Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορές μεταξύ Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών


Lex83

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας! Χαίρομαι που υπάρχει μια κοινότητα που μπορούμε ο ένας να βοηθά τον άλλον, να ενημερωνόμαστε και να ενημερώνουμε.

 

Διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ αυτό και θεωρώ πλέον ότι όλοι μας έχουμε τις απόψεις μας στα θέματα που μας αφορούν.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποια θέματα. Έχω καταλάβει πως οι βασικές διαφορές μεταξύ των κλάδων είναι τα δικαιώματα. Ποιές είναι όμως οι διαφορές κατα κύριο λόγο μεταξύ Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών οσον αφορά τις πολυτεχνικές σχολές. Για παράδειγμα το ΕΜΠ έχει σχολή Ηλεκτρολόγων μηχανικών αλλά το Πολυτεχνείο Κρήτης Ηλεκτρονικών Μηχανικών. Αν τελειώσω τη πρώτη σχολή μπορώ μετά να γραφτώ στο ΤΕΕ να πάρω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και να ανοίξω στο μέλλον κάποια στιγμή δικό μου γραφείο ή εν πάσει περιπτώσει να έχω δικαίωμα υπογραφής σε έργα. Αν τελειώσω τη δεύτερη τι κερδίζω; Μπορώ να αποκτήσω δικαίωμα υπογραφής σε κάποια έργα και αν ναι σε τι είδους; Το ίδιο ερώτημα έχω και για την αντίστοιχη σχολή του πολυτεχνείου Βόλου Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων.

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή ερώτηση.Εγώ σπουδάζω στο Πολυτεχνείο Κρήτης στο τμήμα αυτό και έχω την ίδια απορία.Βασικά απ΄ότι έχω καταλάβει σαν ηλεκτρονικοί δεν έχουμε όλα τα δικαιώματα που έχουν οι ηλεκτρολόγοι μάλλον λόγω του ότι δεν έχουμε υποχρεωτικά μαθήματα ενέργειας.Παρόλα αυτά το τμήμα έχει κάνει λόγο για μετονομασία του σε ηλεκτρολόγους όπως και το αντίστοιχο του βόλου και απ΄ότι έχω μάθει από παλιούς φοιτητές θα αργήσει πολύ για να ολοκληρωθεί.Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα παραπάνω αν μπορεί να το μοιραστεί μαζί μας!Πάντως το σίγουρο είναι ότι οι ηλεκτρολόγοι είναι πιο πάνω από τουσ ηλεκτρονικούς.Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το σίγουρο είναι ότι οι ηλεκτρολόγοι είναι πιο πάνω από τουσ ηλεκτρονικούς.Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

 

Κανείς δε είναι πιο πάνω απο κανέναν... Απλά θα δανειστώ το παράδειγμα το φίλου για να σας δώσω μια ιδέα...

Οι ΗΜΜΥ του ΕΜΠ επειδή έχουν την δυνατότητα επιλογή της ροής ενέργειας έχουν και τα ΕΔ των Μηχανολόγων/Ηλεκτρολογων, άσχετα αν την διαλέξουν την ροή αυτή ή όχι...

Οι ΗΜΜΥ του Π.Κρητης έχουν μόνο ένα μάθημα καθαρά ενεργειακό (νομίζω κάποια είναι επιλογής, να με διορθώσεις φίλε φοιτητή του ΠΚ) και γράφονται στο ΤΕΕ σαν Μηχ.Υπολογιστών και έχω τα ΕΔ που αφορούν σε αυτά...

 

Δίκαιο??? Όχι βέβαια... Φαντάσου να τελειώσεις ΗΜΜΥ του ΕΜΠ, να έχει πάρει τη ροή των Τηλεπικοινωνιακών και να αποφασίσεις να υπογράψεις Η/Μ μελέτες... Εδώ εμένα κάτι δε μου αρέσει...

