Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΠΔ στο εξωτερικό και πρόβλημα "τίτλου"


leuterakis

Recommended Posts

Φίλε για να καταφέρω να αποδείξω εαν κάνω καλά τη δουλειά του μηχανολόγου πρέπει πρώτα να αποδείξω οτι είμαι μηχανολόγος...πράγμα το οποίο η σχολή μου δίνει μια βεβαίωση...η οποία είναι στα ελληνικά και δεν ξέρω αν θα μου τη δώσουν στα αγγλικά...βέβαια και το ΤΕΕ δίνει μια αλλα καμία εκ των δύο δεν αναφέρει όνομα.Άσε που δε μου ακούγεται σωστό να "συρράψω" 2 βεβαιώσεις στο δίπλωμα μου.Έχω κάπου άδικο?Μου λές να αναφερθώ στα μηχανολογικά μαθήματα?Αν είναι να γράψω και τα 25 καθαρά μηχανολογικά που χρειάζονταν για να περάσω +άλλα 5-6 που έδωσα εγώ για το γαμώτο...θα μπώ σε πολλές λεπτομέρειες για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν κατάλαβες αυτά που σου γράφω παραπάνω... Στα ξαναλέω μπας και τα εμπεδώσεις:

 

Ουδόλως ενδιαφέρονται οι Σουηδοί τι θα έχεις γραμμένο στην επαγγελματική σου κάρτα, την ταυτότητα του ΤΕΕ, την επιγραφή έξω από το γραφείο σου στην Ελλάδα (εάν το διατηρήσεις όταν φύγεις) ή τον τηλεφωνικό κατάλογο...

Αν δουν ότι μπορείς να κάνεις την δουλειά για την οποία σε προσλάβουν, πίστεψε με, θα είναι ΥΠΕΡ-ευχαριστημένοι...

 

Φίλε leuterakis:

Αν θέλουν μηχανολόγο, τότε στο βιογραφικό σου γράψε Μηχανολόγος.-

Η ουσία είναι ότι όταν χρειαστεί να αποδείξεις ότι είσαι αυτό που γράφει στο βιογραφικό σου, θα τα βγάλεις πέρα?

 

Γράφεις:

 

Φίλε για να καταφέρω να αποδείξω εαν κάνω καλά τη δουλειά του μηχανολόγου πρέπει πρώτα να αποδείξω οτι είμαι μηχανολόγος...πράγμα το οποίο η σχολή μου δίνει μια βεβαίωση...η οποία είναι στα ελληνικά και δεν ξέρω αν θα μου τη δώσουν στα αγγλικά...βέβαια και το ΤΕΕ δίνει μια αλλα καμία εκ των δύο δεν αναφέρει όνομα.Άσε που δε μου ακούγεται σωστό να "συρράψω" 2 βεβαιώσεις στο δίπλωμα μου.

 

 

Δηλαδή νομίζεις ότι μια βεβαίωση από το πανεπιστήμιο, το ΤΕΕ, τον υπουργό παιδείας, τον πρωθυπουργό και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας θα σου έδινε τη δουλειά?

Δηλαδή συγνώμη κιόλας, αλλά τώρα εσύ νομίζεις ότι το μοναδικό κόλλημα στο να βρεις δουλειά είναι ότι δεν έχεις μια βεβαίωση από το ΤΕΕ ότι είσαι και Μηχανολόγος??????:confused: :confused: :confused:

 

Και σε ρωτάω: νομίζεις ότι αν γράψεις στο βιογραφικό σου ότι έχεις βαθμό πτυχίου 10/10, θα κάτσουν να ψάξουν, να πάρουν τηλέφωνα για να δουν εάν λες αλήθεια?

 

Γράψε ότι γουστάρεις στο βιογραφικό σου. Πούλα τον εαυτό σου όπως θέλεις. Μπλόφαρε όσο δεν σε παίρνει. Το θέμα είναι: όταν ανοίξουν τα χαρτιά στην τσόχα, θα έχεις φουλ του άσσου ή ένα ζευγάρι παπάδες?

