Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές μεταξύ Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών


Lex83

Recommended Posts

spgirl πέρα από μηχανικός και ψυχολόγος (σοβαρά το λέω).

 

Είμαι και καλή αστρολόγος, να σου αναλύσω τον αστρολογικό χάρτη να πάθεις πλάκα...Χαχαχαχα... (σοβαρά ασχολούμαι και με την αστρολογία)

Πλέον θα είμαι Ηλεκτρολόγος Ενεργειακός-Ψυχολόγος-Αστρολόγος

 

 

 

Χα, Χα, δεν παίζεσαι!!! :D :D :D

τέτοια να του λες ότι οι ΜΠΔ έχουν πέραση!

 

Ομολογώ ότι είναι ωραίοι... Αλλά της Ξάνθης ήταν πιο αλητέ κατάσταση, των Χανίων είναι λίγο μιζέρια (σόρυ Βαγγέλη, εσύ θα σαι ωραίος, I know...)

 

Πιστεύω ότι αν ο vaggelis92 ήταν σήμερα φοιτητής στους Μηχανολόγους Μηχανικούς του ΕΜΠ θα είχε την άποψη ότι οι ΜΠΔ του ΠΚ κακώς παίρνουν ΕΔ Μηχανολόγου γιατί τα μαθήματα τους αντιστοιχούν σε μία μόνο ροή των ΜΜ του ΕΜΠ. Θα έβγαζε όμως πάλι το πάθος που βγάζει και τώρα. :)

 

I'm afraid so...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βαγγέλη δεν έχω πειστεί οτι κάνω τα ίδια πράγματα με άλλους που έχουν τα ίδια δικαιώματα και δεν κατάλαβα ότι αυτό πήγαινε σε μένα..απλά δεν μπορώ να μου λένε συνέχεια χαζομάρες σχετικά με τις μετονομασίες και ΕΔ.Δεν τους νοιάζει αν θα είναι σε θέση να τα χρησιμοποιήσουν απλά τα θέλουν για να λένε διάφορα.Ένας δικός μου καθηγητής όταν στο σεμινάριο των πρωτοετών του ΗΜΜΥ των ρωτήσαμε για την μετονομασία και ΕΔ μας απάντησε:"Δεν γίνεται εσείς να κάνετε 3-4 μαθήματα ενέργειακαι τα περισσότερα από αυτά επιλογής και να έχετε τα ίδια ΕΔ με τους ΗΜΜΥ των άλλων τμημάτων που κάνουν 6 και 7 και δεν ξέρω εγώ πόσα κάνουν.Επιπλέον δεν είναι παιχνίδι το επάγγελμα αυτό, οι δουλειές πρέπει να είναι σωστές και με εγγυημένη ασφάλεια.Αν δεν έχουμε όλα τα εφόδια όσα πρέπει να να είμαστε σωστοί δεν πρέπει να έχουμε τα ΕΔ να τα κάνουμε."Και είμαι απόλυτα συμφωνός με αυτήν την άποψη γιατί έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα.Δεν ξέρω αν είναι ορθά αυτά τα λόγια αλλά εγώ εκείνη την μέρα άκουσα κάποιον να έχει μια αντικειμενική άποψη και να τεκμηριώνει την απαντησή του.Στα συν είναι το γεγονός οτι ο συγκεκριμένος καθηγητής είναι υπεύθυνος για τον τομέα της ενέργεια στο τμήμα επομένως ίσως να τον σύμφερε περισσότερο από άλλους καθηγητές να πάρουμε περισσότερα μαθήματα ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

βαγγέλη δεν έχω πειστεί οτι κάνω τα ίδια πράγματα με άλλους που έχουν τα ίδια δικαιώματα και δεν κατάλαβα ότι αυτό πήγαινε σε μένα..απλά δεν μπορώ να μου λένε συνέχεια χαζομάρες σχετικά με τις μετονομασίες και ΕΔ.Δεν τους νοιάζει αν θα είναι σε θέση να τα χρησιμοποιήσουν απλά τα θέλουν για να λένε διάφορα.Ένας δικός μου καθηγητής όταν στο σεμινάριο των πρωτοετών του ΗΜΜΥ των ρωτήσαμε για την μετονομασία και ΕΔ μας απάντησε:"Δεν γίνεται εσείς να κάνετε 3-4 μαθήματα ενέργειακαι τα περισσότερα από αυτά επιλογής και να έχετε τα ίδια ΕΔ με τους ΗΜΜΥ των άλλων τμημάτων που κάνουν 6 και 7 και δεν ξέρω εγώ πόσα κάνουν.Επιπλέον δεν είναι παιχνίδι το επάγγελμα αυτό, οι δουλειές πρέπει να είναι σωστές και με εγγυημένη ασφάλεια.Αν δεν έχουμε όλα τα εφόδια όσα πρέπει να να είμαστε σωστοί δεν πρέπει να έχουμε τα ΕΔ να τα κάνουμε."Και είμαι απόλυτα συμφωνός με αυτήν την άποψη γιατί έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα.Δεν ξέρω αν είναι ορθά αυτά τα λόγια αλλά εγώ εκείνη την μέρα άκουσα κάποιον να έχει μια αντικειμενική άποψη και να τεκμηριώνει την απαντησή του.Στα συν είναι το γεγονός οτι ο συγκεκριμένος καθηγητής είναι υπεύθυνος για τον τομέα της ενέργεια στο τμήμα επομένως ίσως να τον σύμφερε περισσότερο από άλλους καθηγητές να πάρουμε περισσότερα μαθήματα ενέργειας.