 

Βέβαια, ο vaggelis92 θα σας απαντήσει καλύτερα γιατί ξέρει όλα τα Προγράμματα Σπουδών κάθε σχολής και όλα τα ΕΔ που πρέπει να έχει ο κάθε απόφοιτος... (Ένα μικρό πείραγμα το δικαιούμαι νομίζω...χιχιχιχιχιχι... περιμένω την απάντηση του vaggelis92 με αγωνία)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που μας βοήθησες(..μιλώ και εκ μέρους του Lex83..).Μάλλον δεν έθεσα ορθά και ολοκληρωμένα την "αποψή" μου.Απλά αυτό που είπα σχετικά με το ότι οι ηλεκτρολόγοι είναι πιο πάνω από τους ηλεκτρονικούς προέρχεται από το γεγονός ότι οι δεύτεροι έχουν κάποια Ε.Δ αλλά οι πρώτοι έχουν τα ιδία συν και άλλα(δυστυχώς δεν γνωρίζω καλά τα Ε.Δ ούτε των μεν ούτε των δε για μιλήσω με στοιχεία και ξέρω πως αυτό δεν με τιμά καθόλου)..Επιπλέον υπάρχει μια τάση να κάνουν τους φοιτητές να θέλουν να αλλάξη το όνομα του τμήματος για τα Ε.Δ,όμως το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση οι μηχανικοί από το ΠΚ να είναι αντάξιοι του ΕΜΠ,ΑΠΘ,ΔΠΘ κτλ σαν ηλεκτρολόγοι.Αυτό γιατί δεν θα έχουν τις απαραίτητες γνώσεις ή τουλάχιστον τόσες όσες θα έχει ο μηχανικός των παραπάνω σχολών.Αυτή είναι η "αποψή" μου πάντα βάση των πραγμάτων που μου έχουν πει και έχω δει για το συγκεκριμένο θέμα..Το έχω ψάξει,μπορώ να πω,αρκετά αυτό το θέμα και δεν έχω βγάλει άκρη παραμόνο αυτή την θέση.Αν είναι σωστό δεν ξέρω.Απλά είναι κάτι που το ακούω ολοένα και πιο πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι φίλε μου, υπάρχει φημολογία ότι οι ΗΜΜΥ του ΠΚ θέλουν να αλλάξει η ονοματολογία, μόνο και μόνο για τα ΕΔ... Το έχω ακούσει και γω από αποφοίτους αυτού του τμήματος... Για μένα αυτό δεν είναι και πολύ καλό, όχι γιατί θα αποκτήσετε και σεις τα δικά μου ΕΔ - σιγά, δεν έχω την αποκλειστικότητα, αλλά καλό είναι οι σχολές που είναι τόσο ειδικευμένες σε κάποια αντικείμενα σπουδών να μην αλλάζουν μονό και μόνο για τα ΕΔ... Ειδικά όταν οι δικές σας ειδικεύσεις έχουν λόγο ύπαρξης στην Ελλάδα του τώρα...

 

Θα μου πεις: Ναι αλλά εγώ υστερώ από τους ΕΜΠίτες στα ΕΔ, ο ΕΜΠίτης έχει όλα τα ΕΔ και γω τα μισά από αυτόν... Το θέμα είναι όχι ποιός έχει τα περισσότερα ΕΔ αλλά πως τα χρησιμοποιεί ο καθένας...

 

