Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

 

Συνάδελφε καλημέρα (εγώ σε αναγνωρίσζω σαν μηχανικό ακόμα και αν το ΤΕΕ δε το κανει...)

Εγώ την σχολή σου δεν την ξέρω, και τώρα με το link που έστειλες είδα για πρώτη φορά το πρόγραμμα σπουδών σου...Κάνεις ενδιαφέροντα μαθηματα, που επικεντρώνονται κυρίως στη φυσική και την χημεία, και φυσικά στις εφαρμογές αυτών στα υλικά...

Ο προβληματισμός μου είναι απλός: Τι ακριβώς Ε.Δ. μπορείτε να διεκδικείσετε? Εγώ δε πιστεύω ότι το ΤΕΕ δε σας θέλει επειδή η βάση της σχολής σας είναι χαμηλή (εδώ μπαίνουν στο ΤΕΕ παιδιά με απολυτήριο λυκείου 10, που πήγαν έξω και ήρθαν έτοιμοι μηχανικάρες...). Νομίζω ότι το θέμα είναι τι ακριβώς Ε.Δ. να σας δώσουν?

Από τα λίγα που καταλαβαίνω, θα ήσουν πολύ καλός στην έρευνα και στην ανάπτυξη νέων υλικών ή καινούργιων τεχνολογιων...Αλλά τι άλλο? Και ρωτάω εσένα γιατί εσύ πάνω από όλα κρίνεις τις δυνατοτητές σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεγάλε κάνετε φοβερά μαθήματα, που επικεντρώνονται δυστυχώς πολύ στην έρευνα και δεν αφήνουν χώρο για επαγγελματικά δικαιώματα.Και να μπείτε στο ΤΕΕ, τι ΕΔ νομίζετε οτι θα σας δώσουν?Άποψη μου είναι οτι πρέπει να αφήσετε αυτό το δρόμο και να αλλάξετε τροπάρι.Ακολούθηστε το πρότυπο της σχολής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, του ΕΜΠ που ούτε αυτοί εγγράφονται στο ΤΕΕ, αλλά αν θυμάμαι καλά έχουν ΕΔ μαθηματικού ή φυσικού(αναλόγως ποια κατεύθυνση ακολουθήσουν).Σαν φυσικοί πιο πολύ, κατά τη ταπεινή μου γνώμη, έχετε λαμπρό μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι εις βάρος τους να μπούνε στο ΤΕΕ άρα και στο ΤΣΜΕΔΕ, έχοντας ειδικότητα περισσότερο ερευνητική. Θα θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες και μη άνεργοι ενώ το 99% εξ'αυτών θα είναι !

 

το σκέφτηκες καλά ; Kαθόλου καλή ιδέα! Κατά τα άλλα ενδιαφέρον το αντικείμενο, αλλά όχι για την Ελλάδα... δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι αρχικα ευχαριστω για τον ενδιαφερον σας.

 

Οι αποφοιτοι μας εως τωρα βρισκουν δουλεια σε βιομηχανιες

παραγωγης χαλυβα, χυτηρια, βιομηχανιες και βιοτεχνιες παραγωγης

και επεξεργασιας πολυμερων/πλαστικων καθως και σε μοναδες

παραγωγης και επεξρεγασιας υαλων και κεραμικων.

 

Η δουλεια στην οποια επικεντρωνομαστε ειναι ο ποιοτικος ελεγχος

και η βελτιστοποιηση των τελικων προιοντων.

 

Το ΤΕΕ φανταζομαι οτι δεν θελει την ενταξη μας για συνδικαλιστικους

λογους αλλα και για λογους ανταγωνισμου. Οπως και εμεις δηλαδη

ειχαμε αντιδρασει στην ιδρυση ΤΕΙ αντοχης υλικων... ;)

 

Αυτο που μας πικραινει ειναι οτι αρκετοι αποφοιτοι μας δουλευουν σε

βιομηχανιες/βιοτεχνιες διπλα σε αλλους μηχανικους και εχουν κερδισει

τον σεβασμο αλλα το ΤΕΕ δειχνει μια εντονη περιφρονηση προς εμας.

Και οταν λεω το ΤΕΕ δεν εννοω ολα τα μελη αλλα την κεφαλη...

