Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Ωραία όλα αυτά . Μπορούμε να πούμε και ότι κανείς δεν χάνεται και άλλα τέτοια .

 

Αλλά είναι καλύτερα να ποὐμε την αλήθεια γιά τις σχολές γιατί πέφτει πολύ παραμύθι , από καθηγητές σχολείων , φροντιστές , καθηγητές σχολών και καμμένους πτυχιούχους . 

 

Σπουδές χωρίς επαγγελματικό αντικείμενο σε επαρχία , είναι μεγάλη πολυτέλεια στις μέρες μας .

 

Επειδή έχω ζήσει κάποια πράγματα στο πετσί μου σε προσωπικό επίπεδο , είτε με λάθη , είτε με αδυναμίες , προσπάθησα εδώ και 2-3 χρόνια , να ελαχιστοποιήσω αυτά τα λάθη στο παιδί μου . Δεν ξέρω ακόμα αν το πέτυχα , αλλά τουλάχιστον έχω κάποιες ελπίδες να το πετύχω .

 

Βλέπω όμως ακόμα δίπλα μου , παιδιά να κάνουν επιλογές γιά το μέλλον τους , βασιζόμενοι σε λάθος στοιχεία η επιθυμίες τρίτων .

 

Τα δύο αυτά , μαζί με το τρίτο της Κρήτης ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΑ τμήματα  , (10-11000 μόρια) , προτιμώνται από πολλά παιδιά , επειδή φέρουν τον τίτλο του πανεπιστημίου και μόνο . Αν ήταν και τει θα είχαν 3-4000 λιγότερα μόρια .

 

Αυτό το ιδιότυπο χρηματιστήριο βάσεων των πανελλαδικών , σίγουρα δημιουργεί και συντηρεί αδικίες , αλλά και η επιλογή ζωής που είναι γιά τους περισσότερους οι πανελλαδικές , είναι πολύ δύσκολο να γίνει με αλτρουιστικούς λόγους .

 

Μακάρι το τμήμα να γίνει ΧΜ όπως ζητάνε και οι ίδιοι και να πάρουν ΕΔ .

 

Μέχρι τότε οι υποψήφιοι ας το αποφεύγουν , η τουλάχιστον να ξέρουν την αλήθεια .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Σαφώς και δεν είναι ερευνητικό

 

 

 

 

materials development,

 

 

 

 

Το  materials development αν δεν ειναι ερευνα τι ειναι?Σιγουρα στις ανεπτυγμενες χωρες η ερευνα ειναι μονο μια απο τις διεξοδους.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μιλάμε για μία σχολή με εξαιρετικό αντικείμενο στο εξωτερικό, ενώ για Ελλάδα το να δουλέψει κάποιος σε αυτό το αντικείμενο είναι σαν να πιάνει το τζόκερ......και αν

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τέτοιες εξειδικεύσεις όπως αναφέρει και ο κ. Ροδόπουλος καλύπτονται είτε με κάποιο μεταπτυχιακό και είναι και περιορισμένου εύρους χωρίς μεγάλη ζήτηση που ναι δικαιολογεί τουλάχιστον στην Ελλάδα την ύπαρξη 3 αντιστοίχων σχολών

Link to comment
Share on other sites

 

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα υπάρχουν τέτοιες σχολές απλά και μόνο για να καλύπτουν την δίψα για σπουδές σε πανεπιστήμιο. Αμα είναι μονόδρομος το εξωτερικό πας κατευθείαν έξω να είσαι και κοντά στα πράγματα

 
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε μιλάμε για μία σχολή με εξαιρετικό αντικείμενο στο εξωτερικό, ενώ για Ελλάδα το να δουλέψει κάποιος σε αυτό το αντικείμενο είναι σαν να πιάνει το τζόκερ......και αν

 

 

 

Εισαι πολυ υπερβολικος. Ενα αξιοπρεπες ποσοστο στις καλες εποχες ειχαν πιασει δουλεια σε βιομηχανιες και βιοτεχνιες. Επισης η ερευνα

ειναι δουλεια πανω στο αντικειμενο και ενα μεγαλο ποσοστο των αποφοιτων που εμειναν Ελλαδα βρηκαν εκει διεξοδο.

 

Εκτιμηση μου ειναι οτι απο τους 450-500 περιπου αποφοιτους απο το 2004 εως σημερα περιπου 200 συνεχισαν με επιπλεον

σπουδες, ερευνα και γενικα χρησιμοποιησαν το πτυχιο τους. Καμια 50αρια απασχοληθηκαν ανα περιοδους στον ιδιωτικο τομεα

σε εργα,βιομηχανιες κτλ κτλ. Οι υπολλοιποι ειτε ειναι νεοι αποφοιτοι και ακομα δεν βρηκαν τον δρομο τους η απλα πηραν αλλο

δρομο.

