Jump to content
chronism

Μεικτή χρήση σε εκτός σχεδίου

Recommended Posts

Έχω βιοτεχνικό κτίριο κοπής ζωοτροφών (...καλαμπόκι, σιτάρι...) εμβαδού 800μ2.

Το κτίριο διαθέτει τις αποθήκες, ξεχωριστό χώρο πώλησης των τροφών και

δύο ορόφους χαρακτηρισμένους ως γραφεία.

Για τα γραφεία θέλησα να τα κάνω αλλαγή χρήσης

με την βοήθεια του άρθρου 11 από το ΠΔ 6.10.1978 (ΦΕΚ 538Δ)

δηλαδή βιοτεχνικό κτίριο και κατοικία διευθυντού /φυλάκων.

 Η ΥΔΟΜ στην οποία απευθύνθηκα μου απάντησε ότι

".. το συγκεκριμένο άρθρο δεν ισχύει για τα βιοτεχνικά αλλά

για άλλα ειδικά κτίρια όπως είναι πχ τα Μουσεία..".

Υπάρχει κάποιο άρθρο που να αντικρούσει τον ισχυρισμό της υπηρεσίας? ...

....ή κάτι δεν κατάλαβα από τα post που αναρτήθηκαν?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάσει παρ. 21 του άρθρου 2 του ΝΟΚ:

21. Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων η κύρια χρήση σε ποσοστό μεγαλύτερο του 50% της συνολικής επιφάνειας δόμησής τους δεν είναι η κατοικία. 

Επομένως, και ένα βιοτεχνικό-βιομηχανικό κτίριο είναι ειδικό.

 

Το άρθρο 11 του ΠΔ/6-10-78, εξαιρεί τα κτίρια γραφείων και καταστημάτων και όχι τα βιοτεχνικά-βιομηχανικά κτίρια και σύμφωνα με το άρθρο 10 του ΠΔ/24-5-85 το άρθρο 11 δεν έχει καταργηθεί.

Επομένως, τουλάχιστον από το άρθρο 11 δεν διαφαίνεται ότι η ΥΔΟΜ έχει δίκιο στο επιχείρημά της ότι αν θα γίνει αλλαγή χρήσης θα έχει πρόβλημα διότι θα εμπίπτει σε μικτή χρήση οπότε θα έχει υπέρβαση ΣΔ.

 

 

 

ΑΡΘΡΟΝ-10. ΠΔ/24-5-85    (ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85) 
Κατάργηση άρθρου του ΠΔ/6-10-78. 
 
Τα Αρθ-1, Αρθ-2, Αρθ-3, Αρθ-4, Αρθ-7, Αρθ-10 και Αρθ-14 του από ΠΔ/6-10-78 (ΦΕΚ-538/Δ), όπως ισχύουν καταργούνται. 
 

 

ΠΔ/6-10-78  ΑΡΘΡΟΝ-11. 
ΚΤΙΡΙΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ.
 
      Επί   γηπέδων   προοριζομένων     δι' ανέγερσιν κτιρίων ειδικής 
χρήσεως πλην γραφείων και  καταστημάτων, είναι δυνατή η κατασκευή 
γραφείων  Διοικήσεως  ως  και  κατοικίας  προοριζομένης  δια  την 
στέγασιν  του Διευθυντού  και  των  φυλάκων εφόσον  αύτη κρίνεται 
απαραίτητος, πιστοποιουμένου  τούτου, δι' εγκρίσεως  του φορέως ο 
οποίος είναι αρμόδιος δια την έγκρισιν της ειδικής φύσεως κτιρίων 
αναλόγως της περιπτώσεως. 
     Η  ως άνω ειδική κατασκευή προσμετρείται εις τον συντελεστήν 
δομήσεως του γηπέδου. 
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

οπως λεει και ο φιλος ΚΑΝΑ

 

[με τις καλημερες μου]

 

http://www.michanikos.gr/topic/35461-Αλλαγή-χρήσης-από-κατοικία-σε-βιομηχανικό-γραφ/?p=584436

 

και ο παυλος...

 

βεβαιως   βεβαιως

 

καλημερα

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση...

Επίσης, σε ότι αφορά την κατοικία μου ανέφεραν ότι

"... για την αλλαγή χρήσης των γραφείων (των 2 ορόφων) συνολικού εμβαδού 150μ2 σε κατοικία,

αν μπορούσε να γίνει χρήση της συγκεκριμένης διάταξης,

θα γiνόταν μόνο για ένα δωμάτιο και ένα μικρό WC.

Η κατοικία των 150μ2 ''προκαλεί'' για το συγκεκριμένο κτίριο..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

"ως  και  κατοικίας  προοριζομένης  δια  την
στέγασιν  του Διευθυντού  και  των  φυλάκων"

 

 

ειμαστε πολυμελης οικογενεια  κυρ  Διευθυντά  της ΥΔΟΜ

....τι να κανουμε δηλαδη?

