Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ποιος είναι, τελικά, αυτός ο "μηχανικός εμπιστοσύνης";


petrosmallios

Recommended Posts

Εντάξει , μπορεί να ισχύει και αυτό , αλλά και στην μη μελετοκατασκευή , μπορεί να ισχύει το Γιάννης κερνάει , Γιάννης πίνει , αλλά φαίνεται ο Φάνης .

 

Γι' αυτό λέω , επαφές , συζητήσεις , επίσκεψη στα έργα και σχέση εμπιστοσύνης .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ολα ειναι σχετικα..

Το σωστο ειναι

-Αλλος μελετη

-Αλλος κατασκευη..

 

Δεν ειναι τυχαιο που σε σοβαρες χωρες ο μελετητης δεν πρεπει να εμπλεκεται σε καμια περιπτωση και με κανενα τροπο με την κατασκευη.. Νομιζω καπου το ειχα διαβασει στον ΚΑΝΕΠΕ αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δε σημαίνει ότι ο ίδιος μελετητής είναι και κατασκευαστής.

Εγώ εξ΄αρχής μίλησα για ομάδα μηχανικών. Ο καθένας είναι εξειδικευμένος στον τομέα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μηχανικός, αλλά μπορώ να πω ότι με ...καίει και εμένα το θέμα, γιατί και εγώ πάω για ...κτίσιμο.

Αν επιτρέπει ο ιδιώτης φίλος θα πω και εγώ μια σκέψη.....

Η κατασκευή σπιτιού στην χώρα μας είναι πολύ μπερδεμένη ιστορία.

Πολλοί άνθρωποι, διαφόρων ειδικοτήτων, επιστήμονες, εμπειροτέχνες, ειδικευμένοι και ανειδίκευτοι,έμποροι, Έλληνες, Αλβανοί, και ό,τι βάλει ο νους σου,

ασχολούνται δικαίως ή αδίκωςμε την οικοδομή και έχουν δημιουργήσει ένα μάλλον απίστευτο μπάχαλο, το οποίο έχει κάνει πολύ κακό σε όλους μας.

1) Αντε να ξεχωρίσει ο κακομοίρογλου που θα χτίσει, τον σωστό επαγγελματία.(άρα χάνετε εσείς οι καλοί μηχανικοί)

2) Οι τιμές έχουν πάει στο Θεό κα η ποιότητα...στο...δ....

3) όλοι οι απέξω θεωρούν τους μηχανικούς (τους γιατρούς, τους δικηγόρουσ, τουσ παπάδες) άτιμη φάρα. (παρντόν φίλοι μου, έτσι δεν είναι???)

Υ.Γ (όλοι απέξω είμαστε)

Συμπέρασμα,

Μην ψάξεις να βρείσ μηχανικο εμπιστοσύνης...... ΞΕΚΙΝΑ από Αρχιτέκτονα γιατί σπίτι θα χτίσεις, όχι κοτέτσι.....μετά πάνε σε μηχανικό.

Μηχανικός εμπιστοσύνης είναι αυτός που θα δεχτεί να υπογράψει το συμφωνητικό που θα έχει συντάξει ο δικηγόρος σου και θα περιλαμβάνει οικονομικές ρήτρες σε περίπτωση αθέτησης του .

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λιγο εκτος...

1. Και ο Αρχιτεκτονας ξερεις Μηχανικος ειναι..

2. Οι Πολιτικοι Μηχανικοι δεν κανουν κοτετσια....

3. Δεν στα ειπε καλα ο δικηγορος σου...Η δηλωση αναθεσης-αναληψης μεταξυ μελετητη/επιβλεποντα μηχανικου και ιδιωτη σε καλυπτει πληρως νομικα..

Link to comment
Share on other sites

I stand corrected

Προφανώς ο αρχιτέκτονας είναι μηχανικός, και εννοείται ότι ο πολ.μηχανικός δεν κάνει κοτέτσια....δεν πήγαινε να προσβάλλει το σχόλιο ουτε να υποτιμήσει.

Όμως είναι γνωστό ότι πολύ κόσμος πάει κατευθείαν σε ένα γραφείο πολ.μηχ. και παρακάμπτει τον αρχιτέκτονα λόγω κόστους.

Μπορεί να κάνεις Γέφυρες ικανές να ΑΝΤΈΞΟΥΝ ΌΣΟ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΘΕΝΏΝΑς,

αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να σχεδιασεις μία οικία που θα γίνει το ΣΠΙΤΙ κάποιου.

Και νομίζω ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα, αυτό ανέφερε ''μηχανικό εμπιστοσύνης''. Εσύ σε ποιο κλάδο του πολυτεχνείου νομίζεις αναφερόταν????

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοι ειναι ολοι (μηχανολογοι, αρχιτεκτονες, πολιτικοι, τοπογραφοι, χημικοι, ναυπηγοι, ηλεκτρολογοι κτλ.)

Το ποιος θα σου κανει σωστη μελετη ειναι αλλο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

και πως να βγαλει ακρη ο ιδιωτης αφου η καλη δουλεια του μηχανικου δεν φενετε, πρεπει να ειναι κρυμενη καλα κατω απο τσιμεντο. μονο η καλη δουλεια του μπογιατζη φενετε.

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

I stand corrected

Όμως είναι γνωστό ότι πολύ κόσμος πάει κατευθείαν σε ένα γραφείο πολ.μηχ. και παρακάμπτει τον αρχιτέκτονα λόγω κόστους.

Μπορεί να κάνεις Γέφυρες ικανές να ΑΝΤΈΞΟΥΝ ΌΣΟ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΘΕΝΏΝΑς,

αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να σχεδιασεις μία οικία που θα γίνει το ΣΠΙΤΙ κάποιου.

 

Το κόστος δεν είναι μεγαλύτερο αν χρησιμοποιήσετε αρχιτέκτονα. Μπορεί π.χ. να σας κάνει τα αρχιτεκτονικά ο αρχιτέκτονας και τα στατικά ο πολιτικός μηχανικός. Επιπλέον, στις συμβατικές συνήθεις κατοικίες, αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ζητήματα εμφάνισης, το κομμάτι της λειτουργικότητας μπορεί μια χαρά να το φέρει εις πέρας ένας πολιτικός μηχανικός χωρίς να απαιτηθεί η συμβολή αρχιτέκτονα -αν και τα κατά την γνώμη μου είναι η απαραίτητη η συνεργασία και των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.