Μετάβαση στο περιεχόμενο

GPRS connection failed


Recommended Posts

Κάποιες φορές μου το βγάζει στο καντράν του δέκτη gprs conection failed όταν παω να συνδεθώ με hepos . Τις πταίει ? Ο πάροχος κινητής ίσως ? :-x

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω άποψη για το θέμα, ένας από μια εταιρεία ενοικίασης, μου είχε πει ότι έχει να κάνει με το αν στην περιοχή που δουλεύεις έχει σήμα 3G.

Link to comment
Share on other sites

Εϊμαι βέβαιος οτι δεν απαιτείται 3G για να γίνει σύνδεση GPRS. Ας μας διαφωτίσουν και οι ηλεκτρολόγοι σε αυτό. Σπάνια εκτός πόλης θα βρεις 3G. Η σύνδεση ωστόσο δουλέυει κανονικά.

 

Κάποιες φορές μου το βγάζει στο καντράν του δέκτη gprs conection failed όταν παω να συνδεθώ με hepos . Τις πταίει ? Ο πάροχος κινητής ίσως ? :-x

 

Όταν λες κάοπιες φορές εννοείς οτι κάθεσαι σε ένα σημείο σου βγάζει σφάλμα, ξαναπροσπαθείς και συνδέεται? ή πρέπει να μετακινηθείς πολλά μέτρα και να δοκιμάσεις σε εντελώς διαφορετική τοποθεσία. Αν είναι η πρώτη περίπτωση δεν έχει καμια σχέση με το 3G.

 

Πιθανολογώ να είναι θέμα αποτυχημένης προσπάθειας σύνδεσης στο internet. Μου συμβαίνει χωρίς λόγο μερικές φορές με το κινητό. Μάλλον θέμα παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο το 3G για τη χρήση του hepos. Χρειάζεται όμως GPRS. Και η κάλυψη του GPRS από τουε ελληνικούς παρόχους, δυστυχώς δεν είναι δεδομένη στα βουνά και τα λαγκάδια... Με απλά λόγια, ζήτα να σου δώσουν και κωδικούς για πρόσβαση μέσω GSM ("dialup" του κινητού δηλαδή) για το HEPOS (νομίζω απαιτείται να έχει δηλωθεί ξεχωριστά στην αίτηση). Σε πολλές περιπτώσεις αναγκάζεσαι να δουλεύεις GSM τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει ενώ στο ίδιο σημείο μια μέρα είχα κανονικά πρόσβαση GPRS την άλλη μέρα να πηγαίνω και να μην μπορεί να συνδεθεί.

 

Και λέω για τοποθεσίες που βρίσκονται πλησίον πόλης ή κατοικημένης περιοχής .

 

Για βουνά και λαγκάδια σκέφτομαι να ζητήσω κωδικούς για post process. Ελπίζω στα επόμενα χρόνια να πηγαίνω εκεί για τοπογραφικά και όχι για αναζήτηση τροφής ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει ενώ στο ίδιο σημείο μια μέρα είχα κανονικά πρόσβαση GPRS την άλλη μέρα να πηγαίνω και να μην μπορεί να συνδεθεί.

 

Και λέω για τοποθεσίες που βρίσκονται πλησίον πόλης ή κατοικημένης περιοχής .

 

Για βουνά και λαγκάδια σκέφτομαι να ζητήσω κωδικούς για post process. Ελπίζω στα επόμενα χρόνια να πηγαίνω εκεί για τοπογραφικά και όχι για αναζήτηση τροφής ;)

 

Το 1ο συμβαίνει. Το 2ο δεν έχει σχέση (και σε κατοικημένες περιοχές υπάρχουν περιπτώσεις που δεν υπάρχει κάλυψη GPRS). Το 3ο το απεύχομαι!

Τι πάροχο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω έχω παει σε απίστευτες ερημιές με το GPS και ποτέ μα ποτέ δεν έιχα πρόβλημα σύνδεσης. Αμφιβάλλω καν αν υπάρχουν περιοχές χωρίς δυνατότητα GPRS. Αλλά αυτά είναι εικασίες. Η εμπειρία μου είναι οτι όπου και να πήγα αν είχε σήμα το κινητό είχε σύνδεση και το GPS.

Link to comment
Share on other sites

και για του λόγου το αληθές επειδή χρησιμοποιώ wind ορίστε η κάλυψη σε gprs

http://www.wind.com.gr/TopMenu/%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7/%CE%94%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF/%CE%94%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82/2G-%28GPRS---GSM-DCS%29.aspx

 

βλέπετε καμια περιοχή χωρίς κάλυψη έστω 2G-GPRS?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.