Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για στέγαστρο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ο ιδιοκτήτης έχει κατοικία η οποία βρίσκεται στον τελευταίο όροφο οικογενειακής οικοδομής και σε εσοχή.. η συγκεκριμένη κατοικία είναι εξ' ολοκλήρου  αυθαίρετη καθώς ο όροφος δεν προβλεπότανε στην οικοδομική άδεια. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει στέγαστρο σε επαφή με την μια πλευρά της κατοικίας, με ξύλινο σκελετό και επικάλυψη κεραμίδι. Διαβάζοντας το Άρθρο 29 ΝΟΚ για τις εργασίες μικρής κλίμακας, την τελευταία εγκύκλιο με τα πρόσθετα δικαιολογητικά του 2020 δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορεί να κατασκευαστεί σε όροφο με άδεια μικρής κλίμακας (μόνο σε ακάλυπτο ή όχι?) ή αν απαιτείται κανονική οικοδομική άδεια?  πέρα από ιδεατό και ρυμοτόμηση υπάρχουν κι άλλοι περιορισμοί που πρέπει να ληφθούν υπόψη? 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, ChrysaT said:

. η συγκεκριμένη κατοικία είναι εξ' ολοκλήρου  αυθαίρετη ...

Η συγκεκριμένη κατοικία έχει τακτοποιηθεί με 4495 ή άλλο ... Ή μπα ακόμα...

 

Και φυσικά οποιαδήποτε δομική προσθήκη που δεν είναι προϋπάρχουσα του Ιουλίου 2011 θα ελεγχθεί με τις εν ισχύ σήμερα πολεοδομικές διατάξεις... (Κάλυψη δόμηση ύψος ιδεατά στερεά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

έγινε τακτοποίηση Ν4495/17 εξ ολοκλήρου αυθαίρετο. έλεγχοι δόμησης μόνο για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησία με το ποσοστό του ιδιοκτήτη ή ολόκληρης της οικοδομής?άρα μιλάμε για κανονική άδεια και όχι μικρής κλίμακας?! σωστά?

Link to comment
Share on other sites

'Αρα η δική σου διηρημένη ιδιοκτησία έχει "τακτοποιηθεί" (πάλι καλά μέχρι εδώ)

Για τα υπόλοιπα, τσέκαρε μέγιστο ύψος επιτρεπόμενο στο κτήριο και ιδεατό στερεό. Αν το έχει υπερβεί δεν μπορείς να βγάλεις στέγαστρο με καμία μορφή άδειας... (πέραν ότι θα υπάρξουν και ζητήματα αλλαγής όψης και έγκριση πολυκατοικίας κλπ). 

Στατιστικά αν το κτήριο έχει κατασκευαστεί προ ΓΟΚ 85 είναι σπάνια περίπτωση να έχει την επάρκεια υψους και ιδεατού στερεού που προ ΓΟΚ 85 δεν υπήρχε καν σαν έννοια. (Αλλά εσύ κάνε ένα τσεκ μπας και)

Οπότε αναζητάς λύσεις για τέντες με αντηρίδες για να μη έχει ποδάρια στήριξης και θεωρηθεί πέργολα ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και μετά από ένα μήνα ακριβώς όπως βλέπω σκαει νέα περίπτωση στεγάστρου. Αυτή τη φορά ο ιδιοκτήτης το θέλει στην ένωση του πίσω με το πλάγιο όριο του οικοπέδου. Από όλα όσα διάβασα (κι αν κατάλαβα σωστά), μέσα στον υποχρεωτικό  επιτρέπεται μόνο εαν έχει καλυφθεί το 2/3 της φύτευσης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βγήκε άδεια σε ένα ενιαίο οικόπεδο με τρία κτίσματα μέσα και μετά έγινε κάθετη σύσταση... εγώ τι έλεγχο φύτευσης να κάνω τώρα?????? τα 2/3 της δικής μου κάθετης ή του όλου που φαινότανε αρχικά στην άδεια??? το δικό μας κτίριο και το διπλανό (εντος του αρχικού οικοπέδου, πριν τη σύσταση) απέχουν συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ τους. Αυτό θεωρείται υποχρεωτικός ακάλυπτος στην περίπτωση που εξετάζω την κάθετη?!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, σε ισόγεια κατοικία από φέρουσα τοιχοποιία και ξύλινη στέγη με κεραμίδια, θέλει ο ιδιοκτήτης να κατασκευάσει ξύλινο κιόσκι. Η κάτοψη της κατοικίας είναι σε σχήμα Γ οπότε στο σημείο που κατασκευαστεί το κιόσκι θα είναι σε επαφή με 2 όψεις του κτιρίου. Επομένως καταλαβαίνω ότι δεν υπάγεται στον ορισμό του στεγάστρου (καθώς ο ορισμός αναφέρεται σε επαφή με μία όψη) αλλά θεωρείται ημιυπαίθριος οπότε πάω για έκδοση άδειας;

