Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου


newmech

Recommended Posts

8 ώρες πριν, merkon said:

Θα πρότεινα προτού να θεωρήσεις ότι δεν έχω αναλάβει δουλειές ή ότι δεν ειμαι πτυχιούχος να ρίξεις μια ματιά στο προφίλ μου γιατί πέφτεις όχι απλά έξω, αλλά παρά πολύ έξω...

Δεν θα το συνεχίσω γιατί είμαστε ήδη off topic. Ενημερωτικά πάντως, στην ειδικότητα του προφίλ σου αναγράφεται η λέξη "ιδιώτης".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Το συγκεκριμένο φόρουμ είναι για να ανταλλάσσουμε απόψεις μεταξύ μας και για να ζητάμε βοήθεια. Όποιος έχει την διάθεση βοηθάει όπως μπορεί αλλιώς απλά δεν ασχολείται. Επομένως αντί να κρίνουμε, όπως κάνεις εσύ Merkon, και όπως λες έχεις πείρα, στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα την βοήθεια σου και την εμπειρία σου για να ολοκληρώσω την μελέτη μου που μου ζητήθηκε. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2019 at 7:17 ΜΜ, χαιδω said:

Καλησπέρα,μου ζητήθηκε γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κίνδυνου για μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά αυτοκινήτων.Ο χώρος είναι μπροστά γραφεία και πίσω ράφια με ανταλλακτικάΆρχισα να γράφω την έκθεση αλλά θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου στείλει κάποιο παράδειγμα η κάποια βοήθεια γιατί δεν έχω ξανακάνει να δω την μορφή της...και αν περιλαμβάνω το σύνολο των κίνδυνων.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by χαιδω
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση της Χάιδως, ηταν δεδομενη...απο πουθενα δεν πρεκυπτε οτι δεν ειχε επισκεφθει τον χωρο.

Σωστα ζητησε περισσοτερες πληροφοριες.

Οποιος ξερει απαντα...όποιος δεν ξερει δεν μιλαει [και περιμενει καποια απάντηση, ωστε να το μαθει και ο ιδιος]

Αυτη ειναι η λειτουργια και ο σκοπός του φορουμ

Ο  "ιδιωτης" καλο θα ηταν, αν δεν ξερει,  να μην χωνεται.

[επανεφερα το -1  προσθετοντας +1]

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Directionless said:Δεν θα το συνεχίσω γιατί είμαστε ήδη off topic. Ενημερωτικά πάντως, στην ειδικότητα του προφίλ σου αναγράφεται η λέξη "ιδιώτης".

Ιδιώτης έβαλα γιατι η ειδικότητα μου δεν υπάρχει στις διαθέσιμες που βλεπω. 

8 ώρες πριν, dimitris GM said:

η ερωτηση της Χάιδως, ηταν δεδομενη...απο πουθενα δεν πρεκυπτε οτι δεν ειχε επισκεφθει τον χωρο.

Σωστα ζητησε περισσοτερες πληροφοριες.

Οποιος ξερει απαντα...όποιος δεν ξερει δεν μιλαει [και περιμενει καποια απάντηση, ωστε να το μαθει και ο ιδιος]

Αυτη ειναι η λειτουργια και ο σκοπός του φορουμ

Ο  "ιδιωτης" καλο θα ηταν, αν δεν ξερει,  να μην χωνεται.

[επανεφερα το -1  προσθετοντας +1]

Ακριβώς επειδή ξερω, για αυτο απαντησα και ρώτησα και μάλιστα θα στείλω και προσωπικό μήνυμα στην Χάιδω για να την βοηθήσω περαιτέρω με την μελέτη της.

Εχω συμπληρώσει ήδη 3 φορες στο προφίλ μου τι ακριβώς κανω και λίγα πραγματα για εμενα, για καποιο λογο ομως μετα απο μερικές ωρες οι πληροφορίες που βάζω εξαφανίζονται.

Οπως αναφέρω και πιο πάνω, επέλεξα ιδιώτης γιατι η ειδικότητα μου δεν υπάρχει στην λίστα. Για να σας λυθεί η απορία και το αν ξερω ή δε ξερω, ειμαι HSE Manager στο μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής και διανομης soft drinks στην Ευρώπη με μεταπτυχιακο στο Occupational Health and Safety Management και επίσημο μέλος του παγκόσμια αναγνωρισμένου ινστιτούτου για την Υγιεινη και ασφάλεια στην εργασια IOSH.

