Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Inventor Vs Solidworks


alfie

Recommended Posts

Επίσης αν είχες μπροστά σου τα μηχανολογικά σχέδια του κάθε κομματιού θα μπορούσες να φτιάξεις και εσύ περίπλοκα κομμάτια.

 

Μα το θέμα είναι να φτιάξεις κάτι χωρίς να έχεις τα σχέδια των όψεων. Αυτή δεν είναι και η λογική αυτών των προγραμμάτων; Άρα αυτοί που τα σχεδιάζουν δεν έχουν σχέδια. Επίσης, ο σχεδιασμός είναι "στο περίπου" στην αρχή αλλά με την ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων που ενσωματώνουν αυτά τα προγράμματα, προκύπτει τελικά μια σωστή κατασκευή (θέλω να πιστεύω).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων που ενσωματώνουν δεν αρκεί πάντα. Για αυτό υπάρχουν πιο εξειδικευμένα προγράμματα για ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων.

Η 3D μοντελοποίηση δουλεύει και με τους δύο τρόπους. Δηλαδή αν έχεις τα σχέδια, κάνοντας τα 3D μπορείς να δεις εαν τα κομμάτια σου ταιριάζουν μεταξύ τους ή αν υπάρχουν κενά ή επικαλύψεις. Δουλεύει και με τον τρόπο που αναφέρεις. Eίναι μάλιστα πιο εύκολο να κάτσεις να βγάλεις τα σχέδια από ένα έτοιμο 3d κομμάτι. Δες εδώ για παράδειγμα:

Πράγματα που στο autocad ή στο χέρι θα έπαιρναν ώρες.

 

Το ότι δεν μπορείς να σχεδιάσεις μια MEK δεν είναι να σε ανησυχεί. Δεν είναι κάτι που βγαίνει φυσικά. Αν κάτσεις να ασχοληθείς θα σου βγει. Τη δεύτερη φορά θα σου βγει πιο εύκολα. Στην πορεία θα μαθαίνεις "κόλπα" ωστε να επιταχύνεις τη δουλειά σου. Στην τελική ο Σχεδιαστής δεν θα γίνει ποτέ μηχανικός. Ο μηχανικός μπορεί να κάνει τη δουλειά του σχεδιαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θα μπορούσα να βρω βοήθεια στο solidworks Αθήνα?

Σχεδιάζω  τώρα 3 parts και χρειάζομαι βοήθεια.

Ευχαριστώ   :smile:  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

υπάρχει κανένα βιβλίο γι' αυτά τα δύο προγράμματα στα ελληνικά? απ' όσο έχω ψάξει στο internet ή σε sites βιβλιοπωλείων δεν υπάρχει κάτι ενώ για π.χ. autocad υπάρχουν αρκετά βιβλία 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έμαθα μόνος μου, μέσω tutorials. Εύκολο είναι γενικά, αν καταλάβεις τη λογική με την οποία δουλεύει (parts, assembling κοκ). 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ασχολούμαι με το Inventor. Σε σχέση με το autocad είναι μέρα με την νύχτα, δεν έχω δουλέψει όμως το solidworks για να κάνω σύγκριση.

Και τα δύο είναι δωρεάν για φοιτητές, μπορεί όποιος ενδιαφέρεται να τα κατεβάσει και να δει από πρώτο χέρι ποιο τον βολεύει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.