Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστες διαστάσεις θέσης στάθμευσης και ανελκυστήρα


TS

Recommended Posts

Οταν λες τρεις στάσεις εννοείς ισόγειο και 2 ορόφους ?

Σε κάθε περίπτωση όταν η τελευταία στάση του ασανσέρ έχει ποδιά κάτω από 9 μέτρα τελικό υψόμετρο μπορείς να πάρεις και πολύ μικρότερες διαστάσεις .

Δηλαδή pilotiς και τρείς όροφοι αλλά κάτω από 9 μέτρα δεν υποχρεούνται σε 1.40*1.70 φρεάτιο.

Κάτι ακόμη:

Νομίζω πως ο κανονισμός αναφέρει ελάχιστη καμπίνα (σε περιπτώσεις για πάνω από 9 μέτρα) 1,10*1,50 και όχι έλάχιστο φρεάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Kasimo, αυτό που αναφέρεις για τα 9 μ και διαστάσεις φρεατίου μικρότερες από 1,4*1,7

νομίζω πως εξαρτώνται από το γεγονός αν το ασανσέρ απαιτείται ή όχι.

 

Πχ σε διώροφη ή τριώροφη μονοκατοικία δεν απαιτείται ασανσέρ. Οπότε αν οι ιδιοκτήτες βάλουν τότε οι διαστάσεις του μπορεί να είναι μικρότερες από 1,4*1,7.

Αν στην ίδια τριώροφη μονοκατοικία γίνεται υπέρβαση των 9 μέτρων όπως το περιγράφεις τότε πάλι το ασανσέρ είναι υποχρεωτικό οπότε λογικά απαιτούν το 1,4*1,7.

Link to comment
Share on other sites

Οταν απαιτείται ασανσέρ είσαι σίγουρα πάνω από εννέα μέτρα.

Σου τονίζω : υπόγειο,pilotiς και τρείς όροφοι αλλά κάτω από 9 μέτρα η ποδιά της πόρτας του ασανσέρ στη στάθμη του Γ' ορόφου δεν υποχρεούνται σε 1.40*1.70 φρεάτιο.

Τριώροφη μονοκατοικία με πάνω από εννέα μέτρα ποδιά πόρτας ασανσέρ στον τρίτο όροφο ???

Link to comment
Share on other sites

Τριώροφη μονοκατοικία με πάνω από εννέα μέτρα ποδιά πόρτας ασανσέρ στον τρίτο όροφο ???

Καλά ντε ένα παράδειγμα ήτανε :D

 

Πάντως κάποιοι που ξεθάβουν το υπόγειο, κλείνουν την pilotis και επεκτείνουν την απόληξη του κλιμακοστασίου είναι κοντά σε αυτό το παράδειγμα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι ο κανονισμός αναφέρεται σε διάσταση θαλάμου και όχι φρεατίου. Η ελάχιστη διάσταση θαλάμου είναι 1,10*1,40 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγγρ-53351/9515/86.

 

Διαστάσεις ανελκυστήρα που κατασκευάζεται προαιρετικά

 

Σας στέλνουμε φωτοαντίγραφο αίτησης κ. Α.Μ. με την οποία ζητάει πληροφορίες για τις διαστάσεις ανελκυστήρα που κατασκευάζεται προεραιτικά σε τριόροφη οικοδομή, και σας πληροφορούμε ότι οι διαστάσεις του ανελκυστήρα που αναφέρονται στις διατάξεις της παρ. 5α του Αρθ-29 του ΓΟΚ/85 αφορούν κτίρια στα οποία η κατασκευή ανελκυστήρα είναι υποχρεωτική. Οι διαστάσεις του προεραιτικά κατασκευαζομένου ανελκυστήρα μπορούν να είναι μικρότερες από τις οριζόμενες με τις πιο πάνω διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Όταν η υψομετρική διαφορά από την οριστική στάθμη εδάφους μέχρι το τελικό ύψος του πατώματος του τελευταίου ορόφου είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 9.00m, τότε είναι υποχρεωτικός ο ανελκυστήρας, ή όχι; Γιατί μπορεί εγώ και οι περισσότεροι από εμάς εδώ μέσα να ερμηνεύουμε πως ο Κτιριοδομικός αναφέρεται ρητά πως υποχρεωτικά ανελκυστήρα έχουμε σε υψομετρική διαφορά ΠΑΝΩ από 9.00m, αλλά έχω έναν ελεγκτή στην οικεία Πολεοδομία που προσπαθεί γι' ακόμη μια φορά να μου κάνει τη ζωή δύσκολη, υποστηρίζοντας πως και 9.00m ΑΚΡΙΒΩΣ να έχω υψομετρική διαφορά, έχω υποχρεωτικό ανελκυστήρα!

 

Εάν τελικά ΔΕΝ καταφέρω να τον πείσω, τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να αποσαφινίζει τα... ΕΛΛΗΝΙΚΑ του ΓΟΚ και του Κτιριοδομικού;

 

Επιπροσθέτως, θα ήθελα να αναφέρω πως η εγκύκλιος 12 του 1986 αναφέρει αντί των εννέα μέτρων πως "...όλες τις κατοικίες όπου επιβάλλεται ανελκυστήρας (δηλ. με 4 ή πλέον ορόφους)"! Τελικά τι ισχύει, το "πάνω από 9.00m" ή το "με 4 ή πλέον ορόφους";

 

Τέλος στην ίδια εγκύκλιο... "Ενδεικτικά για να είναι δυνατή η κατασκευή ανελκυστήρα πρέπει (το φρεάτιο) να έχει ελάχιστες διαστάσεις πλάτους 1.50m και βάθους 1.70m". Αυτό σημαίνει πως ο ελεγκτής κακώς ισχυρίζεται ότι δεν χωράει θάλαμος 1.10 x 1.40 σε τέτοιο φρεάτιο; Κολλάει στο "ενδεικτικά"!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.