντος  Δ =15/4  εκτός  σχεδίου  και η πολεοδομία έλεγξε  το ΔΚ και το δέχτηκε. Τώρα που το ξαναδιαβάζω εχω μπερδευτεί λίγο!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 5/7/2022 at 4:57 ΜΜ, akis73 said:

Aν κατάλαβα καλά προσπαθείς να τεκμηριώσεις ότι το στέγαστρο που φαίνεται και προφανώς έχει υλοποιηθεί μετά το '11, μπορεί να νομιμοποιηθεί με ΕΕΔΜΚ. Στα εκτός όμως υπάρχει Δ, οπότε γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να είχε αφεθεί απόσταση Δ/4 από το όριο. Άρα με βάση το παραπάνω σκεπτικό δεν μπορείς να εκδώσεις ΕΕΔΜΚ για νομιμοποίηση.

Δ/4 από το όριο ή Δ/4 μέσα στις υποχρεωτικά πλάγιες αποστάσεις; Δ/4 από τον οικοδομικό πυρήνα;

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 7:41 ΠΜ, Elounda said:

Δλδ θεωρεί ότι  υπάρχει υποχρεωτικός ακαλυπτος Δ= 3,7 ας πούμε από τα όρια. Εκεί λοιπόν μπορείς να κάνεις στεγαστρο πλάτους Δ/4  0,93 δλδ.  Αν βάλεις  σε συνέχεια  στεγαστρα με κενό 1 cm μεταξύ τους το δέχονται????? 

Από τα όρια όμως ή μέσα στα όρια από τον οικοδομικό πυρήνα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω οικόπεδο εντός οικισμού με κατοικία και τακτοποιημένες όλες τις αυθαιρεσίες. Θέλω βγάλω μικρής κλίμακας για στέγαστρο (όλες οι πλευρές ανοιχτές). Μπορώ να το κολλήσω στο πλάγιο όριο με το όμορο οικόπεδο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Καλή Χρονιά!

Τελικά στο στέγαστρο που βγαίνει με ΕΕΔΜΚ τι υλικά μπορώ να χρησιμοποιήσω? 

Οι κολώνες μπορούν να είναι από οποιοδήποτε υλικό αρκεί να μην υπάρχει τοιχοποιία πλήρωσης?

Και η σκεπή? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σε σχέση με το ιδεατό στερεό. Κατά πόσο μπορεί να είναι εκτός ιδεατού στερεού ένα στέγαστρο εντός επιτρεπόμενου ύψους. π.χ. σε μία εσοχή που γίνεται στον τελευταίο όροφο ο πρόβολος του δώματος οταν δεν είναι βατός θεωρείται στέγαστρο ή προστέγασμα; και μπορεί να βγαίνει εκτός ιδεατού στερεού αν έχει διαφορετικό υλικό;  

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2022 at 5:23 ΜΜ, nik said:

Σε δώμα διώροφου κτιρίου, μπορώ να κάνω στέγαστρο είτε σε επαφή στην απόληξη είτε σε άλλο σημείο οπουδήποτε στο δώμα με άδεια μικρής κλίμακας ?

Είμαι εντός επιτρεπόμενου ύψους και εντός ιδεατού σε κάθε περίπτωση.

Το στέγαστρο αυτό δεν βλέπω κάπου να έχει κάποιους περιορισμούς σε  διαστάσεις κτλ. 

Καλησπέρα, τελικά επιτρέπεται η κατασκευή στεγάστρου στο δώμα?Στο άρθρο 19 του ΝΟΚ δεν γίνεται αναφορά σε στέγαστρα.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στον εαυτό μου αλλά και στους άλλους που έχουν την ίδια απορία σχετικά με το τι γίνεται με τις κατασκευές εκτός ιδεατού στερεού από υποχώρηση ορόφου.

Η απάντηση απο την πολεοδομία Αθηνών είναι ότι ο ΝΟΚ παρέλειψε το συγκεκριμένο θέμα και θα πάμε με τα του ΓΟΚ, στην καλύτερη, να έχουμε προεξοχή προβόλου (και από μπετόν) μέχρι 1/10Π. 

Για τα στέγαστρα, κουβέντα! ούτε καν για το πνεύμα του νομοθέτη που στην αιτιολογική έκθεση του αρ.16 που λέι: "στοιχεία επί των όψεων των κτηρίων που συμμετέχουν στην ογκοπλαστική του διαμόρφωση και συμβάλλουν στην υποστήριξη του βιοκλιματικού σχεδιασμού με τη δημιουργία παθητικού δροσισμού, σκίασης, φυσικού αερισμού.¨

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, δυο ερωτησεις για τα στεγαστρα:

 

1. Διαβασα ολο το νημα, αλλα δεν ειδα πουθενα συζητηση για το υλικο κατασκευης: εγω μπορω να κανω στεγαστρο με κεραμοσκεπη; ο ορισμος για το στεγαστρο δεν απαγορευει υλικα, και δινει δυνατοτητα για υποστηλωματα - παρ' ολο που ετσι δημιουργειται κατι σαν ανοιχτος Η/Υ χωρος. 

2. Το στεγαστρο θα μπει εξω απο βεραντα ισογειου (περιγραφεται ως χωρος του ισογειου διαμερισματος). Χρειαζεται κατα την αποψη σας συναινεση των λοιπων συνιδιοκτητων η κατασκευη του;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!τελικα σε αδομητο οικοπεδο σε εντός οικισμου <2000 κατοίκων, μπορώ να κατασκευάσω στεγαστρο ανοιχτο απ ολες τις πλευρες? αν ναι, μονο  με αδεια ?και σχετικα με το πλατος, ισχυει το 1/4 Δ ή δ?Μπορω σε επαφή με πισω ή πλαγιο όριο, ωστε να ην περιορίσω την μελλοντικη δομηση. . 

ενα χαος με ολες τις προυποθεσεις, διαχωρισμους, εντος- εκτος κλπ... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.