Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη άμμου θαλάσσης στο κονίαμα του επιχρίσματος


katrmp

Recommended Posts

Μα μιλαμε για πλακα σκυροδεματος-ελαφρομπετο-κονιαμα με αμμο θαλλασης-κολλα πλακιδιων-πλακακι...

 

Για ποια υγρασια μιλαμε???

 

 

(μιλαμε για το τι γινοταν πριν μερικα χρονια, 10 ας πουμε)

Link to comment
Share on other sites

terry

 

που την βρήκες την πλάκα??? Μιλαέι για εξωτερικά επιχρίσματα. Τώρα για υγρασία!!! Τώρα έχω στο σπίτι μου 64%. Με πάνω απο 50% έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ !!!

 

Θα το ξαναρωτήσω, δεν μπορώ. Άμμο θαλάσσης εννοείς άμμο από την παραλία, από την ακροθαλασσιά, με το αλμυρό νερό; :shock:

Σε ποιά περιοχή του κόσμου συμβαίνουν ακόμη αυτά; :shock:

Καλά, η αμμοληψία από την θάλασσα δεν απαγορεύεται;

 

δέν καταλαβαίνω την συνεχόμενη απορία.Σίγουρα δεν είναι βουνίσια , είναι αυτή πού άμα σηκώσεις το τηλέφωνο και πάρεις οποιαδήποτε μάντρα στην Ελλάδα θα σου την φέρει και σίγουρα δεν θα παρανομήσει.

ανέφερα ώς παράδειγμα την τσιμεντογωνία πού έχουμε 2cm άμμο θαλάσσης και όχι 3φτυαριές στην πρέσσα, και επίσης ανέφερα ότι αν το καλοκαίρι το νερό (το οποίο θα χρησιμοποιήσεις και στα κονιάματα) της αντίστοιχης ευδαπ αν πλύνεις μία αυλή παραθαλάσια θα γίνει κάτασπρη απο το αλάτι. Τί πρέπει να κανουμε να φέρουμε νερό από την ευδαπ;

όμοια ανέφερα ότι οι κάποιες φτυαριές άμμο θαλάσσης μπήκαν μόνο στο μάρμαρο, έχει προηγηθεί πεταχτό με προσθήκη revinex , χονδρό με ίνες και revinexΓια αυτό λέω δέν πρέπει να κινδυνολογούμε και να γενικεύουμε αλλά να κοιτάμε την κάθε περίπτωση (τι ποσότητα είναι , ποιό είναι το αποτέλεσμα κτλ)

ο κ.Περδίος συχνά αναφέρει ότι έχουμε καταντήσει μηχανικοί γκέι γιατί έχουμε χάσει την επαφή με το εργοτάξιο και την πιάτσα κάτι πού ίσως μάς αναγκάσει να ξαναβρούμε ο κενακ πέρα πολλών προβλημάτων που θα φέρει

Link to comment
Share on other sites

...ο κ.Περδίος συχνά αναφέρει ότι έχουμε καταντήσει μηχανικοί γκέι...

 

Χα χα! Φίλε μου, καμία σχέση. :)

Λοιπόν, το χλώριο κάνει κακό στα σίδερα. Αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, υπάρχουν λύσεις που κάνουν το κακό λιγότερο κακό. Αλλά το σωστό είναι ένα και μοναδικό: Όχι αλατοπίπερα στην οικοδομή! :)

 

Προσωπικά, σαν στρέιτ μηχανικός θα επέλεγα λύσεις χωρίς αλάτι. Ή έστω χωρίς πολύ αλάτι... :)

 

Τώρα, έτσι όπως τα λές, μάλλον τα μπετά σου έχουν από μόνα του αρκετό χλώριο. Αν είναι έτσι, ρίξε όση άμμο θαλάσσης θές.

 

Υ.Γ: Σε ποια περιοχή γίνονται όλα αυτά; Άμμο ποταμίσια βρίσκεις και σε νησιά... καραβίσια, αλλά όχι απαγορευτικά ακριβή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

katrmp,

 

Μέχρι που ανέφερες τον Περδιό, νόμιζα ότι ήσουν ιδιώτης... τώρα έχω πεισθεί ότι είσαι όντως ΜΜ...

 

...

αν το καλοκαίρι το νερό της αντίστοιχης ευδαπ αν πλύνεις μία αυλή παραθαλάσια θα γίνει κάτασπρη απο το αλάτι. Τί πρέπει να κανουμε να φέρουμε νερό από την ευδαπ;

...

 

Θα σου μιλήσω με δικούς σου όρους: θα προδιέγραφες εσύ σαν ΜΜ απλές σωληνώσεις για πυρόσβεση (πχ) στις οποίες θα ρέει θαλασσινό νερό?

 

 

...

Σίγουρα δεν είναι βουνίσια , είναι αυτή πού άμα σηκώσεις το τηλέφωνο και πάρεις οποιαδήποτε μάντρα στην Ελλάδα θα σου την φέρει και σίγουρα δεν θα παρανομήσει.

 

Αυτή η άμμος είναι είτε από λατομείο είτε πλυμμένη.

Link to comment
Share on other sites

πάντως η άμμο είναι σίγουρα πλυμμένη.αν την αφήσεις μέσα στον σάκο δέν πρόκειται να βγάλει ούτε σε ένα χρόνο πούδρα

Link to comment
Share on other sites

Ενας επίσης στρείτ μηχανικός που έχει επιθεωρήσει > 300 κατασκευές απο διώροφα μέχρι εθνικές οδούς, θεατρα, εργοστάσια και γέφυρες. Αλάτι ΝΟ!!! Νερό με αλάτι ΝΟ!!! Τώρα εγώ σου πρότεινα κάποιες λύσεις. Τι άλλο να κάνω. Εαν πας στο νήμα ενανθράκωση και διάβρωση θα αλλάξεις γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι έθεσα ένα θέμα γιά να μαθω από την ανταλλαγή απόψεων και σας ευχαριστώ πολύ γιά τις απαντήσεις . απλά θεωρώ ότι μεταξύ μας δεν πρέπει να επιτεθόμαστε αλλά καλοπροαίρετα να συζητάμε γιατί όσο ζείς μαθαίνεις.Η αναφορά από τον κ.Περδίο περί γκέι δεν νομίζω ότι μας θιγει αλλά σκοπό έχει να μας αφυπνίσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.