Επίσης, σε περίπτωση που έχω όντως επαφή με μία μόνο όψη πως θεωρείται ότι ορίζεται το διαφορετικό υλικό; Δηλαδή στην παραπάνω περίπτωση της κατασκευής από φέρουσα τοιχοποιία και επικάλυψη ξύλινη στέγη, η τοποθέτηση ξύλινου στεγάστρου θα θεωρούνταν ίδιο υλικό οπότε δεν θα μπορούσε να είναι σε επαφή με το κτίριο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι, σε βεράντα  υφιστάμενη πέργκολα από ωπλισμένο σκυρόδεμα, θέλω τοποθετήσω επικάλυψη με πάνελ. Οπότε η περγκολα θα μετατραπεί σε στέγαστρο. Πρόβλημα με ιδεατό στερεό δεν έχω. Το πλάτος της βεράντας είναι 2.5 μέτρα.

Μπορεί να κατασκευαστεί με ΕΕΔΜΚ?

Υπάρχει περιορισμός στο πλάτος όταν πρόκειται για στέγαστρο σε επαφή με την όψη κτιρίου?. Στο άρθρο 16, παρ, 1Β) αναφέρει πλέον μέγιστο πλάτος 1/4Δ ή 1/4δ. 

Μήπως μπορώ να ξεπεράσω αυτόν τον περιορισμό με βάση την τελευταία "ορφανή" παράγραφο του άρθρου 23

"Σε πέργκολα που υφίσταται νομίμως μετά από έγκριση της αρμόδιας αρχιτεκτονικής επιτροπής και πριν την ισχύ του ν.4067/2012 (Α79) δύναται να αντικαθίσταται η εγκεκριμένη κάλυψή της με προστατευτικό υλικό του οποίου το πάχος δεν δύναται να υπερβαίνει εκείνο της στέψης του εγκεκριμένου σκελετού της."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/1/2021 at 11:50 ΠΜ, sheva said:

Καλημέρα, βλέπω δεν υπάρχει ξεκάθαρη άποψη επί του θέματος των στεγάστρων.

 

Πελάτης μου προτίθεται να κατασκευάσει στέγαστρο ύψους 5μ με διαστάσεις 5χ12=60τμ σε ακάλυπτο οικόπεδο 180τμ.

Μίλησα με την ΥΔΟΜ αλλά δεν μου μου έδωσαν ξεκάθαρη απάντηση αν απαιτείται Μικρής Κλίμακας ή Άδεια Δόμησης. Δεν μου απάντησαν ούτε καν για τις διαστάσεις μου σχετίζονται με το δ και το Δ. Εγώ πιστεύω οτι χρειάζεται ΕΕΔΜΚ, αλλά δεν είμαι σίγουρος λόγω των διαστάσεων του στεγάστρου.

Μπορείτε να μου πείτε και σεις καμία γνώμη?

εβγαλες ακρη να μας πεις?

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2021 at 9:57 ΜΜ, Elounda said:

Ξαναπάμε από την αρχή συγκεντρωτικά (Π@ν@θεμα τους πιά!!!! συνέχεια τα αλλάζουν) για ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ/ΟΙΚΙΣΜΟΥ

1)ΝΟΚ

2. (ΕΚΤ) Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου, εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος :

α) το άρθρο 2, εξαιρουμένων των παραγράφων που αναφέρονται στην εντός σχεδίου δόμηση,

β) οι παρ.4 και 5 (του παρόντος άρθρου),

γ) το άρθρο 4, (?)

