Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας σε ισχύ και αμοιβές


Recommended Posts

Απ' ότι θυμάμαι δεν υπάρχει απαίτηση παραίτησης. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να τον "παραιτήσει" ο κύριος του έργου. Η μόνη προϋπόθεση είναι η εξόφληση της αμοιβής. Κάτι αναφέρει σχετικά στον 4030/11 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα και καλο καλοκαίρι!

 

μου εχει τυχει περιπτωση αναθεωρησης με ποσοστο. για να βγαλω τα φορολογικα το ποσοστο της αναθεωρησης καθε μελετης ειναι πανω στον συνολικο προυπολογισμο η στο ποσοστο που αντιστοιχει στη μελετη αυτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θέλω να κλείσω μια αναθεώρηση μελέτης με άδεια του 2007. Έχει πληρωθεί η μελέτη και λείπει η επίβλεψη. Ερώτησεις :

 

1)Για να υπολογίζω την αμοιβή επίβλεψης βάζω τα σημερινά λ και στην αμοιβή αυτή πληρώνω κρατήσεις;

2)Η διαφορά προυπολογισμού μεταξύ αδείας και αναθεώρησης χρησιμοποιείται για να βγάλω τις κρατήσεις του ιδιοκτήτη;

3) Η διαφορά προυπολογισμού στο πρόγραμμα ΤΕΕ και στα προγράμματα της αγοράς πως γίνεται; Διαφορά προυπολογισμού κάνει το πρόγραμμα μόνο σε αλλαγή χρήσης; Κάνω κάτι λάθος;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κλείσω μια αναθεώρηση μελέτης με άδεια του 2007. Έχει πληρωθεί η μελέτη και λείπει η επίβλεψη. (η Αναθεώρηση τη αφορά αλλαγή χρήσης? -ή αύξηση τ.μ ή αλλαγή χρήσης ή μόνο την κατάθεση αμοιβής επίβλεψης) 

Ερώτησεις :

 

1)Για να υπολογίζω την αμοιβή επίβλεψης βάζω τα σημερινά λ και στην αμοιβή αυτή πληρώνω κρατήσεις;​ΝΑΙ (εννοείται μόνο για την επιβλ μηχανικού) 

2)Η διαφορά προυπολογισμού μεταξύ αδείας και αναθεώρησης χρησιμοποιείται για να βγάλω τις κρατήσεις του ιδιοκτήτη; (κρατήσεις ιδιοκτήτη δεν έχει αν δεν αλλάζουν τα τ.μ-Αν όμως αλλάζουν έχει επί της διαφοράς των προϋπολογισμών είτε να αυτή η αύξηση προέρχεται από την αλλαγή χρήσης είτε αν αυτή η αύξηση αφορά τα τ.μ))

3) Η διαφορά προυπολογισμού στο πρόγραμμα ΤΕΕ και στα προγράμματα της αγοράς πως γίνεται; Διαφορά προυπολογισμού κάνει το πρόγραμμα μόνο σε αλλαγή χρήσης;την  αλλαγή χρήσης κανένα πρόγραμμα δεν την υπολογίζειι μόνο του -πρέπει να την υπολογίσεις χειρόγραφα και μετά ανάλογα με το πρόγραμμα να εισάγεις  κατ' ευθείαν τη διαφορά σε €  σε ορισμένα σημεία -ανάλογα με το πρόγραμμα και στο ΤΕΕ -Αλλά ειδικά στο ΤΕΕ πρέπει να προσθέσεις κάπου και τα τ.μ που αφορούν την αλλαγή χρήσης γαιτί αλλιώς σου βγάζει πρόβλημα!)  Κάνω κάτι λάθος;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αφορά αμοιβής επίβλεψης μόνο (όχι αλλαγή χρήσης,σας μπέρδεψαν). Στην αναθεώρηση αυξάνονται τα τμ. Επιπλέον θέλω να ρωτησω:

1)Θα ανοιξω καινούργιο έργο στο ΤΕΕ για την κατάθεση αμοιβής;

2)Τη διάφορα προϋπολογισμού για κρατήσεις ιδιοκτήτη πως εισαγω το νουμερο στο συστημα του ΤΕΕ για τις υπολόγισε;

Ευχαριστώ και παλι ΚΑΝΑ

Link to comment
Share on other sites

. Στην αναθεώρηση αυξάνονται τα τμ. Επιπλέον θέλω να ρωτησω:

1)Θα ανοιξω καινούργιο έργο στο ΤΕΕ για την κατάθεση αμοιβής;

2)Τη διάφορα προϋπολογισμού για κρατήσεις ιδιοκτήτη πως εισαγω το νουμερο στο συστημα του ΤΕΕ για τις υπολόγισε;ΑΥΤΕΣ -κρατήσεις ιδιοκτήτη- δεν τις υπολογίζει το σύστημα ΤΕΕ -θα τις κάνεις ή σε δικό σου πρόγραμμα ή του φόρουμ-το οποί δεν το ξέρω)

 

Αν αυξάνονται τα τ.μ 

θέλεις

και διαφορά στις αμοιβές μελέτης (μπερδεύεται ακόμη παραπάνω η υπόθεσή σου!)

και νέο πίνακα 1 για το ΙΚΑ (για να αλλάξουν στο ΙΚΑ τον παλιό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.