Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Τρύπα" (κενό) κλιμακοστασίου τελευταίου ορόφου


xburlios

Recommended Posts

ΓΟΚ 2000 παράγραφος 1Βζ

Τίνος άρθρου?

Πάντως επειδή έχω μπροστά μου το τεύχος του ΤΕΕ με τον ΓΟΚ2000 (την τροποποίηση δηλαδή του ΓΟΚ1985), δεν έχει σχήμα για σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

του άρθρου 7. Thanx Εrling για τη βοήθεια, αν μπορείς να το βρείς........Myri δυστηχώς δεν έχω scanner ούτε μπορώ να το βρώ ηλεκτρονικά άμα σε βάζει ο δρόμος σου καμιά μέρα απο παλ,ουπς, Νέο ψυχικό ευχαρίστως να στο δώσω, δείξω.

Link to comment
Share on other sites

χμ, και ναι και όχι :)

 

το σχήμα συνοδεύει την επεξήγηση της απόληξης του κλιμακοστασιου

και όχι επεξήγηση του κλιμακοστασίου

 

ΑΡΘΡΟΝ-7.

Παρ.1Βζ: Η απόληξη του κλιμακοστασίου που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ.1Β του Αρθ-16 δεν προσμετράται στο σ.δ.

 

ΑΡΘΡΟΝ-16.

Παρ.1β: Οι απολήξεις των κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων, δεν προσμετρώνται στο σ.δ. όταν βρίσκονται πάνω απ'το μέγιστο ύψος της περιοχής ή του κτιρίου και δεν εξυπηρετούν κανένα χώρο παρά μόνο το δώμα του κτιρίου και τις κατασκευές που επιτρέπονται σύμφωνα με το άρθρο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Highlander είναι. Εφόσον δεν υπάρχει κλίμακα η οποία να οδηγεί στο δώμα, το εμβαδόν της αφαιρείται από τον Σ.Δ. Και επίσης αφαιρούνται και οι τοίχοι οι οποίοι βλέπουν σε ανοιχτό χώρο και δε συνορεύουν με το κτίσμα μας.

 

Καλώς σας βρήκα ξανά, είχα πολύ δουλειά και δεν προλάβαινα να ασχοληθώ :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δεν σε πιάνω. Αυτό που λές για τους τοίχους και τους ανοιχτούς χώρους δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

Αυτό έπειτα "οτι αφαιρείται το εμβαδόν την σκάλας όταν δεν υπάρχει κλίμακα να πηγαίνει στο δώμα" εγώ λέω ακριβώς το αντίθετο, κατ' άλλλα ευχαριστώ για τις φιλοφρονήσεις......χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

και αυτα τα ν-1 κτλ που εγραψες τι ηταν; Με μπερδευες :) ?

 

Αυτο εννοω εγω με τους τοιχους. Αν ειναι στον τελευταιο οροφο και το κλιμακοστασιο δεν καταληγει στο δωμα/στεγη, τοτε δεν υπολογιζεται στον Σ.Δ. το εμβαδον της κλιμακας αλλα ουτε και των εξωτερικων τοιχων αυτης (μπλε γραμμη).

post-46602-131887254716_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.