Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ποιος είναι, τελικά, αυτός ο "μηχανικός εμπιστοσύνης";


petrosmallios

Recommended Posts

Αυτό θέλω να πω.

Μπορεί κάποιος να έχει φήμη καλού μηχανικού γιατί είναι φθηνός.

Μπορεί ένας άλλος γιατί έχει τα κονέ στην υπηρεσία?

Ένας άλλος γιατί αφήνει τον ιδιοκτήτη να κάνει ότι θέλει στην οικοδομή.

Ένας άλλος γιατί παρακολουθεί στενά την οικοδομή.

κλπ κλπ

 

Για αυτό και απάντησα με ερώτηση .....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την δική μου πείρα θα έλεγα οτι ενας καλός μηχανικός είναι αυτός που δεν θα διστάσει να σας διώξει εαν οι απαιτήσεις σας σε συνεργασία με τα χρηματά σας δεν είναι πραγματικές.

Link to comment
Share on other sites

Το καλος μηχανικος ειναι υποκειμενικο....ΤΕΛΟΣ

 

Για καποιον καλος μηχανικος ειναι ο φτηνος.

Για αλλον ο ακριβος που κανει καλη δουλεια

Για αλλον αυτος που εχει δικα σου συνεργια

Για αλλον αυτος που ειναι ολη μερα στην οικοδομη

Για αλλον αυτος που κανει οτι του λεει ο ιδιοκτητη "Ναι ναι φυσικα και γινεται..."

Για αλλον αυτος που εφαρμοζει τη νομοθεσια και δεν σηκωνει μυγα στο σπαθι του..

Για αλλον αυτος που του εβγαλε και δυο γκαρσονιερες στο υπογειο...

 

 

Αναλογα πως το βλεπει ο καθενας...

Link to comment
Share on other sites

Περί εμπιστοσύνης το ερώτημα...

 

Πώς θα βρεις μηχανικό εμπιστοσύνης; Υπάρχουν κάποιες οδηγίες; Τι να κοιτάζουμε και τι όχι;

 

Θα γράψω το τι κάνω εγώ όταν έχω το ίδιο δίλημμα.

 

 

  1. Ρωτώ τους ανθρώπους που εμπιστεύομαι, ποιόν εμπιστεύτηκαν.
  2. Και συνεχίζω να τους ρωτώ διευκρινήσεις, σχετικά με τα κριτήριά τους, και κατά πόσον καλύφθηκαν στα κριτήρια που είχαν θέσει. Ετσι βλέπω κατά πόσο οι άνθρωποι που εμπιστεύομαι έχουν τα ίδια χνώτα με μένα.
  3. Επισκέπτομαι τα έργα των υποψηφίων επαγγελματιών, ΚΑΙ ΕΣΤΙΑΖΩ στο τμήμα του έργου που αποτελεί ευθύνη του υποψήφιου επαγγελματία.
  4. Μιλώ με τον υποψήφιο επαγγελματία, και του ανοίγω τα χαρτιά μου. Λέω τι περιμένω από αυτόν, και τι πληρώνω. Ξεκαθαρίζω ότι θα κερδίσω εγώ και θα κερδίσει και αυτός.

 

Στο σημείο αυτό έχω περιορίσει τις επιλογές στους 2 έως 5 επαγγελματίες το πολύ.

 

Μετά βάζω την γυναίκα μου να διαλέξει. Οι γυναίκες κάνουν καλύτερες επιλογές κατά τεκμήριο... (και όταν δεν κάνουν , εσύ θα λες ότι κάνουν :smile: ).

 

Σημαντικό! Εφόσον επιλέξω έναν επαγγελματία και ξεκινήσει η δουλειά, δεν χάνω την εμπιστοσύνη μου σε αυτόν , παρά μόνο εάν γίνει κάτι συγκλονιστικά εξόφθαλμο. ΠΑΝΤΑ τον υποστηρίζω, ακόμα ΚΑΙ ΑΝ η γυναίκα μου διαφωνεί !!!

