Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου


newmech

Recommended Posts

πρέπει να γράψω μία έκθεση επαγγελματικού κινδύνου..και πρέπει να βάλω και τους

εργαζόμενους στον κλάδο της καθαριότητας/....ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες πληροφορίες.....ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα..Διαβάζω και εγώ τώρα κάποια πράγματα για το θέμα και έχω τις εξής απορίες:

 

1) Είναι άλλο πράγμα το έντυπο γραπτής εκτίμησης επαγγελματικού κινδύνου (που υπάρχει σαν υπόδειγμα στο ελινυαε) και άλλο η μελέτη εκτίμησης επαγγελματικού κινδύνου?

2) Σε μια καφετέρια για παράδειγμα όταν λέμε παραγωγική διαδικασία τι θα θεωρήσουμε? Πρώτες ύλες καφέ και τελικό προϊόν φραπέ???? Είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι είδους παραγωγική διαδικασία είναι αυτή και πως πρέπει να περιγραφεί..

 

Ευχαριστώ και καλοδεχούμενο και το δούλεμα για την 2η απορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Βάσει της νομοθεσίας που έχω υπόψη μου, βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα ΕΔ, σχετικά με την μελέτη εκτίμησης επαγγ. κινδύνου, προκύπτουν από αυτά των ΤΑ (κατηγορίες επιχειρήσεων, αριθμός εργαζομένων κλπ).

 

Ισχύει αυτό ή υπάρχει κάποιο άλλο νομοθέτημα που ίσως δεν γνωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι άλλο πράγμα το έντυπο γραπτής εκτίμησης επαγγελματικού κινδύνου (που υπάρχει σαν υπόδειγμα στο ελινυαε) και άλλο η μελέτη εκτίμησης επαγγελματικού κινδύνου?

2) Σε μια καφετέρια για παράδειγμα όταν λέμε παραγωγική διαδικασία τι θα θεωρήσουμε? Πρώτες ύλες καφέ και τελικό προϊόν φραπέ???? Είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι είδους παραγωγική διαδικασία είναι αυτή και πως πρέπει να περιγραφεί..

Η μελέτη περιλαμβάνει ως τμήμα της το έντυπο.

Κίνδυνοι κατά την "παραγωγική διαδικασία του φραπέ" μπορεί να είναι ο τραυματισμός απο αιχμηρό αντικείμενο, σπάσιμο ποτηριού και αν είναι "νες" απο έγκαυμα. Κάτι τέτοιους κινδύνους θα πρέπει να ανιχνεύσεις ανεξέρτητα απο το όνομα που θα δώσεις στην παραγωγική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου ζήτησαν να συντάξω μια έκθεση επαγγελματικού κινδύνου για παιδικό σταθμό.

1)Μήπως έχουμε κάποιο πρότυπο στα download γιατί δεν βρίσκω κάτι.

2)Έχω δικαίωμα σαν πολιτικός μηχανικός στην  σύνταξη της έκθεσης αυτής;

 

Ευχαριστώ,κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη διότι δεν γνωρίζω καθόλου. :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, 

βλέπω καιρό έχει να χρησιμοποιηθεί αυτό το topic~

..

Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα με τη σειρά μου: 

1) Προφανώς δεν ακολουθεί κανένας τις ελάχιστες αμοιβές για υπηρεσίες Τ.Α. και για ΓΕΕΚ. Για επιχείρηση κατηγορίας Γ, πόσο είναι περίπου η αμοιβή /hour, και πόσο κοστολογείται η σύνταξη της μελέτης επαγγελματικού κινδύνου? Λόγου χάρη για ένα κατάστημα πώλησης/κατασκευής ενδυμάτων με 2 υπαλλήλους.

2) Κρίνεται απαραίτητη σε 'απλές' περιπτώσεις (εμπόριο, καφετέρια) η λουξομέτρηση ή μέτρηση υγρασίας αέρα, κτλ?

3) Εάν κάποιος έμπειρος μπορεί να αναρτήσει ένα υπόδειγμα μελέτης του στο φόρουμ, θα ήταν βοηθητικό πολύ για τους newbies!

Link to comment
Share on other sites

1) Προφανώς δεν ακολουθεί κανένας τις ελάχιστες αμοιβές για υπηρεσίες Τ.Α. και για ΓΕΕΚ. Για επιχείρηση κατηγορίας Γ, πόσο είναι περίπου η αμοιβή /hour, και πόσο κοστολογείται η σύνταξη της μελέτης επαγγελματικού κινδύνου? Λόγου χάρη για ένα κατάστημα πώλησης/κατασκευής ενδυμάτων με 2 υπαλλήλους.

2) Κρίνεται απαραίτητη σε 'απλές' περιπτώσεις (εμπόριο, καφετέρια) η λουξομέτρηση ή μέτρηση υγρασίας αέρα, κτλ?

3) Εάν κάποιος έμπειρος μπορεί να αναρτήσει ένα υπόδειγμα μελέτης του στο φόρουμ, θα ήταν βοηθητικό πολύ για τους newbies!

 

1) Δεν υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές αλλά αξιοπρεπείς αποζημιώσεις.

Για Γ κατηγορία από 20 - 30 €/ώρα ήτοι 500-750€/.έτος (εννοείται οτι πηγαίνεις στην επιχείρηση και όχι δια τηλεφώνου)

Η σύνταξη μελέτης εξαρτάται από πολλά πράγματα -> από 500 - 1000 € γιά Γ κατηγορία.

Τα παραπάνω αποτελούν πραγματικές αποζημιώσεις από προσωπική εμπειρία. Εξωφρενικές τιμές (π.χ. 10€/ώρα) σημαίνει οτι η δουλειά δεν γίνεται σωστά (και συνήθως τηλεφωνικά). Τις ευθύνες πάντως, τις καταλογίζουν πάντα και στον ΤΑ

2) Οι οποιεσδήποτε μετρήσεις δεν είναι υποχρεωτικές - γίνονται εφόσον ζητηθούν και πληρώνονται από τον εργοδότη

3) Ανάγνωσε σχετικά στην ιστοσελίδα του ΕΛΙΝΥΑΕ

Edited by GPER
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας,

 

υπαρχει καποιο παραδειγμα γραπτης εκτιμησης επαγγελματικου κινδύνου?

πρεπει να συνταξω μια εκτιμηση για ενα ελαιοτριβειο.

επισης ποια εγγραφα πρεπει να δωσω στον πελατη μου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις στα τετράδια μηχανικού, αλλά είναι λίγο παλιά.

Μπορείς να βρεις στα downloads, ένα σφαγείο.

Μπορείς να βρεις στο la-asfaleia.

Μπορείς να βρεις στο Internet γενικότερα.

 

Τι εννοείς ποια έγγραφα να δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.