Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου


newmech

Recommended Posts

Υπάρχει κάτι σε εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου στα ιχθυοτροφεία;

Διάβασμα Π.Δ. 16/96 για αρχή τουλάχιστον. Μην περιμένεις κάτι έτοιμο - Μηχανικός δεν είσαι ? Εσύ θα το φτιάξεις. Καλή δουλειά νάχεις

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοσίευση 24 Μάιος 2015 - 15:21

να ρωτησω και εγω κατι... ειμαι τεχνικος ασφαλειας και εγω αλλα δεν μου εχει ζητηθει απο την επιχηρησει να κανω μελετη εκτιμησης κινδυνου ουτε απο την επιθεωρηση που εχει ερθει 3 φορες ... βασικα δεν κανω γιατι ξερω οτι δεν προκειτε να πληρωθω ...ποιος εχει την ευθυνη αν ερθη η επιθεωρησει και την ζητησει καποτε και δεν υπαρχει ;;; φυσικα ουτε το βιβλιο ζητανε αλλα και αυτο εγω βαζω και τις δυο υπογραφες ... μαλλον τυπικη ειναι ύπαρξη σε πολλες επιχειρήσεις ... φυσικά σε επιχειρήσεις οπως τα ελπε εχει ουσιαστικό και σίγουρα καποιοι θα μπλέξουν αλλα σε αλλες περιπτωσεις δεν νομιζω να γινει τιποτα και δεν νομιζω να την ζητησει ποτε κανεις ... απο οτι θυμαμε καποτε ενας μηχανικος που δουλευε σε μεγαλο συσκευαστηριο δεν εκαν,ε παρολο που του την ζηταγε η διευθυνση, αν θυμαμε καλα τους ζηταγε 3 με 4 χιλιαδες δεν ξερω τι εγινε, απολύθηκα ... βασικά εναι ελαφρυντικό οτι δεν την εκανε ο ΤΑ επειδη δεν πληρωνοταν γιαυτη;;;

--------------------------------------------------------

Δημοσίευση 26 Μάιος 2015 - 19:25

Αν δεν πληρωθείς δεν κάνεις τίποτα. Ο τζάμπας πέθανε (μαζί και η μάνα του). :grin:

Σε ποιά περιοχή εργάζεσαι ? Η επιθεώρηση πάντα ελέγχει το βιβλίο γραπτών υποδείξεων και αν υπάρχει ΓΕΕΚ. Για την ΓΕΕΚ είναι υπεύθυνος ο εργοδότης. Αν δε σε πληρώνει, ας τη δώσει σε κάποιον εξωτερικό συνεργάτη να την κάνει . Το ίδιο ισχύει και αν δεν ξέρεις να την κάνεις

--------------------------------------------------------

Καλησπέρα σας,

Η ερώτησή μου είναι σχετική με την παραπάνω συζήτηση. Μου ανατέθηκαν προ μηνών καθήκοντα ΤΑ στην επειχείρηση που εργάζομαι. Υπάρχει ΓΕΕΚ από απότν προκάτοχό μου και ο εργοδότης δεν έχει ζητήσει νέα ΓΕΕΚ. Ωστόσο από την εκπόνησή της μέχρι σήμερα έχουν μεσολαβήσει κτιριακή επέκταση και προσθήκη μηχανολογικού εξοπλισμού. Σαν νέος ΤΑ έχω την υποχρέωση να εκπονήσω νέα ΓΕΕΚ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ισχυει και για μενα ... η επιθεωρηση δεν την εχει ζητησει ποτε και εγω δεν εχω κανει ... φυσικα το ISO που μας ελεγχει κοιταει το βιβλιο υποδηξεων κανει παρατηρησεις αλλα μεχρι εκει ... κανεις δεν δινει σημασια ... επισης εγω βαζω και τις 2 υπογραφες ... βασικα εγω γραφω πραγματικους κινδυνους οποτε αν ποτε γινει κατι να ειμαι ψιλοκαλυμενος .. απο εκει και περα σε ορισμενες επιχηρησεις επιβαλετε να ειναι ποιο ουσιαστικος ο ΤΑ ... οποτε θα πρεπει και να προσεχει αλλα και να επιβαλει απο την διοικηση να κανει αυτα που πρεπει ... αλλα και οι εργαζομενοι καλο ειναι να ειναι ενημεροι και αν γινεται βαλτους να υπογραψουν οτι για ορισμενα πραγματα ειναι ενημεροι ... ειδικα αν εχεται ISO αυτα ειναι δεδομενα ...

Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμός που έχει προστεθεί ειναι όμοιος (και από άποψη ασφάλειας πιο σύγχρονος) με εκείνον που περιγράφεται στην υπάρχουσα εκτίμηση άρα ως προς αυτό το θέμα δεν έχουμε μεταβολή του κινδύνου- προς το χειρότερο τουλάχιστον. Σε ό,τι αφορά την επέκταση, αφορά στην μετακίνηση του αποθηκευτικού χώρου και προσθήκη γραφείων, δηλαδή χώροι για τους οποίους συντρέχουν οι συνήθεις πηγές κίνδυνου που αναφέρονται ήδη στην μελέτη. Να υποθέσω λοιπόν πως η προσθήκη του νέου σχεδίου κάτοψης και μηχανολογικού εξοπλισμού με παράλληλη παραπομπή σε αυτά κατά την ανάλυση των κινδύνων μας καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή βρίσκονται οι επιχειρήσεις που είστε Τ.Α. συνάδελφοι ?

Το βιβλίο γραπτών υποδείξεων ελέγχεται πάντα σε οποιοδήποτε έλεγχο από την επιθεώρηση εργασίας. Είναι ο στοιχειώδης έλεγχος για την διαπίστωση ύπαρξης Τ.Α.

Το να σημειώσεις αλλαγές στην παραγωγική διαδικασία είναι υποχρεωτικό και δεν θέλει και πολύ κόπο. Μπορεί να γίνει παρατήρηση για συμπλήρωση - αναθεώρηση της ΓΕΕΚ. Για την ΓΕΕΚ είναι υπεύθυνος ο εργοδότης. Η ΓΕΕΚ γίνεται μόνο από Τ.Α. και φυσικά με αμοιβή.

Σε καμιά περίπτωση δεν βάζουμε δύο υπογραφές. Πρέπει να υπογράφει ο εργοδότης ή εκπρόσωπός του. Έχει την έννοια ότι έλαβε γνώση. Το αν θα υλοποιήσει την παρατήρηση, είναι άλλο θέμα.(Οπότε δεν είσαι "ψιλοκαλυμένος" αν βάζεις εσύ και τις δυο υπογραφές). Η μη υπογραφή από τον εργοδότη μπορεί να επιφέρει πρόστιμο.

Τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Απλά δεν αποτελούν είδηση και γι' αυτό δεν γίνονται γνωστά (εκτός αν είναι θανατηφόρα) 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημερα σας,

 

Στο εργοστασιο που δουλευω μου ειπαν να εκπονησω μια μελετη εκτιμησης επαγγελματικου κινδυνου.

Πως περιπου θα την κανω και μηπως εχετε καποια φορμα η καποια μελετη να μου δωσετε να δω πως περιπου να την κανω?

Μολις τελειωσα σχολη και στρατο και δεν εχω σχετικη εμπειρια!

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μόλις τελείωσες τη σχολή και δεν έχεις τη σχετική εμπειρία, καλό θα ήταν να ανατεθεί σε κάποιον άλλο με σχετική εμπειρία για να γίνει σωστά και να προστατευτείς εσύ και η επιχείρηση που δουλεύεις. Στην πορεία θα δεις και αν θελήσεις θα είσαι σε θέση να εκπονήσεις σωστά αντίστοιχη ΓΕΕΚ, αφού πρώτα ασχοληθείς αρκετά έως πολύ με τη σχετική νομοθεσία. Υπάρχει στη δουλειά μας και το "δεν ξέρω".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Ποια είναι η διαφορά ΓΕΕΚ και ΜΕΕΚ, γιατί δεν έχω καταλάβει απόλυτα!

Αν δεν έχει ο εργοδότης, το σημειώνεις απλά στο τετράδιο;

Τι γνωρίζετε για αμοιβές για βιοτεχνία κατεψυγμένων προιόντων ζύμης; Νομίζω είναι Β' κατηγορία.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.