Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση Δ στον Γ.Ο.Κ. 73


saltapidas

Recommended Posts

Συναδελφε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. 
Σχετικα με το Δ η ερωτηση αναφεροταν οχι στην νομιμοτητα ´η μη της υπαρχουσας αποστασης, αλλα αν ο υφισταμενος νομιμως ακαλυπτος(βασει γοκ 55) μπορει να χρησιμοποιηθει για φωτισμο αερισμο των νεων υπνοδωματιων της προσθηκης, χωρις προβλημα. Εν ολιγοις αν η προσθηκη του ανελκυστηρα θεωρειται προσθηκη κατ επεκτασιν, και βαλω εντος καλυψης αυτον τον παληο ακαλυπτο, συνεχιζει για την προσθηκη να εχει τις παληες του ιδιοτητες; Δεν ξερω αν ειμαι σαφης, παραπεμπω στα δυο σχεδιακια. Ευχαριστω και παλι.

ΓΙΑ michanikos Model (1) (1).pdf

για μηχανικους 2.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Εχω άδεια του 76 αρα μιλάμε για ΓΟΚ 73. Βασει του ΔΚ της άδειας έχουμε σύστημα πτερύγων.  Θελω να χρεώσω παράβαση Δ. Στο ΔΚ δεν αναφέρεται

κάτι σχετικά με το Δ. Παίρνω 2.50 με βάση το Αρθρο 71 παρ. 2?

2. 'Οταν τα κτίρια δεν τοποθετώνται εν επαφή προς τα πλάγια και οπίσθιον όριον του
οικοπέδου η ελαχίστη απόστασις αυτών από των ως άνω ορίων καθορίζεται εις 2.50 μέτρα".
(Σ.Σ. Η παρ. 2 του άρθ. 71 τίθεται ως αντικατεστάθη δια της παρ. 44 άρθ. 1 ΝΔ-205/74 (ΦΕΚ-363/Α/7-12-74).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το σύστημα πτερύγων μόνο 2,5 μ.

Σημ. : σε άλλα συστήματα υπάρχει και θέμα ύπαρξης ανοιγμάτων (ελεύθερης θέας) ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Άρα ελέγχω με το 2,50.

Ναι το γνωρίζω για τα υπόλοιπα. Πχ για το συνεχές έχει το 2,50+0,20(Η-Υ) που για ισόγεια μπαλκονόπορτα Υ=0 πάει 2,50+0,2Η

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα, έχω κτίριο του 1979, και ψάνχω να βρω τις πλάγιες αποστάσεις για να βεβαιωθώ ότι δεν τις έχει παραβιάσει. 

τώρα τα διαβάζω αυτά πρώτη φορά, και κατέληξα ότι αφού το κτίριο είναι πανταχόθεν ελεύθερο και με τεθλασμένη την πίσω πλευρά, πάω με το άρθρο 38, και με παράγραφο 3 βλέπω ότι είμαι οκ και με παράγραφο 6 επίσης οκ. 

πρέπει να δω και τπτ άλλο;

θέλω να βγάλω κατηγορία 3 ιδιδ) αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση, εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις.

ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!! με έχει κου΄ρασει αυτή η υπόθεση

adeia 1981 topografiko.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας

Απόσταση μεταξύ κτιρίων του ιδιου οικοπέδου σύμφωνα με το ΓΟΚ του 73 ποια ειναι? Σύμφωνα με το αρ.20 λεει για διπλάσια του Δ=2,50±0,20 (Η-Υ), ισχύει κάτι τέτοιο ή κάτι δε καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.