Να στο πω και αλλιώς... Πες ότι αύριο το τμήμα σας αποφασίζει να γίνει ΗΜΜΥ σαν τους ΕΜΠ, θα βάλει και τη ροή της ενέργειας, θα βάλει υποχρεωτικά για όλες τις ροές κάποια μαθήματα ενεργειακά (ΣΗΕ1, Ηλ. Μηχανές 1, Ηλεκτρονικά Ισχύος 1, κτλ κτλ)... Ωραία... Το ΤΕΕ σα βάζει στα αντίστοιχα μητρώα, σα δίνουν και τα ωραία ΕΔ του 1934 κτλ κτλ... Από και πέρα, αν εσύ θεωρείς ότι είναι σωστό να τα χρησιμοποιήσεις αυτά τα ΕΔ ενώ μπορεί να μη ξέρεις και πολλά για αυτά τα αντικείμενα εργασίας αυτό είναι δικιά σου επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που σου ανέφερα(συγνώμη για τον ενικό,αν σε πειράζει να μην το χρησιμοποιήσω ξανά).Το πρόβλημα είναι ότι όλους τους ενδιαφέρει η αλλαγή του ονόματος,εμένα προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί για το όνομα αλλά για την ουσία και η ουσία είναι αν θα έχω τα κατάλληλα εφόδια,γνώσεις και προσόδα για να μπορώ να χρησιμοποιήσω σωστά και με ασφάλεια τα δικαιώματά μου(που θα αποκτήσω αν γίνω ηλεκτρολόγος).Μέχρι τώρα αυτό που φοβόμουν επαληθεύεται,το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να αλλάξη το όνομα και να έχουμε τα ΕΔ με την προσθήκη κάποιων μαθημάτων ενέργειας.Προτιμώ να έχω λιγότερα ΕΔ και να ξέρω καλά το αντικείμενο που σπουδάζω παρά να έχω περισσότερα και να μην μπορώ να τα χρησιμοποιήσω γιατί πολύ απλά δεν τα κατέχω..

Link to comment
Share on other sites

Χεχε spgirl...αυτό που ξέρω για τους ΗΜΜΥ είναι οτι έχουν πααααάρα πολλά μαθήματα τηλεπικοινωνιών και σχετικά με Η/Υ αλλά ελάχιστα ενέργειας.Βέβαια υπήρχε διαδικασία μετονομασίας αλλά ταπεινή μου γνώμη είναι πως δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί καμιά μετονομασία ούτε στους φίλους μου τους ΗΜΜΥ ούτε και σε εμάς τους ΜΠΔ...αμα γίνει αυτό και υπάρξουν 3.5/5 κοινά τμήματα στο ΠΚ και στο ΕΜΠ(το 0.5 κολλάει στους ΜηΧΟΠ και στους Μεταλλουργούς αλλά δεν έχω πλήρη ενημέρωση, για αυτό και το 0.5 και όχι 1) τότε ένας καθηγητής που πιθανότατα έχει σπουδάσει στο Αμερικα θα θέσει το εξής ερώτημα: γιατί το πολυτεχνείο της Αθήνας να είναι το ΕΘΝΙΚΟ και όχι της Κρήτης...?Πονηρευτείτε λίγο ρε παιδιά...αυτές οι εξωτικές ονομασίες που έχουμε στο ΠΚ για ποιό λόγο νομίζετε πως υπάρχουν?Τα 3/5 της ΔΕΠ του ΜΠΔ είναι ΜΜ, το 1/5 ηλεκτρολόγοι και οι υπόλοιποι είναι διδάκτορες ΜΠΔ, και 1 οικονομολόγος αν θυμάμαι καλά...Το κακό με σάς είναι οτι δεν έχετε αν θυμάμαι καλά ανεξάρτητο σύλλογο αποφοίτων( σας χώνουν στο σύλλογο μηχανικών η/υ αν θυμάμαι καλά, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΟΡΚΟ) και δύσκολα μπορείτε να διεκδικήσετε ΕΔ...όπως και να έχει εγω είμαι υπέρμαχος της μετονομασίας...μακάρι να γίνει.

 

GiorgoV μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφετσαι.Τώρα φαντάσου να είχες τα ίδια μαθήματα με έναν απόφοιτο του ΕΜΠ, να δούλευες 2-3 χρόνια στις τηλεπικοινωνίες, να μάζευες ένα κεφάλαιο, και να θές να κάνεις μια δική σου δουλειά, ένα τεχνικό γραφείο π.χ, ηλεκτρολογικών μελετών.Εσυ δεν μπορείς, ο απόφοιτος του ΕΜΠ μπορεί, εσύ δεν μπορείς, ο απόφοιτος ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ του ΕΜΠ μπορεί.

