Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ποιος είναι, τελικά, αυτός ο "μηχανικός εμπιστοσύνης";


petrosmallios

Recommended Posts

Παρατηρώ ότι στους περισσότερους ιδιώτες που αντιμετωπίζουν ένα πρόβλημα τους απευθήνετε σε έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης τους.

Καταλαβαίνω τη λογική που το λέτε και συμφωνώ απόλυτα!

Πώς γίνετε, όμως, να έχουμε εμπιστοσύνη σε αυτούς αφού δεν τους γνωρίζουμε;

Εννοώ ότι οι περισσότεροι ιδιώτες χτίζουν μια φορά στη ζωή τους και επομένως πριν το χτίσιμο το μόνο που ξέρουν για αυτούς είναι το ονομά τους και όχι τη δουλειά τους...

Με ποια, λοιπόν, κριτήρια θα επιλέξουμε έναν μηχανικό για να του εμπιστευτούμε τα χρήματα μιας ζωής;

Είναι ασφαλές να επιλέξουμε έναν που έχουμε ακούσει καλά λόγια από κάποιον γνωστό μας;

Και αν οι γνώμες είναι και θετικές και αρνητικές (όπως συμβαίνει πολύ συχνα με τους γιατρούς);

Για έναν νέο μηχανικό; Κρίσεις για αυτόν δεν μπορούν να υπάρχουν πολλές. Γνώσεις και κυρίως ιδέες, όμως, περισσεύουν.

 

Την επόμενη περίοδο σκέφτομαι να φτιάξω το σπίτι μου αλλά πριν καταλήξω πρέπει να ερευνήσω όλα τα ενδεχόμενα. Αν μπορεί να γίνει αυτό...

 

Κάθε ειλικρινή απάντηση θα με βοηθούσε πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς είναι κάποιος γνωστός, κάποιος που ήδη ξέρεις και έχεις χτίσει σχέση μαζί του και ξέρεις και τι δουλειά του πόσο καλός επαγγελματίας είναι και πως δεν θα σε ρίξει.

Προφανώς είναι δύσκολο να ξέρουμε εφόσον οι γνώμες πολλές φορές διιστανται αλλά κάλιο με ενα στρινγκ στα γγούρια παρά ξε*ράκωτος τελείως. (Theo γράψτο , νέα ατάκα :) ) Επίσης και εκεί παίζει ρόλο η γνώμη των γνωστών, όταν έχουμε αμφιβολίες για τον μηχανικό μας ρωτάμε και γνώμη άλλων που πιθανόν τους έχτισε και κατά πόσο είναι ευχαριστημένοι αλλά και εξετάζουμε νέους συναδέλφους τίμιους και εργατικούς.

Σίγουρα είναι μια δύσκολη απόφαση αλλά προ καθετι που στοιχίζει και αυτό πρέπει να αξιολογηθεί και να ερευνηθεί πλήρως, προ, προν να βρεθούμε προ εκπλήξεως....!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας απαντήσω με ερώτηση που ειλικρινά νομίζω θα σας βοηθήσει.

"Σε ποιον μηχανικό κάνετε service το αυτοκίνητό σας δεδομένου πως με αυτό μεταφέρεστε εσείς αλλά και η οικογένειά σας?"

Link to comment
Share on other sites

Η φήμη του μηχανικού είναι πάνω απ' όλα.

 

Κοιτάξτε να δείτε:η κατασκευή δεν είναι μια ευχάριστη διαδικασία.Μπορεί να είναι δημιουργική, αλλά σίγουρα δεν είναι ευχάριστη κ οπωσδήποτε είναι ψυχοφθόρος.

 

Λάθη πάντα γίνονται, ακόμη κ με την καλύτερη εταιρεία του κόσμου.

 

Κριτήρια επιτυχημένης επιλογής μηχανικού:

 

1.Τήρηση συμφωνημένου κοστολογίου στις συγκεκριμένες προδιαγραφές ποιότητας από τον πελάτη

2.Εφαρμογή κανονισμών ποιότητας-ασφάλειας στην κατασκευή

3.Τήρηση χρονοδιαγράμματος με την προϋπόθεση ότι ο πελάτης πληρώνει στην ώρα του

4.Ελάχιστες κακοτεχνίες κ σίγουρα όχι σε επίπεδο ''critical''

5.Υποστήριξη ποιότητας υπηρεσιών μηχανικού, πράγμα που σημαίνει ότι ο μηχανικός δεν ''εξαφανίζεται''

6.Management διενέξεων με τρίτους

7.Πρόληψη Προστασίας του έργου

8.Κατασκευαστικές προτάσεις-λύσεις με την προϋπόθεση του έντεχνου κ του επιστημονικού

 

Αυτά είναι τα σημαντικότερα κριτήρια.Τώρα πώς βρίσκετε μηχανικό:

 

Ξεκινήστε να ρωτάτε ΙΔΙΩΤΕΣ που έχουν κτίσει ΠΡΟΣΦΑΤΑ.Αν έχουν μείνει ικανοποιημένοι, τότε θα σας κατατοπίσουν.Η φήμη του μηχανικού είναι κάτι που ΔΕΝ κρύβεται.