 

Να στριμωχτουμε "... εφτα νομά....σ'  ενα  δωμά..."? :smile:

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Επίσης, σε ότι αφορά την κατοικία μου ανέφεραν ότι

"... για την αλλαγή χρήσης των γραφείων (των 2 ορόφων) συνολικού εμβαδού 150μ2 σε κατοικία,

αν μπορούσε να γίνει χρήση της συγκεκριμένης διάταξης,

θα γiνόταν μόνο για ένα δωμάτιο και ένα μικρό WC.

Η κατοικία των 150μ2 ''προκαλεί'' για το συγκεκριμένο κτίριο..."

Θέλω να δω αν μετά από αίτηση θα απαντούσαν γραπτώς έτσι.

Εσυ θα υποβάλεις τη μελέτη σου με την κατοικία και να αρνηθούν μετά εγγράφως. 

Θα μπορούσα να δεχτώ την πιο πάνω άποψη αν η κατοικία και τα γραφεία, ήταν σε επιφάνεια μεγαλύτερα από το κυρίως χώρο παραγωγής, αλλά αν για παράδειγμα έχεις κτίριο 2000 τμ και μια κατοικία 150 προφανώς δεν αλλοιώνει ούτε εμβαδομετρικά την "επικρατούσα" χρήση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον η οικοδομική άδεια των γραφείων και του μισού βιοτεχνικού κτιρίου

θεωρήθηκε το 2010,

κάνοντας χρήση του άρθρου 11 του ΠΔ/6-10-78,

κάνω ενημέρωση του φακέλου στην ΥΔΟΜ?, ...δηλαδή παρουσιάζω τα γραφεία σε κατοικία?

 

Επίσης, να αναφέρω ότι το άρθρο 11 ζητάει έγκριση από τον φορέα, ήτοι το Βιομηχανίας.

Όταν επισκέφτηκα αρχικά το Βιομηχανίας για να μου πουν

πως θα πάρω την "έγκριση από τον φορέα" (δηλαδή τα δικαιολογητικά),

μου απάντησαν ότι δεν έχουν δώσει ποτέ τέτοια έγκριση

και αρμόδια είναι η ΥΔΟΜ.

Εδώ πως να το χειριστώ? ....γιατί σκέφτομαι αφού η ΥΔΟΜ μου απαντάει αρνητικά προφορικά, 

τότε να στείλω αίτημα στην Γενική Δ/νση Πολειοδομία/Διευθν. Αρχιτεκτονικής και Οικοδομικών Κανονισμών (Μεσογείων & Τρικάλων 36) αλλά φοβάμαι μήπως με παραπέμψουν στο Βιομηχανίας της περιοχής μου.              

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η προφορική απάντηση πως δεν αναφέρεται στα βιοτεχνικά αλλά στα πχ Μουσεία που είναι γραμμένο ? Αν εχουν ευκαιρο το νόμο να στο δώσουν να το δεις. Το ορθότερο βέβαια είναι να σου απαντήσουν γραπτώς γιατί έτσι θα αναγκαστούν να επικαλεστούν συγκεκριμένο νόμο και διάταξη για αυτό που σου είπαν προφορικά. Για αυτό το λόγο κάνε την αίτηση σου γραπτώς και περίμενε απάντηση.

 

Ο νόμος το προβλέπει και θα πρέπει η απάντηση της ΥΔΟΜ να τεκμηριώνει τυχόν αρνητική απόφαση.

 

Στο αίτημα σου επικαλέσου τον νόμο όπως τον αναφέρει ο Παύλος καθώς και το ιστορικό της αδείας. Επίσης η άδεια λόγω του ότι εκδόθηκε το 2010 παραμένει σε ισχύ λόγω των απανωτών αυτόματων παρατάσεων που έχουν δοθεί.

Edited by Vasili

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα.σε γηπεδο 2700 μ2 εκτος σχεδιου  εξεδοθη οκοδομ  αδεια για ανεγερση ισογειου καταστηματος με υπογειο.εντος του οικοπεδου ηδη ειχε ανεγερθει με αδεια κατοικια η οποια ομως δεν τηρησε το περιγραμμα και το εμβαδον της αδειας.(εγινε φυσικα ..μεγαλυτερη).Το καταστημα ειναι εργαστηριο χαμηλης οχλησης   επαγγελματικο εργαστηριο  και στην ουσια ειναι βιοτεχνικο κτηριο .σημερα θελουμε να τακτοποιησουμε 1/την αλλαγη χρησης του καταστηματος σε βιοτεχνικο κτιριο καθως και την αλλαγη χρησης του υπογειου σε κυρια χρηση απο βοηθητικη και 2/ την κατοικια η οποια ανηγερθη μεν με ΟΑ αλλα δεν τηρηθηκαν τα προβλεπομενα σ αυτην οδον αφορα το εμβαδον και το περιγραμμα.

Το ερωτημα ειναι με ποιους ορους δομησης (καλυψη δομηση αποστασεις)  θα συγκρινω ΣΗΜΕΡΑ τα αυθαιρετα??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα μεγέθη δόμησης, κάλυψης , και πλαγίων αποστάσεων που θα εφάρμοζες αν ξεκινούσες σήμερα να εκδόσεις μια νέα άδεια ανέγερσης κατοικίας & εργαστηρίου.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.