 

 

Αυτή είναι η διαφορά.Αν συμβιβάζεσαι, μαγκιά σου.

 

Και αυτό το "δεν τα κατέχω" πολύ εύκολο δεν το έχεις?Δεν θα μπώ στη διαδικασία να αναφέρω το μεταπτυχιακό, απλά θα σου πώ οτι στη σχολή δεν μαθαίνεις να δουλεύεις.Παίρνεις ορισμένα ερεθίσματα σε πολλά αντικείμενα(πολυτεχνείο=πολλές τέχνες) και στη δουλειά σου εξειδικεύεσαι σε οτι εσυ γουστάρεις.Απο το δικό μου τμήμα για παράδειγμα, έχω μιλήσει με απόφοιτο που εργάζεται σε τράπεζα, με έναν απόφοιτο που εργάζεται στην οικοδομή, έναν απόφοιτο που είναι υπεύθυνος για ένα ολόκληρο εργοστάσιο, 2-3 απόφοιτους που έχουν ιδρύσει τεχνικά γραφεία Η/Μ μελετών και με έναν άλλον που εργάζεται σε εταιρία εκπόνησης Η/Μ μελετών.Όσο περισσότερων ειδών μαθήματα έχετε, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ νέος σε αυτό το περιβάλλον(του μηχανικού αν μου επιτρέπεται η φράση) ακόμα δεν ξέρω τι μου γίνεται, τι πρέπει να πάρω από αυτά που μου δίνουν(και δεν μιλώ για την σχολή από την άποψη των μαθημάτων) και τι όχι. Μας βομβαρδίζουν γενικά με διάφορες πληροφορίες που πολλές φορές δεν έχουν καμία σχέση με τα μαθήματα(βλέπε μετονομασία κτλ) χωρίς να υπάρχει ουσία και τελικά αποτέλεσμα. Δυστυχώς και είναι αλήθεια λειτουργώ με τον τρόπο που λειτουργούσα στο λύκειο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται γύρω. Προσωπικά δεν θα κυνηγήσω απλά κάποια ΕΔ και κάποια μετονομασία. Θα προσπαθήσω να τα κερδίσω με την αξία μου. Απλά καλά θα ήταν οι μηχανικοί να σταματήσουν να μαλώνουν για χαζομάρες και να αρχίσουν να στηρίζουν ο ένας τον άλλο όχι μόνο ίδιας ειδικότητα αλλά και διαφορετικής. Το τελευταίο είναι ένα παράπονα για πολλά πράγματα που έχω διαβάσει και ακούσει από πολλούς μηχανικούς για διαμάχες για τα ΕΔ. Συγνώμη αν βγήκα εκτός του θέματος απλά ήθελα να το πω..

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω φίλε μου, και εγω κάπως έτσι λειτουργώ, αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα καλό θα ήταν να είμαστε λίγο ρεαλιστές...είναι σωστό εγώ να κάνω τα ίδια μαθήματα με εναν ΜΜ που θα πάρει μια ροή, και να έχω λιγότερα ΕΔ???Δεν ξέρω για τα δικά σου μαθήματα, σύγκρινε τα με των ηλεκτρολόγων και βγάλε συμπεράσματα...εγω σύγκρινα τα δικά μου με των ΜΜ και έμεινα άφωνος, σχεδόν ταυτίζονται με του ΑΠΘ!!!!!!Και δεν μου ακόυγεται σωστό να τριγυρνάει ένας ροής παραγωγής και να λέει "είμαι ΜΜ" και εγώ να λέω "είμαι ΜΠΔ" ενω ακαδημαικά είμαστε ίδιοι...ευτυχώς τώρα και επαγγελματικά...Δηλαδή τον μηχανολόγο και τον ηλεκρτρολόγο τον κάνει η επιλογή που θα πάρει?Επειδή ζούμε στη Ελλάδα τα ΕΔ μην τα κρίνεις με το σκεπτικό "εγώ κάνω αυτά τα μαθήματα, άρα πρέπει να έχω αυτά τα ΕΔ" αλλά με το σκεπτικό "εγώ κάνω αυτά τα μαθήματα, άρα πρέπει να έχω τα ίδια ΕΔ με αυτόν που κάνει αυτά τα μαθήματα".Το ιδανικό θα ήταν να καταργηθούν τα ΕΔ, να γίνουμε Αμερική και ο καθένας να υπογράφει ότι μπορεί και ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

