Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου


newmech

Recommended Posts

Το σωστό είναι ΓΕΕΚ. Υποδεικνύεις (προφορικά) στον εργοδότη ότι απαιτείται εκ της νομοθεσίας. Τον υποχρεώνει η επιθεώρηση εργασίας να την έχει όταν και αν κάνει έλεγχο, μπορεί όμως τότε να υποβάλλει ταυτόχρονα και πρόστιμο. Η αμοιβή για την εκπόνηση είναι θέμα συμφωνίας και δεν περιλαμβάνεται στην αμοιβή παροχής υπηρεσιών Τ.Α. εκτός αν αναφέρεται στο ιδ.συμφωνητικό. Τέλος η κατηγορία είναι Β.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σωστό είναι ΓΕΕΚ. Υποδεικνύεις (προφορικά) στον εργοδότη ότι απαιτείται εκ της νομοθεσίας. Τον υποχρεώνει η επιθεώρηση εργασίας να την έχει όταν και αν κάνει έλεγχο, μπορεί όμως τότε να υποβάλλει ταυτόχρονα και πρόστιμο. Η αμοιβή για την εκπόνηση είναι θέμα συμφωνίας και δεν περιλαμβάνεται στην αμοιβή παροχής υπηρεσιών Τ.Α. εκτός αν αναφέρεται στο ιδ.συμφωνητικό. Τέλος η κατηγορία είναι Β.

Ευχαριστώ πολύ!

Και κάτι ακόμα: Πως εκτιμάμε την αμοιβή για μια ΓΕΕΚ; Μήπως ξέρουμε και κάτι για τα πρόστιμα που επιβαρύνουν τον εργοδότη αν δεν έχει ΓΕΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα,μου ζητηθηκε γραπτη εκτιμηση επαγγελματικου κινδυνου για μαγαζι που πουλαει ανταλλακτικα αυτοκινητων.Ο χωρος ειναι μπροστα γραφεια και πισω ραφια με ανταλλακτικα.Αρχισα να γραφω την εκθεση αλλα θα εκτιμουσα αν καποιος μπορουσε να μου στειλει καποιο παραδειγμα η καποια βοηθεια γιατι δεν εχω ξανακανει να δω την μορφη της...και αν περιλαμβανω το συνολο των κινδυνων.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2019 at 5:17 ΜΜ, χαιδω said:

Καλησπερα,μου ζητηθηκε γραπτη εκτιμηση επαγγελματικου κινδυνου για μαγαζι που πουλαει ανταλλακτικα αυτοκινητων.Ο χωρος ειναι μπροστα γραφεια και πισω ραφια με ανταλλακτικα.Αρχισα να γραφω την εκθεση αλλα θα εκτιμουσα αν καποιος μπορουσε να μου στειλει καποιο παραδειγμα η καποια βοηθεια γιατι δεν εχω ξανακανει να δω την μορφη της...και αν περιλαμβανω το συνολο των κινδυνων.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Καλησπερα, πως ξεκινησες να γραφεις την ΓΕΕΚ χωρις να επισκεφτεις το μαγαζι για να εξετασεις τι κινδυνοι υπαρχουν στον χωρο;

Μου κανει πολυ εντυπωση πως επιτρεπεται κατι τετοιο να συμβαινει και μαλιστα εφοσον το ατομο δεν εχει ξαναγραψει ΓΕΕΚ, πως θεωρειται competent ετσι ωστε να μπορεσει να συνταξει την μελετη και μαλιστα χωρις καν να επισκεφτει τον χωρο;

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 11:36 ΠΜ, maneni said:

βλέπεις πουθενα να λέει ότι δεν έχει επισκεφθεί το χώρο?

Δε βλεπω πουθενα να λεει οτι τον εχει επισκεφθει κιολας.

Αυτο που σιγουρα βλεπω να λεει ειναι να παραδεχεται οτι δεν εχει ασχοληθει ξανα με ΓΕΕΚ και δεν εχει ξανασυνταξει καμια στο παρελθον και αναρωτιεμαι πως θεωρειται competent λοιπον και αν θα ειναι σε θεση να αναγνωρισει ολους τους κινδυνους. Δε νομιζω οτι ειναι κατι παραλογο αυτο που λεω.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι το ίδιο μη competent θα είσαι και εσύ στις πρώτες σου δουλειές (αν έχεις πάρει ήδη πτυχίο βεβαίως) και οποιαδήποτε ζήτηση συμβουλών από άλλο συνάδελφο, θα θεωρηθεί ανικανότητα, σωστά; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, merkon said:

Δε βλεπω πουθενα να λεει οτι τον εχει επισκεφθει κιολας.

Αυτο που σιγουρα βλεπω να λεει ειναι να παραδεχεται οτι δεν εχει ασχοληθει ξανα με ΓΕΕΚ και δεν εχει ξανασυνταξει καμια στο παρελθον και αναρωτιεμαι πως θεωρειται competent λοιπον και αν θα ειναι σε θεση να αναγνωρισει ολους τους κινδυνους. Δε νομιζω οτι ειναι κατι παραλογο αυτο που λεω.

Τα αυτονόητα παραλείπονται,  κοινή λογική (αν και σε αυτή τη χώρα την έχουμε χάσει).

Υπάρχει κάποια νομοθεσία ή απαίτηση που να επιβάλλει σε διπλωματούχους να έχουν προυπηρεσία?

Παράλογο είναι ότι σου φαίνεται παράλογο να θέλει ο μηχανικός να κάνει κάτι που δεν έχει ξανακάνει (*), αλλά δεν είναι παράλογο που ο αντίστοιχος με σένα ιδιώτης του το αναθέτει.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Directionless said:

Να φανταστώ ότι το ίδιο μη competent θα είσαι και εσύ στις πρώτες σου δουλειές (αν έχεις πάρει ήδη πτυχίο βεβαίως) και οποιαδήποτε ζήτηση συμβουλών από άλλο συνάδελφο, θα θεωρηθεί ανικανότητα, σωστά; 

Θα πρότεινα προτού να θεωρήσεις ότι δεν έχω αναλάβει δουλειές ή ότι δεν ειμαι πτυχιούχος να ρίξεις μια ματιά στο προφίλ μου γιατί πέφτεις όχι απλά έξω, αλλά παρά πολύ έξω...

 

7 ώρες πριν, maneni said:

Τα αυτονόητα παραλείπονται,  κοινή λογική (αν και σε αυτή τη χώρα την έχουμε χάσει).

Υπάρχει κάποια νομοθεσία ή απαίτηση που να επιβάλλει σε διπλωματούχους να έχουν προυπηρεσία?

Παράλογο είναι ότι σου φαίνεται παράλογο να θέλει ο μηχανικός να κάνει κάτι που δεν έχει ξανακάνει (*), αλλά δεν είναι παράλογο που ο αντίστοιχος με σένα ιδιώτης του το αναθέτει.....

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα, ότι η νομοθεσία δίνει το ελεύθερο σε κάποιον που απλά έχει ένα πτυχίο μηχανικού να συντάσσει ΓΕΕΚ χωρίς να έχει ασχοληθεί ξανά με το θέμα και το αντικειμενο και χωρίς να γνωρίζει πως θα αναγνωρίσει όλους τους κινδύνους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.