Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση χώρων σε κτίριο με χρηματοδοτική μίσθωση (leasing)


harisma23

Recommended Posts

Σε κτίριο επαγγελματικής χρήσεως που έχει "αγοραστεί" με χρηματοδοτική μίσθωση (leasing) τίθεται το θέμα ποιος είναι υπεύθυνος για να δηλώσει τους χώρους προς ρύθμιση και να καταβάλλει το σχετικό πρόστιμο. Το πρόβλημα είναι ότι το ακίνητο το χρησιμοποιεί μεν ο επί της ουσίας ιδιοκτήτης του "Α"(μισθωτής), αλλά για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης η κυριότητα παραμένει στην εκμισθώτρια εταιρία "Χ leasing" και μόνο μετά το πέρας της μίσθωσης, περνάει στην ιδιοκτησία του "Α". Διευκρινίζω ότι ο "Α" θέλει να καταβάλλει αυτός το πρόστιμο. Ο "Α" έχει μάλιστα εκδόσει στο όνομά του και την τελευταία άδεια διαρρυθμίσεων και επισκευών στο κτίριο, το Μάρτιο του 2009.

 

Μιλώντας σήμερα με εκπρόσωπο της "Χ leasing", μου είπε ότι η σύμβαση προβλέπει ότι παρέχονται στον "Α" όλα τα δικαιώματα υπογραφής ως ιδιοκτήτης. Επιπλέον μου είπε ότι άλλος πελάτης τους διεκπεραίωσε σε πολεοδομία φάκελο για ρυθμίσεις του Ν.3843/2010, στο όνομα του χρήστη (και μελλοντικού κυρίου) του ακινήτου, με τη σύμφωνη γνώμη της εταιρίας leasing και την αποδοχή της πολεοδομίας.

 

Εγώ βλέπω το τοπίο λίγο "θολό" και φοβάμαι ακόμα κι αν κλείσει ο φάκελος με την καταβολή του προστίμου στο όνομα του "Α" τυχόν μελλοντικές επιπλοκές νομικής φύσεως. 'Εχει πετύχει κανείς αντίστοιχη περίπτωση και πώς το χειρίστηκε; Οι υπόλοιποι τι νομίζετε;

 

Υ.Γ. προς τους συντονιστές: Έφτιαξα νέο θέμα, γιατί νομίζω ότι είναι μια περίπτωση που μπορεί να αφορά πολλά κτίρια επαγγελματικής χρήσεως. Αν νομίζετε ότι πρέπει να ενταχθεί σε άλλο θέμα, παρακαλώ συνενώστε τα.

-----

Πω πω ρε παιδιά... Τόσο δύσκολα σας έβαλα που έχετε μείνει άφωνοι; Κανείς δεν μπορεί να πει μια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γώμη μου,

 

δεν βρίσκω λόγο να υπάρξει επιπλοκή νομικής φύσεως εφόσον κατά την τακτοποίηση δεν εξετάζεται το ιδιοκτησιακό καθεστώς

 

ακόμη και στην χειρότερη περιπτωση που ο "Α" σταματήσει να πληρώνει και το ακινητο παραμείνει στη "Χ leasing"

η δευτερη μόνο να κερδίσει έχει από αυτή τη διαδικασία

 

αν πάλι το θεωρείς σημαντικό στην ΥΔ γράψε τον τρόπο ιδιοκτησίας (μεσω leasing)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με αυτό το θέμα.

Εάν οι αιτήσεις προς πολεοδομία και οι υπεύθυνες δηλώσεις γίνουν από νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρίας "X leasing",τότε

η αμοιβή, το παράβολο, το ΦΕΜ και συνεπώς το ΔΠΥ δεν πρέπει να κοπεί στο όνομα της εταιρίας "Χ leasing";

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την εταιρία "Χ leasing" μου είπε πως τα παραπάνω τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου.

Εάν υφίσταται αυτό δεν θα υπάρχει πρόβλημα στη πολεοδομία,που αφενός οι αιτήσεις και τα σχετικά γίνονται απο την εταιρία ¨Χ leasing" και αφετέρου όλες οι πληρωμές γίνονται από άλλον(ιδιοκτήτη).

Υπάρχει περίπτωση να μην δεχτούν το φάκελλο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.