Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση Δ στον Γ.Ο.Κ. 73


saltapidas

Recommended Posts

Το άρθρο 18 μιλάει για τα υποχρεωτικά αφιέμενα τμήματα ενώ εμείς ήμαστε στο ερώτημα της υπερκάλυψης!

 

Υπάρχει και το 0,85 αλλά αναφέρεται σε γωνιακά με εμβαδό <100,00τμ.

 

Κοίταξε και αυτό το διάταγμα που λες τσέκαρε όμως και το εμβαδό του οικοπέδου και του κτίσματος για να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει...

 

Το πιο πιθανό βέβαια είναι να πρόκειται για ένα ακόμη οικόπεδο ...λάστιχο!

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο λέω δεν καταλαβαίνω τίποτα εγώ νόμιζα οτι έλεγε οτι στη περίπτωση που το βάθος μιας πλευράς ενός γωνιακού οικοπέδου είναι μικρότερο των 12 μέτρων που ισχύει σε αυτή τη περίπτωση μιάσ και η μία πλευρά που είναι στον πεζόδρομο είναι 9,90 τότε έχει υποχρεωτικό ακάλυπτο 0,15 του εμβαδού. άρα βασικά 85% κάλυψη. και δε μπορώ να βρώ με τίποτα το εμβαδόν του οικοπέδου τότε. μου φαίνεται οτι θα ανγκαστώ να μην ασχοληθώ αν δε βρώ άκρη

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια των συμβολαίων πρέπει να έχουν την σφραγίδα κάποιου συναδέλφου... Αν μπορείς να έλθεις σε επαφή μαζί του ίσως βρεις κάποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

έχουν αλλα δυστυχώς απο ότι βλέπω ο συνάδελφος έκανε αποτύπωση δεν έφτιαξε τα σχέδια μέσω των εγκεκριμένων με αποτέλεσμα μάλλον να έχει βάλει μέσα και αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Επιτρεπόταν στον ΓΟΚ/73 το δώμα να έχει ύψος 2,70m υπέρ του τότε Ηmax που ήταν 11,00μ λόγω της αφεθείσης απόστασης Δ κατά 3,1 μ;;

Το έχω σε μια άδεια του 84 ,όπου πρέπει να βγάλω άδεια νομιμοποιήσης αυθαίρετης επέκτασης δώματος.

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Επιτρεπόταν...

 

Άρθρο 87 παρ. 2

 

2,70 συμπεριλαμβανομένης της πλακός...

 

4,50 το φρεάτιο ανελκυστήρος εφόσον εξυπηρετήται  το δώμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρα georg ,έχω την δυνατότητα νομιμοποιήσης της αυθαίρετης επέκτασης του δώματος,έτσι δεν είναι;;

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;;

Με κατοχυρώνει αυτό και στο γενικότερο Ηmax του οικοπέδου;το οποίο στο πίσω μέρος της οικοδομής είναι

 

11,00 (Ηmax)+2,70 (δώμα)+3,00 (υπόγειο)=16,70.Εδώ ισχύει ο ΝΟΚ;;

 

Επιπροσθέτως η διπλανή οικοδομή -μεταγανέστερη- με την ίδια Δ,με ξεπερνάει στο ύψος κατά ένα όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Με το 2,70 δεν έχεις πρόβλημα αφού επιτρέπεται πάνω από το μέγιστο ύψος.

 

Όμως αυτό το 11,00μ. από που προκύπτει;

 

Είχαμε τότε αριθμό επιτρ. ορόφων Χ 3,30 +1,00 ή + 2,00 (1,00 για οικία ή κατάστημα και 2,00 για κατάστημα με πατάρι)

 

Τα ύψη μετριούνταν από το διαμορφωμένο πεζοδρόμιο

 

Η πίσω απόσταση Δ ήταν =2,50 + 0,05 Η (Η=μέγιστο ύψος κτιρίου μετρούμενον από της προς τούτο αφετηρίας μετρήσεως - Άρθρο 18 Α - μεσαία οικόπεδα)

 

Οι πλάγιες αποστάσεις ήταν 2,50 χωρίς ανοίγματα - Άρθρο 19 παρ. 3 - και Δ = 2,50 +0,20 (Η -Υ) με ανοίγματα - Άρθρο 20 παρ. 1 όπου Η το μεγ. επιτρ. ύψος και Υ το ύψος της ποδιάς του ανοίγματος του ανήκοντος εις τον χαμηλότερον χώρον.

 

Αν θυμάμαι καλά τα υπόγεια θα έπρεπε να είχαν δάπεδο >0,60μ. κάτω από την αφετηρία μέτρησης και έως 2,00μ πάνω από αυτήν.

 

Με τακτοποιήσεις δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...

 

Καλό θα ήταν να έβαζες 2 σκίτσα πχ. τοπογραφικό με το κτίριο και μία τομή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.