Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρωγμές σε πλάκα σκυροδέματος


 
kolam

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, MARIE said:

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

καλησπέρα

σας σε νέα πλάκα σκυροδέματος οροφής υπογείου, παρατηρήθηκαν ρωγμές, ακανόνιστες σε όλη τη πλάκα. 

οφείλονται σε κακή συντήρηση μη διαβροχή του μπετόν;

έχω την εντύπωση όμως ότι δεν έγιναν άμεσα (με μια μικρή επιφύλαξη μήπως δεν τις είχα παρατηρήσει όταν στις 4 μέρες περίπου από τη σκυροδέτηση είχα δει την πλάκα) .

Υπάρχει κάποια άποψη για το τι μπορεί να έφταιξε;

 

IMG_20210127_104055.jpg

 

 

 

Βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου

Didonis

To προφίλ της επιφανείας βάζει σε σκέψεις σχετικά με το πηχάρισμα και το mix design.

Μοιάζει για συστολή ξηράνσεως και όχι πλαστική συρρίκνωση.

Την ημέρα και το πρώτο βράδυ μετά την σκυροδέτηση τι θερμοκρασία, αέρα και ατμοσφαιρική υγρασία είχες στην περιοχή του έργου?

Όταν βρέχεις την πλάκα βλέπεις να περνάει το νερό μέσα από τις ρωγμές στο υπόγειο?

Εάν έχεις και έβδομο δοκίμιο (που καλό είναι πάντα να έχουμε) σπάστο τώρα να δεις τι θα σου πει... 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

ο επιβλέπων δυστυχώς είμαι εγώ.

δοκίμια δεν υπάρχουν.

ο εργολάβος ισχυρίζεται ότι τη μέρα που έπεσε το μπετόν είχε πολύ αέρα, δεν συντηρήθηκε η πλάκα και σε αυτό οφείλεται. έχω την εντύπωση όμως ότι η τωρινή κατάσταση έγινε κάποιες μέρες μετά. στην αρχή δεν υπήρχαν.

εκτός και δεν φαινόντουσαν.

όταν ρίχνουμε νερό σήμερα , στάζει στο υπόγειο.

Με την αναφορά σας σε πηχάρισμα και mix design, εννοείτε να έριξαν νερό στο μπετόν;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είχες πλήρη γνώση των καιρικών συνθηκών, του mix design, της μεθοδολογίας σκυροδέτησης, συντήρησης και ποιοτικού ελέγχου την ώρα της σκυροδέτησης?... Μου φαίνεται περίεργο.

Η επίβλεψη εάν δεν λάβει αντίγραφο mix design δεν επιτρέπει σκυροδέτηση. Όπως επίσης δεν επιτρέπει την σκυροδέτηση εάν την ώρα που στήνει ποδαρικά η πρέσα δεν υπάρχουν τουλάχιστον 6 μήτρες στο έργο.

Εάν οι καιρικές συνθήκες είναι ιδιαίτερες απαιτούμε τροποποιημένο mix design και ιδιαίτερη συντήρηση ή ακυρώνουμε την σκυροδέτηση.

Εφόσον ο εργολάβος δεν έλαβε την έγκριση από την επίβλεψη προκειμένου να προχωρήσει στην σκυροδέτηση, υποβάλλοντας προς έγκριση από αυτήν mix design, ειδικές συνθήκες, δεν έλαβε δοκίμια κλπ, τότε είναι υποχρεωμένος με δικά του έξοδα να καθαιρέσει την πλάκα και να επαναλάβει την σκυροδέτηση! Κοινοποίησε σχετική επιστολή σε εργολάβο, κύριο του έργου και πολεοδομία 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έγιναν όπως τα λέτε.

Εκ των υστέρων τι να μπορέσω να συμπεράνω. Η θερμοκρασία δεν ήταν τόσο χαμηλή. Ήταν πάνω από 10 βαθμούς. Τα πιθανά ενδεχόμενα είναι είτε να μην συντηρήθηκε  ή έριξαν νερό στο μπετόν. Από την μορφή των ρωγμών ήθελα να ξέρω από την εμπειρία των συναδέλφων αν μπορούμε να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι πως θα συντάξεις την αναφορά σου προς τον ΚτΕ για την μη συμμόρφωση του εργολάβου προς τον ΚΤΣ και των όρων του συμβολαίου και ως εκ τούτου της υποχρέωσης του για καθαιρεση.

Διαφορετικά αποζημίωση και αποβολή του από το έργο 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MARIE said:

από την μορφή των ρωγμών ήθελα να ξέρω από την εμπειρία των συναδέλφων αν μπορούμε να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

Ναί βεβαίως... ότι κάτι δεν έγινε σωστά. 

Τουλάχιστον ο συνάδελφος Brasco σας έγραψε τι πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα. Εύχομαι να μην τα αγνοήσετε, γιατί τα πράγματα μπορούν να γίνουν χειρότερα.

*** σχετικά με τις θερμοκρασίες και τις καιρικές συνθήκες καλό είναι να καταγράψετε λεπτομερώς και την εξέλιξη αυτών σε βάθος 24 ωρών... όχι μόνο θερμοκρασία υπο σκιά και μόνο την ώρα σκυροδέτησης.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πούμε ότι δεν αρκεί - προφανώς - μόνο την στιγμή της σκυροδέτησης να μην είναι η θερμοκρασία μικρότερη των 4οC, αλλά η επικρατούσα διεθνής άποψη για τον "ψυχρό καιρό" σε συνθήκες σκυροδέτησης (και άρα είτε ακύρωση της σκυροδέτησης είτε λήψη ειδικών μέτρων επιμέλειας και σχεδιασμού σύνθεσης του σκυροδέματος) είναι:

α.η θερμοκρασία είναι <7oC με ταχύτητα ανέμου <4km/h για τις πρώτες 72ώρες

β.την πρώτη ημέρα σκυροδέτησης , η θερμοκρασία είναι < 10οC.

Τα παραπάνω πιο "αυστηρά" μέτρα, προκύπτουν επειδή οι 4οC αφορούν ένα σκυρόδεμα "αναφοράς" με συγκεκριμένο λόγο Ν/Τ, τσιμέντο,ποσοστό αέρα, που στις δυσμενείς συνθήκες περιβάλλοντος δεν ισχύουν σε απόλυτο βαθμό. Για την ιστορία να πούμε ότι αν δεν κλήθηκες στην σκυροδέτηση και σκυροδέτησαν μόνοι τους, παραιτείσαι αμέσως με όλες τις σύννομες διαδικασίες.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.