Jump to content
saltapidas

Απόσταση Δ στον Γ.Ο.Κ. 73

Recommended Posts

Αφού η κάλυψη είναι 85% πως θα καλυφθεί το 100%;

Η οπισθοχώρηση είναι 1,61 περίπου και όχι 0,80 που είχα γράψει (το διόρθωσα)

Άντε βάλε και μιά πέργκολα στο 1,61Χ3,90 και κάλυψες όλο τον χώρο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ειδικές περιπτώσεις μικρού βάθους οικοπέδου με τον ΓΟΚ/73 η απόσταση από το πίσω όριο μπορεί να είναι και 1 μέτρο .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τους όρους δόμησης που ανήρτησες προκύπτει ότι η επιτρεπόμενη κάλυψη είναι 70% και 80% για χαμηλά κτίρια. Το 85%, από που προκύπτει? Και, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, μόνο ο συντελεστής δόμησης προκύπτει από τον γοκ του 73 βάση της παραγράφου 2 του άρθρου 7 του ΓΟΚ 85 (και αυτό μάλλον επειδή στους εγκεκριμμένους όρους δόμησης της περιοχής δεν ορίζεται αριθμητικά ο σδ). Σε όλα τα άλλα, όπως αποστάσεις από όρια και κάλυψη ισχύει κανονικά ο ΓΟΚ85.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Athina

 

Το 85% προκύπτει από τον Γοκ/73 για γωνιακά και μικρότερα των 100τμ οικοπέδων και όπως σωστά αναφέρεις στο συνημμένο δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Επίσης στις παρεκκλίσεις για τον τομέα Α έχουμε 7π - 10β - 100ε δεν αναφέρει κάτι για μικρότερα οικόπεδα.

Για τις αποστάσεις τώρα δεν υπάρχει ο χώρος για σημερινό Δ=3+0,10Η=4,10 (ή έστω 3,90) χάνουμε τον ΣΔ οπότε κολλάμε και αφήνουμε το 1,61 ή από τον πεζόδρομο ή από την απέναντι πλευρά όπως λέει ο Bas (κι΄αυτό θέλει ψάξιμο)

 

Επίσης: Αν ο πεζόδρομος έχει πλ. <7,50 τότε μπορούμε να κάνουμε 2 ορόφους επί της ΡΓ=ΟΓ και 2 εν εσοχή σύμφωνα πάντα με τον ΓΟΚ/73

 

Όλα αυτά θέλουν ένα ξεκαθάρισμα...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στον Γοκ του 73 υπήρχε μέγιστο ύψος περιοχής???Αν ναι σε ποιο άρθρο? Νομίζω πως οι όροφοι εβγαιναν από το πλάτος των δρόμων, ισχυεί???

 

Το Δ όπως το γνωρίζουμε σήμερα υπήρχε??? Τι μας ένοιαζε το ύψος της ποδιας!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Megapad

 

Στο άρθρο 21 γράφει "εφ΄ όσον δι΄ ειδικής διατάξεως δεν ορίζεται άλλως..." τότε πάμε με το πλάτος του δρόμου...

΄Αρα ελέγχουμε την περιοχή που μας ενδιαφέρει για αυτό το "άλλως"

 

Στο άρθρο 19 και 20 έχουμε Δ=2,50 όπου επιτρέπονται ανοίγματα βοηθητικών χώρων και Δ=2,50+0,20Χ(Η -Υ) όπου έχουμε ανοίγματα χώρων κύριας χρήσης.

Το ύψος της ποδιάς μας ενδιαφέρει γιατί αφαιρώντας το έχουμε μικρότερο Δ π.χ. φαντάσου τριώροφη οικοδομή με ισόγειο κατάστημα ύψους 4,00 μ. και φεγγίτες που ξεκινούν στα 3 μ, (Δ=2,50+0,20Χ(10,00-3,00)=3,90 αλλιώς 4,50μ.!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα...εκπέμπω sos

μου χει έρθει ένας πελάτης για ανασύσταση φακέλλου. η τελευταία άδεια που δεν έχω είναι του 73 έχει εκδοθεί οκτώβριο του 73

έχει ένα οικόπεδο γωνιακό εμβαδού 161,40. απο τους όρους δόμησης που έχει αναγράψει βλέπω οτι είναι άρτιο κατα παρέκκλιση

και τώρα τα δύσκολα. αναφέρει κάλυψη 60% και δόμηση 1,60. όμως και στην άδεια αλλα και στα σχέδια των συμβολαίων φαίνεται οτι ο ακάλυπτοσ ειναι γύρω στα 22 τετραγωνικά. Διαβάζω το νόμο και δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα. αν μπορεί κάποιοσ να βοηθήσει αναφέρω οτι οι πλευρές του οικοπέδου στο δρόμο είναι 16,80 και 10,50. πώσ θα δικαιολογήσω τη κάλυψη στη πολεοδομία;

 

ξέχασα να αναφέρω το σύστημα είναι συνεχές

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ΓΟΚ/73 Άρθρο 17 ποσοστόν καλύψεως των οικοπέδων (συνεχές σύστημα) ανήκεις στην περίπτωση της παρ. 3 με οικόπεδο γωνιακό κάτω των 200,00τμ. και άρα έχεις επιτρ. κάλυψη 0,80 και όχι 0,60.

 

Το πρόβλημα είναι ότι και με το 0,80 πάλι είμαστε "εκτός αγωνιστικού χώρου!"

 

Άρα θα πρέπει να βρεις το Δ. κάλυψης της αδείας μήπως και βρούμε κάποια άκρη...

Edited by georg coco

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν υπάρχουν καθόλου σχέδια δε ξέρω κάν πώς να βρώ το Δ.με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα είδα ότι μόνο ο συντελεστής 0,85 μου κάνει. ένα ακόμα παράδοξο που υπάρχει είναι ότι σε συμβόλαιο του 90 και με σχέδιο του 82 το βγάζουν το οικόπεδο 173,40 αλλα αναγράφουν οτι προκύπτει απο νέα μέτρηση. φαντάζομαι οτι αφού η άδεια βγήκε το 73 εγώ θα πάρω τη παλαιότερη μέτρηση; έστω και αν είναι λάθος;

 

οι όροι δόμησης που αναφέρει ο συνάδελφος στο τοπογραφικό του που ειναι προσαρτημένο στο συμβόλαιο λέει για ένα διάταγμα 9/1/68 μάλλον θα πρέπει να πάω πολεοδομία να ελέγξω αν είναι και σωστοί οι όροι δόμησης μου φαίνεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μήπωσ εντάσεται στη κατηγορία άρθρο 18 παρ 2 Β) γωνιαία οικόπεδα β;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.