δ) το άρθρο 5,

ε) το άρθρο 6,

στ) η παρ.3 του άρθρου 8,

ζ) το άρθρο 11 εκτός από την παρ.2 και τις περ. ιγ, ιζ και την περ. ιστ της παρ.6 του άρθρου 11 για το άρθρο 19, η) οι παρ.3 και 4 του άρθρου 12,

θ) το άρθρο 13,

ι) το άρθρο 16, εκτός από την περ. γ της παρ.5 και την παρ.6,

ια) το άρθρο 17 εκτός από τις περ. α, β και στ της παρ.2, την περ. β της παρ.3, τις περ. ζ και ια της παρ.4, την περ. β της παρ.6, τις περ. ιγ και ιζ της παρ.7 και την παρ.8,

ιβ) η παρ.5 του άρθρου 20,

ιγ) το άρθρο 21,

ιδ) το άρθρο 23, ιε) το άρθρο 25,

ιστ) το άρθρο 26,

ιζ) οι παρ.2, 5 και 7 (όχι η 7 ;) του άρθρου 27,

ιη) το άρθρο 28,

ιθ) τα άρθρα 29 έως 37.

79. Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του. Το στέγαστρο είτε τοποθετείται σε επαφή με μία όψη χωρίς να αποτελεί συνέχεια του φέροντος οργανισμού υπό την προϋπόθεση, ότι είναι κατασκευασμένο από διαφορετικό υλικό είτε απέχει ελάχιστη απόσταση δ/4 από οποιαδήποτε όψη του κτιρίου, χωρίς να ισχύουν οι ανωτέρω περιορισμοί. Επιτρέπονται, κατόπιν γνωμοδότησης του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής, κάθετα στοιχεία πλήρωσης, αποκλειόμενης της δημιουργίας κλειστού χώρου.

ΕΔΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ με τον  4759 το παρακάτω διαγράφηκε από τους ορισμούς:

89. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο 

και ότι έχει να κανει με υποχρεωτικούς ακάλυπτους στο αρθ 17 δεν ισχυεί στα ΕΚΤ ΕΚΤΟΣ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ !!) στην 4 παράγραφο .Η παρ 7 ια ισχύει και στα εκτός και λέει σε ακάλυπτο χωρο τα στέγαστρα επιτρέπονται σε ελευθερα!!(αφού παραπάνω στον ορισμο λεέι δ/4 από την όψη εδώ γιατί λέει ελεύθερα οέο?)

Τι άδεια θέλει λοιπόν?->

Στέγαστρο βγάζεις με ΕΕΜΚ μόνο σε ακάλυπτους χώρους γηπέδου/οικοπέδου .Με επιφύλαξη άρθρο 16 παρ 2 το οποίο με μπερδεύει. Αν καταλαβαίνει κανείς ότι τα στέγαστρα σε όψεις υπάγονται στην παράγραφο αυτή τότε επιτρέπεται και σε στοιχεία κτηρίου η ΕΕΜΚ??? (ας εκφράσει την άποψη του)

Αρθρ. 29 4495

λα) στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του ν.4067/2012, υπό την προϋπόθεση της παρ.6ιστ του άρθρου 11 του ν.4067/2012

 

Και αφού μετά από όλα αυτά και τόσα χρόνια δεν έχουμε βγάλει άκρη ρωτάμε τα εξής:

Σε εκτός σχεδίου, το στέγαστρο στον ακάλυπτο τοποθετείται ελεύθερα χωρίς περιορισμούς στα πλάτη του?(δλδ  δεν λαμβάνουμε το αρθρ 17 παρ 4 -στ)

Αν οχι τοτε ->

Το Δ-δ σε εκτός είναι σύμφωνα με το άρθρο 3 (δεν ισχύει αυτό στα εκτός!!!!)?

Μάλλον καταλήγω λοιπόν οτι σε ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ  δεν έχουμε Κανεναν περιορισμό ώς προς την θέση και τις διαστάσεις εκτός του δ/4 από κτήριο  (αριθμητικά πως προκύπτει?) για να είμαστε ασφαλής  και  στο εμβαδόν   Εμβ Στεγ<= Επιτρπε Καλυψη

Σε εκτος σχεδιου εγω καταληγω στεγαστρο σε επαφη με κτιριο ή οχι Οπου θες και οτι διαστασεις θελεις αν εχεις τοσο υπολοιπο καλυψης, ακομη και σε επαφη με το κτιριο αν ειναι απο αλλο υλικο (δεν ισχυει αυτο που λες  "εκτός του δ/4 από κτήριο"). επισης αν ακουμπαει σε κτιριο δεν θεωρειται οτι κατασκευαστηκαν στοιχεια πληρωσης, ο τοιχος προυπηρχε και δεν ειναι στοιχειο πληρωσης στεγασματος αλλα στοιχειο πληρωσης του κτιριου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.