Δεν ηθελα να γίνω τοσο συγκεκριμένος, αλλα μάλλον χρειάζεται τελικα για τους δύσπιστους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το "ιδιώτης"

Τα "ιδια" - ίσως και αυστηρότερα- θα εγραφα και εάν επροκειτο για μηχανικο, ή οποιασδηποτε αλλης ειδικοτητας συνομιλητή.

Παμε για άλλα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, merkon said:

Ιδιώτης έβαλα γιατι η ειδικότητα μου δεν υπάρχει στις διαθέσιμες που βλεπω. 

Ακριβώς επειδή ξερω, για αυτο απαντησα και ρώτησα και μάλιστα θα στείλω και προσωπικό μήνυμα στην Χάιδω για να την βοηθήσω περαιτέρω με την μελέτη της.

Εχω συμπληρώσει ήδη 3 φορες στο προφίλ μου τι ακριβώς κανω και λίγα πραγματα για εμενα, για καποιο λογο ομως μετα απο μερικές ωρες οι πληροφορίες που βάζω εξαφανίζονται.

Οπως αναφέρω και πιο πάνω, επέλεξα ιδιώτης γιατι η ειδικότητα μου δεν υπάρχει στην λίστα. Για να σας λυθεί η απορία και το αν ξερω ή δε ξερω, ειμαι HSE Manager στο μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής και διανομης soft drinks στην Ευρώπη με μεταπτυχιακο στο Occupational Health and Safety Management και επίσημο μέλος του παγκόσμια αναγνωρισμένου ινστιτούτου για την Υγιεινη και ασφάλεια στην εργασια IOSH.

Δεν ηθελα να γίνω τοσο συγκεκριμένος, αλλα μάλλον χρειάζεται τελικα για τους δύσπιστους.

Καλοδεχούμενη η βοήθεια σου, περιμένω λοιπόν προσωπικό μήνυμα.

Ο χώρος είναι ένα μαγαζί με μπροστά 2 γραφεία και πίσω μια αποθήκη με ράφια όπου στιβάζονται τα ανταλλακτικά αυτοκινήτων. Οτιδήποτε άλλο σε προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2019 at 6:04 ΜΜ, merkon said:

Ιδιώτης έβαλα γιατι η ειδικότητα μου δεν υπάρχει στις διαθέσιμες που βλεπω. 

Ακριβώς επειδή ξερω, για αυτο απαντησα και ρώτησα και μάλιστα θα στείλω και προσωπικό μήνυμα στην Χάιδω για να την βοηθήσω περαιτέρω με την μελέτη της.

Εχω συμπληρώσει ήδη 3 φορες στο προφίλ μου τι ακριβώς κανω και λίγα πραγματα για εμενα, για καποιο λογο ομως μετα απο μερικές ωρες οι πληροφορίες που βάζω εξαφανίζονται.

Οπως αναφέρω και πιο πάνω, επέλεξα ιδιώτης γιατι η ειδικότητα μου δεν υπάρχει στην λίστα. Για να σας λυθεί η απορία και το αν ξερω ή δε ξερω, ειμαι HSE Manager στο μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής και διανομης soft drinks στην Ευρώπη με μεταπτυχιακο στο Occupational Health and Safety Management και επίσημο μέλος του παγκόσμια αναγνωρισμένου ινστιτούτου για την Υγιεινη και ασφάλεια στην εργασια IOSH.

Δεν ηθελα να γίνω τοσο συγκεκριμένος, αλλα μάλλον χρειάζεται τελικα για τους δύσπιστους.

  1. HSE Manager είναι η θέση σου στην εταιρία. Όχι το πτυχίο και σίγουρα όχι το Πανεπιστημιακό ίδρυμα.
  2. Τα μεταπτυχιακά δίνουν ειδίκευση γενικά και όχι επαγγελματικό δικαίωμα (δικαίωμα υπογραφής).
  3. Μέλος στο IOSH μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε πληρώνοντας 188 αγγλικές λίρες χωρίς να είναι μηχανικός (πχ οικονομολόγος).

