Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση υπογείου


omorfh

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σε παρόμοιας λογικής περίπτωση, το w.c. του υπογείου που παραμένει w.c παρά την αλλαγή, θα πρέπει να μην το προσμετρήσω στα τετραγωνικά αλλαγής χρήσης, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχετε, αλλά σε ίδια περίπτωση στην πολεοδομία Κορδελιού-Ευόσμου, μου επέβαλαν να τα συμπεριλάβω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

spiderman, αφαιρείται στη λογική που αφαιρείται το WC. Και, βλέποντας το θέμα λίγο σφαιρικά, τα ακίνητα οι ιδιοκτήτες τα έχουν πληρώσει δυο και τρεις φορές από τη φορολογία, καλό θα ήταν λοιπόν να γίνουν και κάποια στραβά μάτια για μια σκαλίτσα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αφαιρείται το wc παρά μόνο οι περιμετρικοί του τοίχοι. Όταν οδηγεί η σκάλα σε χώρο κύριας χρήσης ακόμα και στο υπόγειο προσμετράται, το λέει κάπου στην εγκ. 113/1986.

Link to comment
Share on other sites

spiderman το wc αφαιρείται είμαι σίγουρος γι'αυτό. Θα ψάξω την εγκύκλιο και θα σου πω, το είχα υπογραμμίσει πολύ έντονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πελάτης μου μετέτρεψε το υπόγειο σε κατοικία. Δεν αλλαξε την διαμόρφωση του χώρου (τοίχους και λοιπά), αλλά έφτιαξε κουζίνα και άνοιξε 2 παράθυρα για φωτισμό. Το υπογειο φαίνεται στην άδεια σαν αποθήκη. Ήθελα να ρωτήσω:

1. Τακτοποιείται με ρύθμιση για ημιυπαίθριους? (Κατα την γνώμη μου ναι)

2.Θα πρέπει να δηλωσει σαν αλλαγή χρήσης όλο τον χώρο? Εννοώ (επειδή είμαι νέα και δεν γνωρίζω) από τι εξαρτάται το πόσα τετραγωνικά θα δηλώσει ότι άλλαξαν χρήση?(πχ ένας χώρος που παραμένει ίδιος απλά αυτός έβαλε κρεβάτι και κοιμάται, υποθέτω πως δεν ενδιαφέρει την πολεοδομία, αλλά εαν φτιάξει εγκατάσταση για κουζίνας τότε αλλάζει χρήση και πρέπει να τα δηλώσει αυτά τα τετραγωνικά, σωστα τα λέω?)

3. Δημιουργείται κάποιο άλλο πρόβλημα από τα παράθυρα που άνοιξε, επειδή αλλάζει η όψη?

Επίσης ένας γείτονας τον απειλεί με καταγγελία, από την στιγμή που οι εργασίες έχουν τελειώσει και τρέχει η ρύθμιση, θεωρώ ότι η πολεοδομία δεν μπορεί να του κάνει κάτι για το παρόν παρά μονο εφόσον λήξει η προθεσμία και δεν έχει κάνει τις κατάλληλες ενέργειας για τακτοποίηση, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.