 

Αν θυμάμαι καλά, μόνο σε μια συνέντευξη μέχρι τώρα, μπήκαμε σε τεχνικά θέματα. Και πίστεψε με, έχω κάνει ΠΟΛΛΕΣ συνεντεύξεις... Όλες οι εταιρίες, σε όλο τον κόσμο, ξέρουν ότι ένας απόφοιτος δεν ξέρει ΤΙΠΟΤΑ. Ακόμα και να έχεις προϋπηρεσία, το σκηνικό δεν αλλάζει. Αυτός που θα σου κάνει την συνέντευξη είναι αρκετά έμπειρος για να δει αυτά που θέλει να δει. Και στην τελική, από τεχνικής άποψης δεν τους ενδιαφέρει και ιδιαίτερα, μέσα σε λογικά πλαίσια φυσικά. Αυτό που κοιτάνε στις συνεντεύξεις είναι τον χαρακτήρα σου, τι σόι άνθρωπος είσαι, αν θα μπορέσεις να "δέσεις" με την υπόλοιπη ομάδα, εάν θα σου βγουν ψυχολογικά προβλήματα από το πουθενά κλπ. Δεν είναι και λίγο να αποφασίζεις στο εάν θα βάλεις στον επαγγελματικό σου χώρο κάποιον που δεν ξέρεις και θα βλέπεις ίσως πιο πολύ και από την οικογένεια σου...

 

 

Σε πρώτη φάση κοίτα να πάρεις το δίπλωμα σου και τα υπόλοιπα τα κοιτάς μετά.

 

Μην χάνεις το δάσος κοιτώντας το μόνο το δέντρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια μικρή παρέμβαση..

 

Μην ξεχνάμε οτι σε Σκαδιναβικές ΄χωρες το οτι οι μαθητες εχουν παρακολουθησει μαθηματα αγγλικών στο σχολειο... αποδεικνύει οτι ξέρουν αγγλικα.

 

Μαθηματα που αφορουν Μηχανολογια εχεις παρακολουθησει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξανανοίγω αυτό το θέμα , εν όψει του μηχανογραφικού που θέλει να γράψει ο γιός ενός φίλου .

 

Το παιδί θέλει να σπουδάσει μηχανολόγος , αλλά έγραψε περίπου 15000 μόρια , οπότε είναι 1000 μόρια κάτω από τους νεοπαγείς και με πολλά προβλήματα ποιότητας μηχανολόγους της Κοζάνης οι οποίοι όμως έχουν τον πλήρη τίτλο του Μ.Μ. και τα ΕΔ . Δεν ξέρει όμως αν θα πέσει 1000 μόρια η βάση τους .

 

Κοιτάμε τις εναλλακτικές του .

 

Εχουμε τους ΜΠΔ Χανίων όπου είναι 1000 κάτω από τα μόρια του , του ΜΠΔ της Ξάνθης όπου είναι 1400 μόρια κάτω και τους Μηχανολόγους ΤΕΙ Πειραίά όπου είναι 3000 μόρια κάτω .

 

Κοιτώντας το πρόγραμμα σπουδών των ΜΠΔ είδα ότι έχουν λίγα μηχανολογικά μαθήματα , αλλά έχουν ΕΔ ΜΜ , αν και είδα ότι έχουν θέμα με την εγγραφή στο ΜΕΚ και δεν έχουν με το μελετητικό και κάποιο μικρό πρόβλημα με τα ΗΜ .

 

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με την αναγνώριση του διπλώματος στο εξωτερικό , αφού εκεί οι "μαγκιές" του τεε δεν περνάνε .

Επίσης είναι νέες σχολές και δεν ξέρω τι επίπεδο έχουν . Ο γιός μου πήγε πριν λίγο καιρό στην Ξάνθη όπου δύο φίλοι του σπουδάζουν ΠΜ και ΗΜΜΥ και του φάνηκε πολύ φτωχό το πανεπιστήμιο και μου έκανε εντύπωση η άποψη του .

Ισως το γεγονός ότι το συγκρίνει με το 90χρονο ΓΠΑ που φοιτά ο ίδιος να τον επηρεάζει σε νεότερες σχολές όπου τώρα φτιάχνουν σιγά-σιγά δικά τους κτίρια .

