Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστο εμβαδό χώρου για τακτοποίηση


pvoulellis

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω άν υπάρχει ελάχιστον εμβαδόν ημιυπαιθρίου.π.χ. άν ένας ιδιοκτήτης έχει κλείσει 1 ή 2 τ.μ. ημιυπαιθρίου θα πρέπει να κάνει και εκείνος την τακτοποίηση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν παίζει ρόλο το εμβαδό , εγώ τακτοποιησα χώρο που το πρόστιμο ήταν 162Ε και εφόσον το παράβολο ήταν 250, μου είπαν ότι τα υπολοιπα πάνε υπερ του δημοσίου....

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν παίζει ρόλο το εμβαδό , εγώ τακτοποιησα χώρο που το πρόστιμο ήταν 162Ε και εφόσον το παράβολο ήταν 250, μου είπαν ότι τα υπολοιπα πάνε υπερ του δημοσίου....

 

εγώ πάλι, ....αντιλαμβάνομαι το ερώτημα του συνδέλφου πως είναι δυνατόν να τακτοποιήσει ένα τμήμα ημιυπαιθρίου που έχει κλείσει ο ιδιοκτήτης .Το υπόλοιπο δηλαδή τμήμα του ημιυπαιθρίου (αυτό δηλαδή που δεν έχει κλείσει ο ιδιοκτήτης), παραμένει ημιυπαίθριος ή καθίσταται αυθαίρετο λόγω μη ικανοποίησης των ελαχίστων διαστάσεων, άρα και αυθαίρετο ;;;;

Link to comment
Share on other sites

@vagelis_lam

 

Αν δεν ικανοποιεί τις προϋποθέσεις ο Η.Χ. που υπολείπεται είναι αυθαίρετος...το πλέον λογικό αυτό.

 

Πάντως σε οικισμούς είναι πολύ πιθανόν να βγάλεις μικρό πρόστιμο - στα χωριά της περιοχής μου ακόμη και με 20 τ.μ. το πρόστιμο υπολείπεται του παραβόλου (για τιμές ζώνης 225 μιλάμε).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.