 

Θεωρώ ότι τέτοιες εξειδικεύσεις όπως αναφέρει και ο κ. Ροδόπουλος καλύπτονται είτε με κάποιο μεταπτυχιακό και είναι και περιορισμένου εύρους χωρίς μεγάλη ζήτηση που ναι δικαιολογεί τουλάχιστον στην Ελλάδα την ύπαρξη 3 αντιστοίχων σχολών

 

Κανεις λαθος. Αν παω εγω και κανω ενα μεταπτυχικο στο ΕΜΠ στους πολιτικους μηχανικους απο θεμα γνωσεων πιστευεις θα μπορω να

συγκριθω με εναν ΠΜ που σπουδασε 5 γεματα χρονια? Ασε δε που η επιστημη των υλικων ειναι αχανης θελωντας και μη πρεπει να

εξιδεικευτεις περαιτερω πχ στα πολυμερη, στα μεταλλα η στα κεραμικα. Οπως και ενας μηχανολογος μηχανικος πχ ασχετα με τα ΕΔ

δεν μπορει να κατεχει εξισου καλα πχ τη θερμανση/ψυξη, κατεργασιες υλικων, χημικες διεργασιες, ρομποτικη τεχνολογια και

δεν ξερω και εγω τι αλλο!

 

 

 

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα υπάρχουν τέτοιες σχολές απλά και μόνο για να καλύπτουν την δίψα για σπουδές σε πανεπιστήμιο. Αμα είναι μονόδρομος το εξωτερικό πας κατευθείαν έξω να είσαι και κοντά στα πράγματα

 

 

 

Τετοιες σχολεες ιδρυθηκαν για τον ιδιο λογο που ιδρυθηκαν 6 τμηματα πολιτικων μηχανικων, καμια 60αρια πληροφοριες συνολικα, 10 φιλολογιες κτλ κτλ.

Πονεμενη ιστορια...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά είναι η αιχμή του δόρατος σε κάθε μορφή μηχανικής. Προσέξτε οτι η Χημ. Μηχ. στο εξωτερικό έχουν ήδη αντικατασταθεί απο το Materials Science και πλέον έχουν κλείσει πολλές σχολές Χημ. Μηχ. Στην Ελλάδα βέβαια τα πράγματα είναι λίγο πίσω ακόμα λόγω έλλειψης βιομηχανίας.

 

Materials development δεν είναι καθαρά ερευνητικό. Περιέχει και αρκετό testing, modelling ανάλογα το readiness level. Με λίγα λόγια όπως ο ΠΜ μοντελλάρει ένα κτίριο έτσι και ο Μηχανικός των Υλικών μοντελλάρει πχ μια συγκόλληση, μια προστασία πχ αγωγών αερίου, ενα σκυρόδεμα, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πριν καποιο καιρο ειχα κανει αιτηση για πρακτικη στο european patent office (epo.org) ειχα περασει και καποια interview  (ως ηλεκτ. μηχανικος εγω) στο τελος δεν εκατσε η δουλεια γιατι βρηκαν αλλον που ειχε eng+german+french και οπως μου ειχε πει ο συμπαθεστατος κατα τα αλλα interviewer στον τομεα του ειχε αρκετο υλικο στα γαλλικα (εγω ημουν με C2 στα Eng+German) λεω αυτο τον προλογο για να καταληξω στο εξης , ειχα ψαξει τον τυπο μετα απο καιρο στο linkedin για να δω τι ειχε σπουδασει

το  bachelor του ηταν σε γαλλικο πανεπιστημιο πανω στην επιστημη υλικων και επειτα ειχε κανει μεταπτυχιακο και διδακτωρικο πανω σε θερμοδυναμικες και τετοια(δεν θυμαμαι ακριβως αλλα σε γενικες γραμμες σχετικο με τα υλικα που χρησιμοποιουνται σε heating systems) 

θελω να καταληξω οτι προοπτικες υπαρχουν ειδικα αν καποιος το ψαξει και για καποιο μεταπτυχιακο αλλα δυστυχως λογω της ψιλοανυπαρξιας στην ελλαδα μιας βαριας βιομηχανιας οι περισσοτερες ελπιδες ειναι στο εξωτερικο υστερα ισως και απο ενα μεταπτυχιακο

Edited by lefe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.