Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μεταλλικά Σπίτια vs Παραδοσιακού με μπετόν


ckgeorge

Recommended Posts

Εχω ολοκληρώσει τον μεταλλικό σκελετό σε 2 οροφη οικοδομή και πριν

τον ξεκινήσω είχα λύσει μέσα μου (ετσι πίστευα), το επίμαχο θέμα της τοιχοποιίας. Τώρα που ήρθε η ώρα ξαναέθεσα τα ιδια ερωτήματα και στο μοναδικό που έχω καταλήξει είναι οτι ανεξάρτητα το τι θα χρησιμοποιηθεί, εξωτερικά στα σημεία του μεταλλικού θα υπάρχει απαραίτητα ή θερμοπρόσοψη και εσωτερικά γυψοσανίδα. Αυτά για να αποφύγω το αποτέλεσμα απο την διαφορετική συμπεριφορά υλικού τοιχοποιίας & μεταλλικού. Τοιχοποιία όμως?

1. ecobest-3δ

2. ytong-alfablock & θερμοπρόσοψη εξωτερικά

3. τούβλο θερμοπρόσοψη εκωτερικά

4. Τσιμεντοσανίδα,πετροβάμβακας & 2πλη τσιμεντοσανίδα.

Τι απ' ολα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχοντας μια εμπειρία σχεδόν 10 ετών στη μελέτη και κατασκευή μεταλλικών κτιρίων, θα σου συνιστούσα εξωτερική τοιχοποίια με τσιμεντοσανίδες. Κι αυτό γιατί τα χαρακτηριστικά αυτού του υλικού καθώς και ο τρόπος σύνδεσης με τον μεταλλικό σκελετό -ουσιαστικά αναρτάται από αυτόν- εξασφαλίζουν στο μεγαλύτερο βαθμό την καλύτερη συμπεριφορά της κατασκευής ώς σύνολο σε περίπτωση ταλαντώσεων από σεισμική δόνηση, ανεμοπίεση κοκ.

Η χρήση υλικών όπως τούβλα ή YTONG/ALPHABLOCK θα πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να εξασφαλίζεται η ελευθερία κίνησης του μεταλλικού ΦΟ -ο οποίος είναι πολύ πιο εύκαμπτος από αυτά τα υλικά- ώστε να μη δημιουργηθούν ρωγμές ή και βλάβες στην εξωτερική τοιχοποιία από μετακινήσεις.

Σε κάθε περίπτωση, είναι απαραίτητη η εύρεση εξειδικευμένου και έμπειρου συνεργείου τοποθέτησης για την αποφυγή κακοτεχνιών...

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας,

 

Την γνωμη σας παρακαλώ εν' συγκριση με την ποιοτητα κατασκευης, αντοχης κ κόστους μεταξύ των δυο επιλογών κατασκευης. Συγκεκριμένα αναρωτιεμαι για κατοικίες εως δυο ορόφους. Τι προτείνετε και τι πιστευετε θα επικρατησει στο μέλλον. Δεν γνωρίζω πολλα απο μεταλλικα κτίρια οπότε δεν μπορω να κάνω την συγκριση απο μόνος μου οποτε κ ζητώ την γνώμη σας.

 

Ευχαριστω εκ' των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κόστος κατασκευής για τόσο μικρού μεγέθους κατασκευές είναι σχεδόν ίδιο. Τα μεταλλικά κτίρια είναι σαφώς λίγο πιο οικονομικά κυρίως λόγω των λιγότερων ενσήμων ΙΚΑ και της ταχύτητας κατασκευής. Όμως η <<δυσκολία>> της μεταλλικής κατασκευής έγκειται στο ότι οι τοίχοι πλήρωσης θα πρέπει να είναι είτε από συνδυασμό τσιμεντοσανίδας και γυψοσανίδας, είτε με τούβλο YTONG, είτε με σύστημα δόμησης 3Δ, ενώ και τα συνεργεία θα πρέπει να είναι πολύ εξειδικευμένα στην τοποθέτηση των τοιχοπληρώσεων και στην συνεργασία με τον φέρων οργανισμό του κτιρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό πιστεύω και εγώ. Επίσης θα πρέπει να υπάρχει εύκολη πρόσβαση γερανού, νταλίκας, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@Αλέξη , παρόμοιο θέμα δεν υπάρχει.

 

Το μικρότερο πρόβλημα είναι ο γερανός. Υπάρχει λύση.

Βασικά απάντησε ο Δρόσος.

Εμένα το 3Δ πάνελ δεν μου αρέσει γιατί έχει απλή διογκωμένη πολυστερίνη (φελιζόλ).

Επίσης αν γίνει όπως πρέπει , αυξάνει το κόστος.

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=45050&postcount=13

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=45465&postcount=33

 

Λοιπόν το θέμα με έχει απασχολήσει αρκετά τον τελευταίο καιρό.

 

Αυτά βρήκα από μία εταιρεία τα οποία είναι κατανοητά για ένα ιδιώτη.

Toιχοποιία από οπτοπλιθοδομή.

 

Από την ίδια εταιρεία το παρακάτω πολυόροφο κτήριο.

Παρατηρείστε τις τεράστιες πλάκες στα χιαστί , το οποίο είναι μάλλον θέμα σχεδιασμού.

ΥTong

 

Το κόστος είναι χαμηλότερο αλλά θα πρέπει ο μεταλλικός σκελετός να έχει πυράντοχη βαφή.

Για διώροφες κατοικίες νομίζω ότι είναι 30min.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαινεις τη διατομη ειναι τα χιαστι?? Κατι σαν L μου φαινεται...

 

Ακομα αν υποτεθει οτι σε ολα τα φατνωματα τη θεση του κενου παιρνει η τοιχοποιία..

Τοτε στην αναλυση τι γινεται...πχ τι μηκος λυγισμου θα παρεις για το υποστυλωμα???

 

Τελος, το κτηριο εχεις δυνατοτητα παραμορφωσης ως ενα μεταλλικο κτηριο???

Αν ναι τοτε τι γινεται με την τοιχοποιία????

 

Εγω πιστευω οτι και η τοιχοποία μπαινει στην αναλυση...

 

ΥΓ. Στο δευτερο βιντεο εξηγει παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Τα χιαστί σαν διπλά UPN (ή διπλά γωνιακά) μοιάζουν αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από το βίντεο.

Τόσο μεγάλες πλάκες είναι λάθος σχεδιασμού. Κάτι παρόμοιο μας είχε δείξει και ο Βάγιας , πέρισυ, στην παρουσίαση των Ευρωκωδίκων στη Θεσσαλονίκη.

Εγώ την τοιχοποιία θα την έβαζα μόνο ως φορτίο. Υποτίθεται ότι με τα ελαστικά παρεμβύσματα την κάνεις ανεξάρτητη.

Θέλει πολύ προσοχή στη σωστή εφαρμογή.

 

Αυτοί που χρησιμοποιούν το 3Δ την βάζουν και στην ανάλυση αλλά δεν ξέρω , εγώ το απορρίπτω ως υλικό.

Γενικά μηχανικοί , μάστορες κτλ. γνωρίζουμε καλύτερα τον μπετόν ως υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.