 

Επιπλέον ο γνωστός μου τελείωσε πρώτα μηχανολόγος τει και μετά πήγε και ηλεκτρολόγος επίσης..για αυτό και ηλεκτρολόγοσ μηχανολόγος.Βέβαια αυτός είναι της πολύ παλίας σχολής..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους νοιάζει αν θα είναι σε θέση να τα χρησιμοποιήσουν απλά τα θέλουν για να λένε διάφορα.Ένας δικός μου καθηγητής όταν στο σεμινάριο των πρωτοετών του ΗΜΜΥ των ρωτήσαμε για την μετονομασία και ΕΔ μας απάντησε:"Δεν γίνεται εσείς να κάνετε 3-4 μαθήματα ενέργειακαι τα περισσότερα από αυτά επιλογής και να έχετε τα ίδια ΕΔ με τους ΗΜΜΥ των άλλων τμημάτων που κάνουν 6 και 7 και δεν ξέρω εγώ πόσα κάνουν.Επιπλέον δεν είναι παιχνίδι το επάγγελμα αυτό, οι δουλειές πρέπει να είναι σωστές και με εγγυημένη ασφάλεια.Αν δεν έχουμε όλα τα εφόδια όσα πρέπει να να είμαστε σωστοί δεν πρέπει να έχουμε τα ΕΔ να τα κάνουμε."Και είμαι απόλυτα συμφωνός με αυτήν την άποψη γιατί έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα.

 

Υποψιάζομαι ποιός είναι αυτός ο καθηγητής...Μήπως είναι ο κος Σταυρουλάκης Πέτρος? Αν μπορείς πες μας...

Είπε αυτό που λέω εβδομάδες στο foroum... Ναι έτσι είναι τα πράγματα, άσχετα αν πολλοί αυτό το έχουν καταστρατηγήσει προς οφελός τους...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες γιατί μαλώνετε...άλλο ο μηχανολόγος μηχανικός και άλλο ο μηχανικός παραγωγής και διοίκησης...δηλαδή με το ζόρι να γίνουνε μηχανολόγοι?

Θα μου πείτε μα αφού έχουν επ. δικαιώματα των μηχανολόγων...ε και ?

Και τα σκυλιά τρέχουν πίσω από τα αμάξια γαβγίζοντας...αλλά όταν τα φτάσουν δεν κάνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες γιατί μαλώνετε...άλλο ο μηχανολόγος μηχανικός και άλλο ο μηχανικός παραγωγής και διοίκησης...δηλαδή με το ζόρι να γίνουνε μηχανολόγοι?

Θα μου πείτε μα αφού έχουν επ. δικαιώματα των μηχανολόγων...ε και ?

 

Ο Βαγγέλης μόνος του μαλώνει... Εγώ απλά προσπαθώ να του πω κάποιες πικρές αλήθειες...

Link to comment
Share on other sites

καλά μου παιδιά, το έχετε "σκίσει" το θέμα

ελπίζω να πήρε τις απαντήσεις του ο 1ος που ρώτησε, γιατί θα μπερδέψει και την σχολή του στο τέλος...

ρε pappos, μην τα πετάς έτσι, σε βλέπει ο Αι Βασίλης από ψηλά και δεν θα σου φέρει το δώρο σου...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ο Σταυρουλάκης...δεν θέλω να πω το όνομα του δημοσίως, δεν έχω πρόβλημα να στο στείλω σε pm.Aυτά έχω να σχολιάσω...

