Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτός σχεδίου απομακρυσμένα κτίρια


katrmp

Recommended Posts

ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί γιά την εκτός σχεδίου τακτοποίηση δεν έχουμε ασχοληθεί και έχει μερικές ιδιαιτερότητες

σεν εκτός σχεδίου 4στρ έχει βγεί άδεια μεζονέτας με υπόγειο(65τ.μ) , κλειστό ισόγειο γκαράζ , ημιυπαίθριοι, καθώς και απομακρυσμένα περίπου 6μ άλλο κλειστό ανεξάρτητο γκαράζ κλειστό(12τ.μ).Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει το υπόγειο ΄65τ.μ σαν άλλη κατοικία(η σκάλα μετράει;) και το ανεξάρτητο ισόγειο κλειστό γκαράζ σάν εκκλησάκι(χώρο συνάθροισης κοινού επιτρέπεται;ή θρησκευτικός χώρος )ή να το βάλει και αυτό κατοικία γιά να το δηλώσει έστω κάτι.

1.πόσες τεχνικές εκθέσεις θέλει αφού είναι εκτός σχεδίου και δεν επιτρέπεται κάθετη

2.το πρόστιμό βγαίνει ώς 77τ.μ ή ώς 62 άλλης κατοικίας και 12 άλλης χρήσης πλήν κατοικίας και ποιάς χρήσης;3. αν ισχύει το 2ο στό ίδιο φύλλο υπολογισμού με 1 αίτηση;

ο μηχανικός του δεν γνώριζει τι ακριβώς πρέπει να κάνει

τελικά μήπως είναθ καλύτερα να το δηλώσει και αυτό ώς κατοικία με μία αίτηση; xώρια ότι το εκκλ. δεν τηρεί τα 15μ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι sos γιά κάποια άποψη. και άν η σκάλα η εσωτερική μπαίνει

 

συνάδελφοι καμιά απάντηση στο συνολικό μου θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου η σκαλα θα συνυπολογιστει στα τετραγωνικα.

 

Δεν σας νοιαζει αν πληρουνται τα 15 M , για αυθαιρετα μιλαμε ετσι κι αλλιως.

 

Αν το εκκλησακι επιτρεπεται σαν χρηση στην περιοχη εγω θα εκανα 2 φακελους

 

1. Το υπογειο σαν Α κατοικια

2, Το αποθηκάκι - εκκλησακι σαν αλλη χρηση (εκκλησία) . Σε ότι αφορά τον υπολογισμό του προσ΄τιμυο δεν ενδιαφέρει ποια ακριβώς είναι η άλλη χρήση. Οτι δεν είναι κατοικία έχει συγκεκριμένο συντελεστή.

 

Πρωτα ομως , θα ρωταγα στην πολεοδομια το οποίο και σας προτεινω να κάνετε αν δεν πάρετε πιο σίγουρη απάντηση από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ γιά την απάντηση, είναι λογική. δηλαδή 2 αιτήσεις όπου η 2η αλλη χρηση-εκκλησακι και οχι θρησκευτικός χώρος αφού έτσι και αλλιώς το πρόστιμο θα είναι το ίδιο και βέβαια πιό ακριβό από κατοικία;

το ότι είναι εκτός σχεδιου δεν νομίζω να μήν επιτρέπει 2ο φάκελο;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλλήσαντα.

 

Καταρχήν ερώτηση της πολεοδομίας. Θα έκανα δύο φακέλους εφόσον η χρήση βέβαια "εκλησσάκι" το επιτρέπεται.

 

Κατόπιν θα δήλωνα το υπόγειο αλλά θα ενημέρωνα τον ιδιοκτήτη ότι τακτοποιεί την χρήση του χώρου οχι τυχόν ξεμπαζώματα.

 

Για πιο υπεύθηνες πληροφορίες => στην πολεοδομία της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.