Μπορεί να ξέρεις ή να μην ξέρεις. Πιστεύω ότι εφόσον πρόκειται για το μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής αυτού του είδους στην Ευρώπη έχουν αναθέσει τα καθήκοντα σε κάποιον που ξέρει.

Στην Ελλάδα όμως δεν υπογράφει ο καθένας. Και ορθά σα χώρα το κάναμε αυτό. Η συνάδελφος έχει δικαίωμα υπογραφής ως διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός ακόμα και αν είναι η 1η φορά που κάνει ΓΕΕΚ.

Η εμπειρία αποκτάται και δεν υπάρχει την 1η μέρα που βγαίνεις από τη σχολή.

Εάν όμως ακόμα και την 1η μέρα που τελείωσα το τμήμα Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ έρθει κάποιος δηλώνοντας την εμπειρία του (που μπορεί και να την έχει) να υπογράψει χημική βιομηχανία χωρίς να ξέρω το ίδρυμα και το πτυχίο του, πιστεύεις ότι δε θα έχουμε ισοπεδώσει τα πάντα;

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:
  1. HSE Manager είναι η θέση σου στην εταιρία. Όχι το πτυχίο και σίγουρα όχι το Πανεπιστημιακό ίδρυμα.
  2. Τα μεταπτυχιακά δίνουν ειδίκευση γενικά και όχι επαγγελματικό δικαίωμα (δικαίωμα υπογραφής).
  3. Μέλος στο IOSH μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε πληρώνοντας 188 αγγλικές λίρες χωρίς να είναι μηχανικός (πχ οικονομολόγος).

Μπορεί να ξέρεις ή να μην ξέρεις. Πιστεύω ότι εφόσον πρόκειται για το μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής αυτού του είδους στην Ευρώπη έχουν αναθέσει τα καθήκοντα σε κάποιον που ξέρει.

Στην Ελλάδα όμως δεν υπογράφει ο καθένας. Και ορθά σα χώρα το κάναμε αυτό. Η συνάδελφος έχει δικαίωμα υπογραφής ως διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός ακόμα και αν είναι η 1η φορά που κάνει ΓΕΕΚ.

Η εμπειρία αποκτάται και δεν υπάρχει την 1η μέρα που βγαίνεις από τη σχολή.

Εάν όμως ακόμα και την 1η μέρα που τελείωσα το τμήμα Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ έρθει κάποιος δηλώνοντας την εμπειρία του (που μπορεί και να την έχει) να υπογράψει χημική βιομηχανία χωρίς να ξέρω το ίδρυμα και το πτυχίο του, πιστεύεις ότι δε θα έχουμε ισοπεδώσει τα πάντα;

 

1. Εφόσον δεν υπάρχει η ειδικότητα λοιπόν του βιομηχανικού υγιεινολογου ή του τεχνικού ασφαλείας στις διαθέσιμες ειδικότητες, το μονο που μπορώ να κανω ειναι να γράψω την θέση μου και να το επισημάνω για να το λάβετε υπόψη και να ενημερώσετε το site σας.

2. Το οτι τα μεταπτυχιακα δίνουν ειδίκευση και οχι δικαίωμα υπογραφής ειναι ελληνική πρωτοτυπία. Αλλα οπως και να εχει δε καταλαβαίνω τι θελεις να πεις με αυτο.

3. Σε προκαλώ και σε προσκαλώ λοιπόν να γινεις μέλος στο IOSH, αλλα οχι affiliate member που μπορει να γινει ο καθένας και δεν εχει κανενα ουσιαστικό κύρος και όφελος, φτάσε την βαθμίδα του Graduate ή του Chartered με πτυχίο οικονομολόγου οπως λες να δουμε αν γινεται. Ουτε με πτυχίο μηχανικού δε μπορείς αν δεν εχεις εξειδίκευση στην ΥΑΕ και μάλιστα αν το μεταπτυχιακο σου δεν ειναι approved and accredited by IOSH.