 

 

Στους μηχανολόγους ΤΕΙ Πειραιά , έχουμε σχολή που έχει πάνω από 60 χρόνια ιστορία , μαθήματα μηχανολόγων , αλλά το γνωστό πρόβλημα με τα ΕΔ .

Πιθανότατα εδώ βλέποντας και τις ερασμιακές συνεργασίες του τμήματος και το μεταπτυχιακό που κάνει εδώ και 10 χρόνια με το Κίνγκστον , δεν θα έχει πρόβλημα αναγνώρισης γιά μεταπτυχιακό στο εξωτερικό .

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Ο TopPap εχει απολυτο δικιο, στο CV γραψε μηχανολογος κ προσθεσε μηχανολογικα προγραμματα, μαθηματα ή δεξιοτητες που κατεχεις καλα γτ εφοσον δεν εχεις εμπειρια απο εκει θα βρουν να σε ρωτησουν για να δουνε τι ψαρια πιανεις..Μην κολλας στα του ΤΕΕ ή αλλα κανε το βημα σου για Σκανδιναβια κ καλη τυχη..Εαν αποδειξεις οτι ξερεις προβλημα με τις ταμπελες δεν θα εχεις!

 

 

Στους μηχανολόγους ΤΕΙ Πειραιά , έχουμε σχολή που έχει πάνω από 60 χρόνια ιστορία , μαθήματα μηχανολόγων , αλλά το γνωστό πρόβλημα με τα ΕΔ .

Πιθανότατα εδώ βλέποντας και τις ερασμιακές συνεργασίες του τμήματος και το μεταπτυχιακό που κάνει εδώ και 10 χρόνια με το Κίνγκστον , δεν θα έχει πρόβλημα αναγνώρισης γιά μεταπτυχιακό στο εξωτερικό .

 

Το Kignston ειναι κυριως σε συνεργασια με τους δομικους, σε μηχανολογους ειναι το Heriot-Watt, προσωπικη μου αποψη το τμημα των μηχανολογων Πειραια κ ειδικα το ενεργειακο ειναι απο τα πιο δυνατα στην Ελλαδα, οι καθηγητες που διδασκουν στο μηχανολογιας εχουν μεγαλη εμπειρια κ για μενα ειναι μια καλη επιλογη, εαν εχει ορεξη μπορει να κανει πολλα πραγματα.

 

Το μεταπτυχιακο που γινεται εκει ειναι αναγνωρισμενο σε ολα τα κρατη κ εαν με το καλο θελησει να συνεχισει κ μετα για εξω δεν θα εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το Kignston ειναι κυριως σε συνεργασια με τους δομικους, σε μηχανολογους ειναι το Heriot-Watt,

το kingston έχει συνεργασία και με μηχανολόγους και ηλεκτρονικούς και αυτοματιστές στο ΤΕΙ Πειραιά

Link to comment
Share on other sites

Ξανανοίγω αυτό το θέμα , εν όψει του μηχανογραφικού που θέλει να γράψει ο γιός ενός φίλου .

 

Το παιδί θέλει να σπουδάσει μηχανολόγος , αλλά έγραψε περίπου 15000 μόρια , οπότε είναι 1000 μόρια κάτω από τους νεοπαγείς και με πολλά προβλήματα ποιότητας μηχανολόγους της Κοζάνης οι οποίοι όμως έχουν τον πλήρη τίτλο του Μ.Μ. και τα ΕΔ . Δεν ξέρει όμως αν θα πέσει 1000 μόρια η βάση τους .

 

Κοιτάμε τις εναλλακτικές του .

 

Εχουμε τους ΜΠΔ Χανίων όπου είναι 1000 κάτω από τα μόρια του , του ΜΠΔ της Ξάνθης όπου είναι 1400 μόρια κάτω και τους Μηχανολόγους ΤΕΙ Πειραίά όπου είναι 3000 μόρια κάτω .

 

Κοιτώντας το πρόγραμμα σπουδών των ΜΠΔ είδα ότι έχουν λίγα μηχανολογικά μαθήματα , αλλά έχουν ΕΔ ΜΜ , αν και είδα ότι έχουν θέμα με την εγγραφή στο ΜΕΚ και δεν έχουν με το μελετητικό και κάποιο μικρό πρόβλημα με τα ΗΜ .