Link to comment
Share on other sites

Ο τελικός χρήστης ενός τεχνικού προιόντος ένα μόνο πράγμα τον ενδιαφέρει: ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ή έστω λιγότερα προβλήματα από το φυσιολογικό.

 

Προβλήματα στις οικοδομές χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:

1/ Όσο αφορά την κατασκευή. Εκεί έχει να κάνει με την κατασκευαστική αλλά ΚΑΙ με την μελετητική επάρκεια του μηχανικού.

Χρησιμοποιώ την λέξη επάρκεια και όχι εμπειρία, καθότι η εμπειρία από μόνη της δεν λέει τίποτα. Απαιτείται συνεχή ενημέρωση για τα πάντα (νομοθεσία, κανονισμούς, συμμετοχή σε συνέδρια κλπ). Η μελέτη θα πρέπει να είναι σχέδια κατασκευαστικά και όχι απλώς "αυτά που ζητάει η πολεοδομία".

Επιπλέον δεν πρέπει να είναι πνιγμένος στις πολλές δουλειές. (δηλαδή, όπως λέμε και στα δημόσια έργα, να μην έχει μεγάλο ανεκτέλεστο).

2/ Όσο αφορά την νομιμότητα, ώστε ο ιδιοκτήτης να είναι απαλλαγμένος από παρανομίες (ιδιαίτερα ψυχοφθόρες και πολυέξοδες).

Πολλές φορές ένας αυστηρός ελεγκτής στην πολεοδομία βοηθάει, ξεσκονίζοντας την μελέτη όσο αφορά θέματα ΓΟΚ και λοιπόν κανονισμών, ώστε να μην υπάρχει φόβος ανάκλησης της οικ. αδείας. Αυτό το αναφέρω επειδή παραπάνω αναφέρθηκε ότι καλός μηχανικός είναι αυτός που έχει τις διασυνδέσεις του στην υπηρεσία. Όχι, έχω δει τέτοιους μηχανικούς, λόγο διασυνδέσεων, να έχουν μετά προβλήματα νομιμότητας της αδείας, διότι οι μελέτες εγκρίθηκαν βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω το προηγουμενο ποστ μου...

 

Για μενα καλος μηχανικος ειναι:

1. Αυτος που εχει σιγουρια στο τι λεει ή τι συμβουλευει και ΔΕΝ ντρεπεται να πει "θα το ψαξω γτ δεν το γνωριζω"

2. Αυτος που ακολουθει τη νομοθεσια και ΔΕΝ λεει οτι "βολευει" τον πελατη

3. Αυτος που μενει στην αρχικη συμφωνημενη τιμη και ας μπει μεσα απο λαθος εκτιμηση ΧΩΡΙΣ να ριξει την ποιοτητα λογω χαμηλης αμοιβης

4. Αυτος που δεχεται τη γνωμη του πελατη και προσπαθει να την εφαρμοσει τηρωντας τη νομποθεσια

5. Αυτος που ΔΕΝ κανει τα στραβια ματια σε κακοτεχνιες και μη τηρηση των μελετών

6. Αυτος που δεν φοβαται να σταματησει τις εργασιες ή να ξηλωσει τμημα της κατασλευης για μλκ του εχει γινει απο τεχνιτες...

 

ΥΓ για μηδεν προβληματα κανεις δεν μπορει να στο εγγυθει, μπορει μονο να παρει τα μετρα ωστε να μειωσει τις πιθανοτητες προβληματων...Καθε κατασκευη εχει 1000000 παραμετρους που σιγουρα δεν ειναι ιδιες με της προηγουμενης κατασκευης...

