Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή για φάκελο εξαίρεσης από κατεδάφιση


markor

Recommended Posts

Γεια σας,

Θα ήθελα να μάθω πόσο κοστολογείται και πώς η σύνταξη φακέλου για εξαίρεση από κατεδάφιση αυθαίρετων κτισμάτων.

Στην περίπτωση μου είχα καταθέσει φάκελο για νομιμοποίηση με Αρ. 22 αλλα ο υπάλληλος μου ζήτησε για κάποια τμήματα να υποβάλλω φάκελο εξαίρεσης. Επειδη γενικά η υπόθεση ήταν πολύ μπερδεμένη τελικά η εισήγηση βγήκε αρνητική με αποτέλεσμα ο πελάτης να διακόψει την συνεργασία μας (και την νομιμοποίηση με α.22 που έμεινε στην μέση).

Τώρα αρνείται να με πληρώσει (έχω πάρει μόνο την ελάχιστη της νομιμοποίησης δηλ. τριχες)

Μπορώ να διεκδικήσω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Φάκελος πλήρης αρχ-τοπ-διπλά Δ/Κ ελέγχους αντοχής

κατ ελάχιστον 4.000€, ανάλογα και χρόνο, εμπλεκόμενους φορείς.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι αν νόμιμα μπορώ να διεκδικήσω αμοιβή.

Η συμφωνία που είχαμε κάνει καταπατήθηκε από το μέρος του πελάτη (δηλώνει οτι απλά δεν με πληρώνει).

Το σεντόνι της εξαίρεσης και οι δηλώσεις ανάθεσης - ανάληψης έχουν κάποια ισχή από την στιγμή που το ΤΕΕ δεν βγάζει ελάχιστη αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Τεε, νομικό τμήμα, τμήμα αμοιβών ή όπου σου πούνε...

Ιδιωτικό συμφωνητικό δεν έκανες συνάδελφε... και φωνάζουμε όλοι εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μίλησα με το ΤΕΕ και μου είπαν πως μπορώ να διεκδικήσω κάτι. Αμοιβή έχει μόνο η αποτύπωση που έγινε ενώ για τα υπόλοιπα πρέπει να πληρωθώ με χρονοχρέωση. Απλά μου επισήμαναν πως η απασχόληση με χρονοχρέωση δεν έχει σίγουρο αποτέλεσμα στο δικαστήριο. Το ερώτημα είναι αν αξίζει τον κόπο να συνεχίσω ή θα σπαταλήσω και άλλο χρόνο άδικα. Έχει κάποιος συνάδελφος παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.