 

ειλικρινά έχω βαρεθεί να στηρίζω τα λεγόμενα μου σε πράξεις, γεγονότα, αλήθειες, προγράμματα σπουδών, κτλ και να πετάγονται διάφοροι άκυροι και να λένε το μακρύ τους και το κοντό τους ΑΣΤΗΡΙΚΤΑ.Οι ΜΜ του ΕΜΠ μιλάνε για μια σχεσούλα στο site τους...ο σύλλογος Μ-Η το ίδιο...δεν πρόκειται να τα βάλω με άλλους μηχανικούς για τα αυτονόητα...αν υπάρχει κάποιος άλλος ΜΠΔ ασ συνεχίσει εκείνος...εμείς οι ΜΠΔ είμαστε άσχετοι...ούτε ΕΔ έπρεπε να είχαμε...μια ζωή επιχειρησιακή έρευνα πρέπει να κάνουμε...στο χρηματιστήριο και αν...έχουμε τα ΕΔ...αλλά φυσικά άλλο ΜΜ άλλο ΜΠΔ...τι και αν έχουν τα ίδια ΕΔ...?

 

Γιώργο δεν πήγαινε σε σένα...ΣΕ ΜΕΝΑ πήγαινε...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ο Σταυρουλάκης...δεν θέλω να πω το όνομα του δημοσίως, δεν έχω πρόβλημα να στο στείλω σε pm.Aυτά έχω να σχολιάσω...

 

ειλικρινά έχω βαρεθεί να στηρίζω τα λεγόμενα μου σε πράξεις, γεγονότα, αλήθειες, προγράμματα σπουδών, κτλ και να πετάγονται διάφοροι άκυροι και να λένε το μακρύ τους και το κοντό τους ΑΣΤΗΡΙΚΤΑ.Οι ΜΜ του ΕΜΠ μιλάνε για μια σχεσούλα στο site τους...ο σύλλογος Μ-Η το ίδιο...δεν πρόκειται να τα βάλω με άλλους μηχανικούς για τα αυτονόητα...αν υπάρχει κάποιος άλλος ΜΠΔ ασ συνεχίσει εκείνος...εμείς οι ΜΠΔ είμαστε άσχετοι...ούτε ΕΔ έπρεπε να είχαμε...μια ζωή επιχειρησιακή έρευνα πρέπει να κάνουμε...στο χρηματιστήριο και αν...έχουμε τα ΕΔ...αλλά φυσικά άλλο ΜΜ άλλο ΜΠΔ...τι και αν έχουν τα ίδια ΕΔ...?

 

Γιώργο δεν πήγαινε σε σένα...ΣΕ ΜΕΝΑ πήγαινε...

 

 

Και εγώ ρε Βαγγέλη αυτό κατάλαβα...αλλά να σου πω και κάτι τελευταιο, έχω μιλησει με έναν καθηγητή του ΜΠΔ και μου είχε πει πως στο τμήμα αυτό δεν ήθελε να αλλάξει το όνομά του σε ΜΜ..γιατί θα μπορούσαν να το είχαν κάνει..Αυτό ξέρω..Οι ΜΠΔ απ ότι ξέρω δεν ήθελαν να αλλάξουν σε ΜΜ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!Ειμαι και εγω στους Ημμυ του ΠΚ.Το τελευταιο το ακουσα και εγω.Οτι ειχε υπαρξει θεμα για μετονομασια και απορριφθηκε(απο τους ιδιους).Οσον αφορα το αρχικο θεμα της συζητησης,το τμημα μας,προσφερει διεξοδους σε τοσους πολλους τομεις.Επομενως ας δουμε και ας γνωρισουμε πρωτα αυτους τους τομεις και αν διαπιστωσουμε οτι κανενας απο αυτους δεν μας ενδιαφερει,τοτε ας δουμε τι παραπανω μπορουμε να κανουμε (αν και το πιθανοτερο ειναι οτι αν καταληξεις σε αυτο το σημειο,μαλλον διαλεξες λαθος σχολη...).Τωρα ο ενεργειακος τομεας (ο οποιος προσωπικα με ενδιαφερει αρκετα),πιστευω πως θα εχει μεγαλη ανταποκριση στην αγορα στο μελλον.Ηδη εχει ξεκινησει να εχει.Στον οδηγο σπουδων μας υπαρχουν 6 ενεργειακα μαθηματα,τα οποια δεν γνωριζω κατα ποσο μας εξασφαλιζουν τα απαραιτητα εφοδια και γνωσεις,ωστε να μπορεσουμε να ανταπεξελθουμε στις απαιτησεις της εξειδικευσης του ενεργειακου μηχανικου.Παντως ο ιδιος καθηγητης με αυτον που ανεφερε ο Γιωργος νομιζω ,ειχε αναφερει επισης οτι αν παρουμε αυτα τα μαθηματα και δεν εχει γινει η μετονομασια οταν παρουμε το πτυχιο μας(εχουμε πολυ μελλον μεχρι τοτε...:P),εγγραφομαστε στο ΤΕΕ ως Ηλεκτρολογοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.