Για βοήθησε με να καταλάβω και εξήγησε μου γιατι θεωρείς οτι ειναι ορθό να υπογράφουν μονο μηχανικοί. Και για να σε προλάβω, δεν είπα να υπογράφει ο καθένας, αλλα άτομα με εξειδίκευση στον τομέα, πχ μεταπτυχιακές σπουδές και χρονια προϋπηρεσίας. Γιατι άτομα τέτοια λοιπόν δε μπορούν να υπογράφουν και το θεωρείς και μάλιστα ορθό οπως λες; 

Όσον αφορά τις σπουδές μου και επειδή διακρινω μια επίθεση σε ολόκληρο το μήνυμα σου, ανέφερα οτι εχω MSc Occupational Health and Safety Management απο top 5 πανεπιστήμιο της Αγγλίας που συνεργάζεται με το IOSH για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακο προγραμμα. Εάν εσυ τωρα θεωρείς οτι ένας χημικός μηχανικός που δεν εχει εξειδικευτεί σε θέματα ΥΑΕ εχει τις ίδιες γνώσεις ως προς την ΥΑΕ με κάποιον που εχει ολοκληρώσει επίσημο μεταπτυχιακο στην ΥΑΕ που εχει δημιουργήσει το IOSH, τότε καλύτερα να λήξει η κουβέντα γιατι δε πρόκειται να βγάλουμε άκρη,

Edited by merkon
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@merkon καμία επίθεση.

Μας φιλοξενεί όλους αυτό το φόρουμ, μηχανικών -κυρίως- αλλά και μη μηχανικών στα θέματα ιδιωτών. Αμφισβητείς την επάρκεια πολιτικού μηχανικού (της συναδέλφου) ή χημικού μηχανικού (τη δική μου). Εάν σε προσέβαλα την ώρα που αμφισβήτησες την επάρκειά μας ή την εγχώρια νομοθεσία με βάση την οποία έχω ένα δικαίωμα και εσύ δεν το έχεις δεν θα απολογηθώ. Η τακτική δε μπορώ να κάνω κάτι και θα αμφισβητήσω όλους όσους μπορούν για να το κάνω και εγώ είναι τουλάχιστον αστεία.

Δε χρειάζεται να με προκαλείς να συμμετάσχω σε ένα ιδιωτικό ινστιτούτο, καλώντας με να πληρώσω. Τελείωσε μια σχολή μηχανικών ή το ΕΜΠ που είναι και δωρεάν ώστε να περιλαμβάνεσαι στον πίνακα του ν.3850/10. Και αυτή είναι και η απάντηση γιατί πρέπει να υπογράφει μόνο μηχανικός. Θεωρώ ορθό να υπογράφει μηχανικός τη ΓΕΕΚ όσο υπάρχει ο 3850. Μπορεί να μην σου αρέσει, να μη σε βολεύει και να διαφωνούμε. Εξακολουθεί να ισχύει ο 3850 όσο διαφωνούμε. Δεν με απασχολεί πολύ τι κριτήρια έχει το ιδιωτικό ινστιτούτο. Τα ινστιτούτα άλλοτε επί πληρωμή ( IOSH ) άλλοτε δωρεάν (ΕΛΙΝΥΑΕ) επιτελούν συγγραφικό έργο, βοηθούν αλλά δεν δημιουργούν δικαίωμα. Το κράτος έρχεται και καθορίζει ποιός, τι, μέχρι που. Και στους μηχανικούς δεν το καθόρισε πολλές φορές σωστά αλλά είσαι σε τελείως άλλο άκρο.

Μου φαίνεται περίεργο να προτρέπουμε τον ιδιώτη και τις επιχειρήσεις να τηρήσουν το εγχώριο πλαίσιο (παρέχοντας ΜΑΠ, εξασφαλίζοντας άρτιες και ασφαλείς συνθήκες εργασίας κ.α. πολλά) αλλά να αμφισβητούμε το πλαίσιο που δίνει στους συναδέλφους το δικαίωμα να κάνουν αυτή ακριβώς την εργασία.