 

Για μενα σε μια κατασκευη, εκτος απο την τηρηση των μελετων και εξασφαλισης της ποιοτητας των υλικων, μεγαλη σημασια παιζουν ΚΑΘΕ ειδους μονωσεις (υγρομονωση υπογειου, θερμομονωση ταρατσας κτλ) και μικρες ατελεις που θα δημιουργησουν προβλημα πχ, ρυσεις στα μπαλκονια και στο δωμα, αστοκαριστα σοβατεπι στο μπαλκονια. Και τελος ατελειες αισθητικης φυσεως πχ. κακα βαψιματα, πασαλλειμα των κουφωματων με σιλικονη, οχι ταιριασμα των σοβατεπι στις εξωτερικες γωνιες και παρα μα παρα πολλα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, ο user που άνοιξε το θρεντ, άντε να καταλάβει πώς θα επιλέξει.........Δυστυχώς και ευτυχώς έτσι είναι τα πράγματα, όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις τοποθετήσεις των περισσότερων συναδέλφων, θα προσθέσω και τη δική μου εκδοχή στην έκφραση "μηχανικός της εμπιστοσύνης μου".

 

Με την έκφραση αυτή, που τη χρησιμοποιώ και εγώ πολλές φορές, εννοέίται ο επιστήμονας ή και ο ειδικός εκείνος ο οποίος συγκεντρώνει τις περισσότερες θετικές κρίσεις από το περιβάλλον του ενδιαφερόμενου. Με τον ίδιο τρόπο που επιλέγει κάποιος είτε το δικηγόρο που θα χειριστεί την υπόθεσή του (άλλον για την ποινική υπόθεση, άλλον για το αυτοκινητιστικό ατύχημα, άλλον για το διαζύγιο κλπ), είτε το γιατρό που θα γνωματεύσει για την ασθένειά του (άλλον για την καρδιά, άλλον για το πόδι κλπ), είτε κλπ, θα επιλέξει και το μηχανικό που θα χειριστεί τη συγκεκριμένη υπόθεσή του (άλλον για το τοπογραφικό, άλλον για τη μελέτη του σπιτιού του, άλλον για το μηχανολογικό εξοπλισμό του υπό ανέγερση εργοστασίου κλπ).

 

Ο ενδιαφερόμενος προδιαγράφει το πλαίσιο της υπόθεσης για την οποία χρειάζεται ένα μηχανικό, και το περιβάλλον του είναι αυτό που προτείνει ονόματα και αποδεικτικά στοιχεία τεκμηρίωσης κάθε πρότασης. Ο ενδιαφερόμενος διαμορφώνει την τελική του κρίση με βάση το σύνολο των διαθέσιμων στοιχείων και μερικές φορές με βάση την τελική άποψη ... της γυναίκας του.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, ο user που άνοιξε το θρεντ, άντε να καταλάβει πώς θα επιλέξει.........Δυστυχώς και ευτυχώς έτσι είναι τα πράγματα, όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Μα εμείς θα του πούμε πως;

Πρέπει να βρει τί θέλει και να βρει αυτόν που πιστεύει πως μπορεί να τον ικανοποιήσει....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνουμε την εξίσωση Μηχανικός Εμπιστοσύνης = Καλός Μηχανικός τότε δεν μπορούμε να καταλήξουμε πουθενά διότι η απάντηση θα είναι ίδια με αυτήν της ερώτησης "Πως διαλέγω έναν άνθρωπο εμπιστοσύνης" και δεν είναι θέμα μηχανικών μόνο.

 

Τώρα η απάντηση στην ερώτηση "ποιος είναι καλός μηχανικός" δεν μπορεί να έχει καλούπια.

Καλούπια έχει η απάντηση στην ερώτηση "ποιος δεν είναι καλός μηχανικός" και πάλι, όπως έχω γράψει περί φήμης παραπάνω, δεν είναι πάντα σίγουρο διότι κακός μηχανικός είναι για την πλειονότητα των ιδιοκτητών αυτός που παίρνει πολλά (σύμφωνα με την δική τους εκτίμηση) ή αυτός που δεν αφήνει τον ιδιοκτήτη να κάνει ότι γουστάρει κλπ.

 

Πρέπει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης να γνωρίζει τι είναι αυτό που κάνει έναν καλό μηχανικό. Και όταν λέω να γνωρίζει δεν εννοώ να έχει ακούσει ή διαβάσει αλλά να γνωρίζει.

 

Το ποιος είναι καλός κατασκευαστής έχει περισσότερες πιθανότητες να απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.