Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια για υπόστεγο


Recommended Posts

Η κατασκευή φαίνεται να πληροί τον ορισμό της παρ 79 άρθ. 2 του ΝΟΚ (στέγαστρα). Δες αν όλες οι προϋποθέσεις για ΕΕΔΜΚ μπορούν να ισχύσουν

  1. περ λα του άρθρου 29 Ν. 4495:   Στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του ν.4067/2012, υπό την προϋπόθεση της παρ.6ιστ του άρθρου 11 του ν.4067/2012.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα μια διευκρίνηση, σε έκδοση οικ. αδείας για ανέγερση υποστέγου , διαμπερές από όλες τις πλευρές με δικά του υποστυλώματα ,μετράει κανονικά σε δόμηση & κάλυψη & όγκο?

σας ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[@NIKOS DIMITRIADIS] Πουθενά δεν προσμετράται όπως προκύπτει από τα σχετικά εδάφια του ΝΟΚ. Ο ορισμός του στεγάστρου δίνεται στην παράγραφο 79 του άρθρου 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, θέλω να βγάλω άδεια για την κατασκευή ενός στεγάστρου 3μ. χ 4μ. (με 4 μεταλλικά υποστυλώματα και οροφή πάνελ) εντός ακαλύπτου και σε επαφή με το υπάρχον κτίσμα -κατάστημα (εντός σχεδίου). Το στέγαστρο είναι σύμφωνο με τον ορισμό 79 του άρθρου 2 του ΝΟΚ.

Μπορεί να εκδοθεί Ε.Ε.Μ.Κ. βάσει άρθρου 29, παρ.2, περίπτωση (λα)?

Λέει : «υπό την προϋπόθεση της παρ.6ιστ του άρθρου 11 του ν.4067/2012»....

η παράγραφος αυτή αντίστοιχα λέει: « ιστ.   Οι κατασκευές που ορίζονται στα άρθρα 16, 17 και 19(όχι ΕΚΤ) με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά, πλην του ηλιακού χώρου

Κι εδώ είναι η απορία μου...στα άρθρα 16, 17 και 19 η λέξη στέγαστρα αναφέρεται στο άρθρο 17:

   --->§4 (στ) που αφορά στέγαστρα εντός Δ (το δικό μου δεν είναι εντός Δ)

 --->§7 ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση. (εδώ είμαι εγώ, δεν δίνει κάποια διάσταση όμως).

Εγώ λοιπόν καταλαβαίνω ότι μπορώ να εκδώσω ΕΕΜΚ βάσει άρθρου 29, παρ.2, περίπτωση (λα).

Αν ισχύει αυτό λοιπόν, η 2η ερώτηση μου είναι αν απαιτείται στατική μελέτη γι αυτό το στέγαστρο?

Σύμφωνα με την Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174 – 13.5.2020 «Εργασίες για τις οποίες απαιτείται Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) και απαιτούμενα δικαιολογητικά για την χορήγησή της», δεν αναφέρει στατικά ούτε στα γενικά δικαιολογητικά ούτε στα επιπλέον που απαιτούνται στην περίπτωση (λα).

Οπότε εγώ καταλαβαίνω ότι δεν απαιτείται, συμφωνείτε?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι εντός ακαλύπτου δεν έχεις περιορισμό στο πλάτος βάσει Δ. Από εκεί και πέρα, αν δεν σου ζητάει στατική μελέτη τότε προφανώς και δεν χρειάζεται.

Edited by akis73
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.