 

Λοιπον να σου απαντησω BAS στα παραπανω.

 

Οσον αφορα το τμημα της Κοζανης, η εξελιξη του αποτελει τον απολυτο παραλογισμο. Ξεκινησε ως τμημα Διαχειρισης ενεργειακων πορων χωρις κανενα επαγγελματικο δικαιωμα, στην πορεια μετονομαστηκε σε Μηχανολογων Μηχανικων και ετσι εγινε ισοτιμο με τα υπολοιπα τμηματα Μηχανολογων Μηχανικων. Για το επιπεδο σπουδων η αληθεια ειναι πως και εγω δεν εχω ακουσει τα καλυτερα.

 

Τωρα μεταξυ ΤΕΙ Μηχανολογιας και ΜΠΔ, προφανης απαντηση ειναι πως καλυτερα να παει σε Πολυτεχνικη σχολη παρα σε ΤΕΙ. Με τα σημερινα δεδομενα μιλαμε παντα. Οπως φαινεται τα επομενα χρονια τα ΤΕΙ θα ισοτιμηθουν και αυτα με τα Πολυτεχνεια οποτε-οταν γινει αυτο- θα μιλαμε σε διαφορετικη βαση.

 

Οσον αφορα την επαγγελματικη κατοχυρωση τωρα. Οι ΜΠΔ εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους Η-Μ Μηχανικους. Η αδεια εξασκησης επαγγελματος του Μηχανικου Παραγωγης και Διοικησης σου δινει τις ιδιες δυνατοτητες με την αντιστοιχη του Μηχανολογου Μηχανικου. Οσον αφορα τα πτυχια, το Μελετητικο εχει κατοχυρωθει ενω με το Εργοληπτικο υπαρχει ενα θεμα ακομα. Βεβαια ποσοι με την υπαρχουσα κατασταση θα εμπλακουν σε δημοσια εργα, ειδικα οταν αρχιζουν αμεσα μαζικες ιδιωτικοποιησεις?

 

Τωρα για το εξωτερικο. Εχω φιλους που ζουν εξω και εξασκουν το επαγγελμα του Μηχανικου Παραγωγης. Δεν ειχαν κανενα προβλημα στην εξασκηση του επαγγελματος. Ισα ισα που οι Μηχανικοι Παραγωγης ειναι μια ειδικοτητα πρωτης ζητησης κυριως σε κρατη με ανεπτυγμενη βιομηχανια η ανεπτυγμενο κλαδο υπηρεσιων. Απλα ειναι γνωστο πως στο εξωτερικο επικρατει η εξειδίκευση και ο καθενας ασχολειται με ενα συγκεκριμενο αντικειμενο (π.χ με οργανωση παραγωγης η Logistics η Quality Assurance ασχολειται μονον ο Μηχανικος Παραγωγης και οχι αλλες ειδικοτητες) και οχι σαν εδω που ειμαστε "παντογνωστες".

 

Τελος μονο θα σου πω και κατι αλλο που για μενα ειναι σημαντικο. Η φοιτητικη ζωη στα Χανια ειναι εντελως χαλια. Καμμια σχεση με αυτο που ονειρευονται οι νεοι πριν περασουν σε καποια σχολη.

Αυτο να το συνυπολογισει ο συγκεκριμενος, μιας και εγω τοσα χρονια στα Χανια ειδα πολλα... Μονο εαν εισαι ισχυρος χαρακτηρας ξεπερνας το σοκ του να σπουδαζεις σε μια πολη που απο Σεπτεμβριο μεχρι Απριλιο δεν κυκλοφορει ανθρωπος η που το καλυτερο στην καθημερινοτητα ενος φοιτητη ειναι να δειχνει καμμια καλη ταινια το Star. Πολλοι δεν μπορεσαν να το διαχειριστουν. Ειδικα μετα το πρωτο τριμηνο-τετραμηνο οπου αρχιζει να φευγει ο αρχικος ενθουσιασμος τοτε ξεκινανε τα ζορια...

Μονο και μονο γι'αυτο θα του ελεγα να μην δηλωσει Χανια.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.