GiorgoV μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφετσαι.Τώρα φαντάσου να είχες τα ίδια μαθήματα με έναν απόφοιτο του ΕΜΠ, να δούλευες 2-3 χρόνια στις τηλεπικοινωνίες, να μάζευες ένα κεφάλαιο, και να θές να κάνεις μια δική σου δουλειά, ένα τεχνικό γραφείο π.χ, ηλεκτρολογικών μελετών.Εσυ δεν μπορείς, ο απόφοιτος του ΕΜΠ μπορεί, εσύ δεν μπορείς, ο απόφοιτος ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ του ΕΜΠ μπορεί.

 

Βλέπεις ότι με προκαλείς... Φταίω εγώ αν πάλι βγάλω τη γνωστή ''χολή'' και το ''κόμπλεξ'' μου? Βλέπεις ότι είμαι πάρα πολύ ευγενική μαζί σου, τόσο καλή, τόσο γλυκια... Και εκεί που πάμε να πουμε 2-3 σωστές κουβεντες, λες αυτό...

 

Τι λοιπόν ακριβώς είπες σε αυτήν την πολύ ωραία παράγραφο που θα κάνω copy-paste για να την θυμάμαι για πάντα? Ότι ουσιαστικά λυπάσαι το παιδί του ΠΚ που δεν έχει αυτό το ηλίθιο πλεονέκτημα που έχουν οι ΕΜΠίτες?

Να στο πω κι αλλιώς: Αν ο φίλος μας διαλέξει να πάρει ροή Τηλεπικοινωνιών, το πιο λογικό είναι να το κάνει γιατί με αυτό θέλει να ασχοληθεί... Δε θα πάει να ανοίξει γραφείο Η/Μ μελετών... Αυτό κάνει κάποιος σωστός μηχανικός... Όταν διαλέγει μια ροή την διαλέγει συνειδητά, γνωρίζοντας τις επαγγελματικές ευκαιρίες της κάθε ροής... Εσύ κάνεις ακριβώς το αντίθετο... Εκμεταλλεύεσαι αυτό το λάθος που κάνουν τα ΕΔ του 34 και χαίρεσαι γι' αυτό... Εκμεταλλεύεσαι που η Ελλάδα δεν δίνει σωστά ΕΔ... Σε έχει βολέψει... Ο Γιώργος όμως δε θέλει να τα εκμεταλλευτεί...

Αν ο φίλος μας θέλει να γίνει ΤΗΛΕΠ (το λέω όπως εμείς μιλάμε μεταξύ μας) προφανώς δε θα ανοίξει τεχνικό γραφείο Η/Μ μελετών... Αν θέλει να ανοίξει τεχνικό γραφείο, δε θα πάρει ροή ΤΗΛΕΠ... So simple...

Το παιδί λοιπόν ψάχνεται... Και τον συγχαίρω γιατί έχει καταλάβει πως ακριβώς έχουν τα πράγματα... Δε σκέφτεται τι κάνει ο Σύλλογος Αποφοίτων τους ή το κακό κράτος που δεν τους μετανομάζουν ή το κακό ΤΕΕ που δε τους δίνει τα ΕΔ...

 

Μπράβο Γιώργο, σε εκτιμώ πολύ και θα ήθελα σαν ΗΜΜΥ που είμαι όταν ξανακατέβω Χανιά να πουμε 5-6 κουβέντες να σου πω και τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.