 

Αυτά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κάτα πόσο θα βοηθήσει η απάντησή μου αλλά service κάνω στην αντιπροσωπεία που πήρα το αμάξι.

 

Highlander λες να πάρω κάποιον που ήδη ξέρω. Δεν ξέρω, όμως, κανέναν...

Λες να εξετάσω και νέους μηχανικούς. Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

Link to comment
Share on other sites

petrosmallios, γιατί πήρατε από εκεί το αυτοκίνητο, ήταν όμορφο, ήταν ασφαλές, ήταν οικονομικό, γνωρίζατε τον ιδιοκτήτη της αντιπροσωπείας, είχατε ίδιο παλαιότερα, το έχει κάποιος γνωστός σας, διαβάσατε πολλές κριτικές για αυτό κλπ κλπ?

Προσπαθώ να σας πω ότι το ίδιο ακριβώς ισχύει και στον μηχανικό

 

 

 

Η φήμη του μηχανικού είναι κάτι που ΔΕΝ κρύβεται.

 

Δεν θα συμφωνήσω καθόλου μα καθόλου αγαπητέ. Διότι το "ικανοποιημένος" είναι πάρα πολύ σχετικό. Ικανοποιημένος ως προς τα χρήματα που του έδωσε? Ικανοποιημένος ως προς την ταχύτητα της άδειας? Ικανοποιημένος ως προς την παρουσία του στην οικοδομή? κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να σας ρωτήσω κάτι: ψάχνετε για "μηχανικό εμπιστοσύνης" ή "εργολάβο εμπιστοσύνης"; Ή μήπως "μηχανικό-εργολάβο εμπιστοσύνης";

Link to comment
Share on other sites

Η φήμη του μηχανικού στην αγορά μετράει πολύ.

 

Αλλα ακόμη κι αν δεν είσαι σε θέση να την μάθεις, ζητα απο τους μηχανικούς που εχει υπόψιν σου να σου δείξουν και να επισκεφτητε σπίτια που εχει κατασκευάσει ο καθένας. Ρίξε μια ματιά (μέσα-έξω) και συζήτησε με τους ιδιοκτήτες. Για τον νέο μηχανικό έχεις δίκιο αλλα σε εντελώς νέο δεν θα έδινα την κατασκευή. Την μελέτη όμως ευχαρίστως ναι.

 

Και φυσικά οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Ότι συμφωνήσετε να το συμφωνήσετε γραπτώς. Προσπαθήστε να καλύψετε ακόμη και την πιο μικρή λεπτομέρεια ακόμη κι αν αυτό φαίνεται υπερβολικό. Καλο είναι αυτό να το αναλάβει ένας ανεξάρτητος μηχανικός. Θα κοστίσει ελάχιστα αλλα θα σε γλιτώσει απο πολλά. Κι απο εδώ μέσα υπάρχουν άτομα να σε βοηθήσουν στο να συντάξεις ένα σωστό και πλήρες συνφωνητικο.

 

Μπορείς επίσης τον ίδιο μηχανικό με μια μικρή αμοιβή να τον έχεις για να σου ελέγχει περιοδικα την ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω καθόλου μα καθόλου αγαπητέ. Διότι το "ικανοποιημένος" είναι πάρα πολύ σχετικό.

 

1.Ικανοποιημένος ως προς τα χρήματα που του έδωσε?

 

2.Ικανοποιημένος ως προς την ταχύτητα της άδειας?

 

3.Ικανοποιημένος ως προς την παρουσία του στην οικοδομή? κλπ κλπ

 

1.Ναι, από τη στιγμή που κάποιος συμφωνεί, τότε έχει αποδεχτεί το ποσό.

 

2.Ποιός μίλησε μόνο για άδεια?Η ερώτηση στο θρεντ ήταν και για κατασκευή.Εξ' άλλου οι μηχανικού δεν βγάζουν άδειες,βγάζουν μελέτες.Οι Πολεοδομίες είναι αυτές που βγάζουν άδειες.

 

3.Νομίζω ότι το κάλυψα αυτό erling με τις παραθέσεις μου,ένα ολόκληρο κατεβατό έγραψα!:D

 

Ικανοποιημένος μένει ένας ιδιώτης, όταν έχει μια ιδιοκτησία χωρίς κακοτεχνίες, σε μια ανεκτή τιμή, σε συμφωνημένο χρόνο.Είναι πάρα πολλοί που είναι ικανοποιημένοι από τους μηχανικούς τους, πίστεψέ με, π.χ. εγώ σε δική μου ιδιοκτησία παλαιότερα ήμουν το τσογλανάκι που επέβλεπε το μηχανικό, κ παρόλο που υπήρχαν κακοτεχνίες, σε γενικές γραμμές μπορώ να πώ ότι ως ιδιώτης είμαι ικανοποιημένος, πόσο μάλλον ως μηχανικός που κρίνει συνάδελφο μηχανικό........:D Διότι, στις μονώσεις ο τύπος ήταν φανταστικός, ενώ σε άλλα δευτερεύουσας σημασίας ήταν να τον κλαίνε οι ρέγγες, παρόλα αυτά εγώ δεν θα δίσταζα να τον συστήσω, όσο καρκίνο κ να έβγαλα για πάρτη του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.