  1. Θεωρώ καλώς σου ζητήθηκε @χαιδω εφόσον βάση του παραπάνω πίνακα του αρ. 13 του ν. 3850/10 μπορείς και να την εκτελέσεις. Εάν πρόκειται και για συνεργείο απαιτεί μηχανολόγο.
  2. Θεωρώ ακατάλληλη τη βοήθεια οποιουδήποτε δεν έχει το δικαίωμα υπογραφής στη ΓΕΕΚ καθώς η ΓΕΕΚ είναι εργαλείο και για την επιχείρηση και για τον εργαζόμενο και χρειάζεται προσοχή από μέρους όλων των εμπλεκομένων.
  3. Προτείνω τα: 
    1. "Υγιεινή και ασφάλεια" - Εκδόσεις ΤΕΕ το οποίο περιλαμβάνει και μεθοδολογία ποσοτικοποίησης, 
    2. "Διαχείριση ασφάλεια και υγιεινής της εργασίας" - εκδόσεις Τζιόλα
    3. Εργονομικές προσεγγίσεις στη διοίκηση και διαχείριση της ασφάλειας - Εκδόσεις Τζιόλα (πλέον πρόσφατο),
    4. το πλέον πρόσφατο ΦΕΚ 2208Β/2019 το οποίο αφορά μεν τους υπαλλήλλους ΟΤΑ αλλά προσφέρει μια ωραία πινακοποιημένη προσέγγιση εκτίμησης της επικινδυνότητας.
    5. Βιβλία από ΕΛΙΝΥΑΕ (πχ αυτό) στα οποία υπάρχουν μεθοδολογικές προσεγγίσεις για την εκτίμηση γραμμένες από συναδέλφους. Δυστυχώς στη νέα μορφή το site δεν εμφανίζει τις τροποποιήσεις των ΦΕΚ και τις διορθώσεις (εμφανίζει απλά τη νομοθεσία αλλά όχι κωδικοποιημένη).
  4. Η ΓΕΕΚ είναι δυναμική διαδικασία. Χρειάζεται η αρχική μελέτη αλλά και τρόπος να επικαιροποιείται εύκολα όσο επιβάλλονται μέτρα που μειώνουν τον κίνδυνο. 'Ωστε να παρουσιάζει τη βελτίωση.
  5. Έγινε τρομερή προσπάθεια δημιουργίας τεχνικού λογισμικού προς αυτή την κατεύθυνση μέσω του φόρουμ αλλά και από την Ευρωπαική Ένωση με το εργαλείο Oira όμως τα εργαλεία δεν είναι η ΓΕΕΚ υπογεγραμμένη από συνάδελφο. Είδα το πρόβλημα τουλάχιστον στο λογισμικό που στήθηκε εδώ καθώς χρησιμοποιήθηκε σε μεγάλη έκταση σε server εταιριών που τελικά δεν παρείχαν τη ΓΕΕΚ αλλά ένα εργαλείο. Έτσι έχω αφαιρέσει το λογισμικό προσωρινά (ήταν δωρεάν). Όμως για να σου δώσω μια κατεύθυνση του πως κινείτο μεθοδολογικά σε βήματα:
    1. Καταγραφή (κτίρια, θέσεις, προσωπικό, οχήματα, εξοπλισμός)
    2. Παράγοντες κινδύνου (ανά κτίριο, θέση, εργασία δηλαδή πιθανή εμφάνιση)
    3. Εκτίμηση επικινδυνότητας (συντελεστές βαρύτητας όπως σοβαρότητα, έκθεση, πιθανότητα κ.α.)
    4. Μέτρα πρόληψης (ανά κτίριο, θέση, εργασία) εκεί που η παραπάνω εκτίμηση εμφάνιζε υψηλές τιμές (σε εύρος)
    5. Βοηθήματα (ερωτηματολόγια, μετρήσεις παραγόντων, check-lists, σύντομα φυλλάδια, έντυπα)
    6. Σύμπτυξη σε τεύχος σε μορφή πινάκων.

Σκέψου το σαν heatmap του βαθμού κινδύνου ανά παράγοντα επικινδυνότητας στο χώρο εργασίας και σκέψου πως μπορείς να το παρουσιάσεις σε τεύχος μελέτης. Επίσης επειδή η επιχείρηση έχει υποχρέωση να παρέχει τη ΓΕΕΚ στους εργαζόμενους και μέσω αυτής να ενημερωθούν σκέψου το σαν εγχειρίδιο. Συνήθως είναι μακροσκελής μελέτη για να τη διαβάσει όλη ο εργαζόμενος. Βάλε περιεχόμενα ανά εργασία που εκτελούν και γενικά πρέπει να παρουσιάζονται απλά και κατανοητά τα ευρήματά σου. Άλλωστε ο τελικός αποδέκτης είναι και ο εργαζόμενος.

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.