Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση Δ στον Γ.Ο.Κ. 73


saltapidas

Recommended Posts

Στα 11,00μ η πλάγια απόσταση είναι 3,05 μέχρι εδώ καλά.

 

Όμως στην πίσω πλευρά έχουμε 14,00 και θέλουμε 2,50+0,05Χ14,00 - ? ποδιά ανοίγματος (αν υπάρχει στο υπόγειο)

 

Απ΄ ότι φαίνεται έχουμε 2 εγκεκριμένες τομές και το οικόπεδο είναι διαμπερές και άρα για κάθε όψη έχουμε διαφορετική αφετηρία μέτρησης υψών. (Άρθρο 23 παρ. 5)

 

Πρώτα απ΄όλα πρέπει να ελέγξεις τον επιτρ. αριθμό των ορόφων για κάθε όψη με βάση το πλάτος του κάθε δρόμου (Άρθρο 21 παρ. 1) εκτός αν υπάρχει ειδική διάταξη που να αναφέρεται σε αριθμό ορόφων ή συγκεκριμένο ύψος

Link to comment
Share on other sites

Georg ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

 

Τα πλάτη των δρόμων είναι

10,00μ-πρασιά 5,00μ και 12,00μ-πρασιά 5,00μ

Στους όρους δόμησης το ύψος είναι κατά ΝΟΚ.

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σε ειδικές περιπτώσεις μικρού βάθους οικοπέδου με τον ΓΟΚ/73 η απόσταση από το πίσω όριο μπορεί να είναι και 1 μέτρο .

συναδελφε καλημερα... κατ αρχην σε ποιο αρθρο αναφερεται αυτο το 1,00μ;

εχω την εξης περιπτωση...εντος σχεδιου συνεχες συστημα.....οικοπεδο (για αδεια 1978) =158,40 μ2 με πρασια 4,00μ...η πρασια 48μ2 υπερκαλυπτει τον υποχρεωτικο ακαλυπτο 30%

1η αδεια 1964 ανεγερση ισογειου

2η αδεια 1965 προσθηκη κατ επεκτασιν ισογειου

3η αδεια 1978 προσθηκη κατ επεκτασιν ισογειου και προσθηκη καθ υψος α οροφου και αποληξης

καλουμαι σημερα να κανω προσθηκη β οροφου, προσθηκη μη απαιτουμενου ανελκυστηρα στον ακαλυπτο (κυριως για εξυπηρετηση β οροφου),προσθηκη αποληξης και αποθηκων στο δωμα (εντοσ Σ.Δ, μιας και εχω υπολοιπο Σ.Δ και δεν εχω προβλεψη αλλου οροφου απο στατικα)...επισης νομιμοποιω μικρη αυθαιρεσια στο ισογειο 2,10μ2 αφου πρι το υπαγαγω σε Ν.4178 με παραβολο.

 

Γενικα εχω αντιληφθει, οτι για το υπαρχον ισογειο και α οροφο, αφου νομιμοποιω και την αυθαιρεσια μου, μπορω να αφαιρεσω τα γνωστα μ2 κλιμ/σιων

Για την προσθηκη πρεπει να χρησιμοποιησω αποκλειστικα ΝΟΚ εκτος απο τις διαταξεις ΑΜΕΑ, αλλα μπορω νε εκταθω στο νομιμως υφισταμενο περιγραμμα του υποκειμενου διωροφου. Δεω εχω απαιτηση παθητικης ,ανελκυστηρα (προ ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΥ κανονισμου 1989).

Δεν εχω απαιτηση σταθμευσης (1η ΑΔΕΙΑ μετα απο την ισχυ του Ν.960/79 <150Μ2 χωρις κοιν/στα ΣΩΣΤΑ;)

 

1. στην αδεια 1978 που εχω δ.καλυψης υπολογιζει στα δυο ακρα του πισω ακαλυπτου...Δ(για πλευρα 12,70)=1+(8,70-8-)χ0,50=1,35μ=αφιεμενο

    Δ (για πλευρα 13,70)=1+(9,70-8-)χ0,50=1,85μ=αφιεμενο................ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ; Τι Δ θεωρω οτι εχω σημερα σαν επιτρεπομενο, εχω υποχρεωση οπισθοχωρησης (ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ) ;

2. στην προσθηκη τι κανω σε σχεση με τον φωτισμο- αερισμο των πισω δωματιων; ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΙΣΧΥΟΝΤΩΝ;

3. πως χαρακτηριζω τον πισω ακαλυπτο; μηπως ειναι διαμπερες ανοιγμα; και αν ναι μπορω να το μετρηση σε καλυψη (εχω υπολοιπο), αλλα μπορω να φωτισω Χ.Κ.Χ;

4. στο τοπογραφικο που ηδη καναμε το κτισμα υφισταται ως ειχε στις αδειες, αλλα το οικοπεδο ειναι ορθογωνισμενο στο πισω οριο, με πισω             αποσταση αριστερα 1,35 και δεξια 0,90μ (αντι για 1,85μ).Ειναι εντος ανεκτων οριων και το κτιριο ειναι Ο.Κ. Θα εχω καποιο προβλημα;

5. ο πισω εξωστης που ηδη υπαρχει σαν υφισταμενη πλακα, μπορει να χρησιμοποιειται σαν εξωστης ή οχι;

6. ο ανελκυστηρας μαλλον μετραει σε Σ.Δ αφου δεν ειναι υποχρεωτικος. ΣΩΣΤΑ;

ΖΗΤΑΩ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τα πολλα ερωτηματα, αλλα το ενα εφερνε το αλλο.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αν και η οικοδομή που θα αναφερθώ είναι με άδεια του 1971, γράφω εδώ γιατί έχω ένα θέμα με μια εσοχή.

 

Στην α' εσοχή 2,50 μέτρων έχει ενσωματώσει και την επικάλυψη του υποκείμενου εξώστη πλάτους 1.30 μ.

Δημιουργώντας μια βεράντα 3.80 μ.ετρα. Στην κάτοψη δείχνει μόνο την εσοχή των 2.50 μέτρων.

Είναι αυθαίρετη αυτή η επέκταση της εσοχής? Από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν μπορεί να μην υπάρχει αυτή

η επέκταση γιατί ο υποκείμενος εξώστης θα ήταν ανοιχτός.

Χρειάζεται τακτοποίηση το παραπάνω ή μπορώ να βεβαιώσω?

 

Σε άλλη οικοδομή ίδιας περίπου χρονολογίας, έχω δει να υπάρχει ο εξώστης, αλλά να βάζει το κάγκελο πιο μέσα στα 2.50 μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Ποιου ετους εννοεις συναδελφε και με τι θεμα; γιατι στο site που μου υπεδειξες δεν βρηκα νο 12. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.