Link to comment
Share on other sites

TEI αντοχής υλικών ; Κακώς αντιδράσατε ρε παιδιά! Αντιθέτως θα έπρεπε μαζί με το υπουργείο να προωθήσετε ένα ΤΕΙ μηχανικής ρευστών, ένα ΤΕΙ μετάδοσης θέρμοτητας, και ένα κολλέγιο ειδικά αφιερωμένο στην ακτινοβολία...

Link to comment
Share on other sites

TEI αντοχής υλικών ; Κακώς αντιδράσατε ρε παιδιά! Αντιθέτως θα έπρεπε μαζί με το υπουργείο να προωθήσετε ένα ΤΕΙ μηχανικής ρευστών, ένα ΤΕΙ μετάδοσης θέρμοτητας, και ένα κολλέγιο ειδικά αφιερωμένο στην ακτινοβολία...

 

Ε μα!Ειπαμε καλη η εξειδικευση αλλα οχι και ετσι! Στο τελος

θα καταντησουμε να εχουμε ΤΕΙ αντοχης υλικων Ι, ΤΕΙ αντοχης

υλικων ΙΙ και ΤΕΙ αντοχης υλικων ΙΙΙ στα προτυπα των μαθηματων

του πολυτεχνειου...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, από ΤΕΙ έχει χορτάσει ο τόπος...Ελπίζω με τον Καλλικράτη στην Εκπαίδευση να καταργηθούν καποια τμήματα που πραγματικά έχουν κάτι ονόματα σιδηροτροχιές μόνο για λόγους εντυπωσιασμού ενώ ουσιαστικά δε κάνουν κάτι εξαιρετικό...

Όσο για το τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών, μάλλον ισχύει αυτό που είπες, ότι δε θέλουν την ένταξη σας στο ΤΕΕ για λόγους συνδικαλιστικούς (παίζει και η αντιπαλοτητα με του Μεταλλειολόγους και με άλλους παραπλήσιας ειδικότητας)...

Πάντως εγώ στην θέση σου, δε θα με ένοιαζε...αν το ΤΕΕ δε με ήθελε, σκασίλα μου...Αν στην αγορά εργασίας έχει καλή φήμη η σχολή και αν στο περιβάλλον που θα δουλέψεις εκτιμήσουν τις γνώσεις, τότε το 'Μηχανικός' είναι μόνο μια λέξη...Μη νομίζεις ότι και εμείς που μας δέχτηκαν στο ΤΕΕ θεωρούμε τον ευατό μας σαν Μηχανικούς...

Link to comment
Share on other sites

Το αστειο με την περιπτωση μας ειναι οτι δεν αντιδρουν οι Χημικοι μηχανικοι

σαν υποκατηγορια των οποιων θελουμε να ενταχθουμε αλλα οι πολιτικοι

μηχανικοι! Ασχολουμαστε βλεπεις και με σκυροδεμα και αυτο δεν προκειται

να μας το συγχωρησουνε ποτε :D

 

Στην πραξη αυτο κανουμε, κοιταμε να ειμαστε εμεις σωστοι ωστε να αποκτησουμε

καλο ονομα στην αγορα και εκτιμηση. Θα θελαμε βεβαια καποια επαγγελματικα

δικαιωματα αλλα τεινω να πιστεψω οτι ο αποφοιτος κανει τα επαγγελματικα

δικαιωματα και οχι το αναποδο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι το τμήμα έχει καμία σχέση με το φυσικό , κοιτάζοντας το πρόγραμμα σπουδών μοιάζει πιο πολύ με τα τμήματα χημικών μηχανικών που έχουν κατεύθυνση υλικά και έχουν επιπλέον το κομμάτι των μεταλλειολόγων / μηχανικών ορυκτών πόρων στον τομέα των κεραμικών / μεταλλουργίας

 

Νομίζω το τμήμα έχει το προφιλ για να ενταχθεί σοτ Τ.Ε.Ε τώρα τι επαγγελματικα΄δικαιώματα θα έχει ένα τέτοιο τμήμα δύσκολο να πεις ,το πλεον αυτονόητο που βλέπουμε όλοι ειναι το έλεγχος υλικών αλλά πέρα από αυτό?

 

Επίσης η ένταξη στο Τ.Ε.Ε δεν σου εξασφαλίζει επαγγελματικά δικαιώματα (παρα μόνο το όνομα ....)

 

Υ.Γ το τμήμα είναι από αυτά που πραγματικά δεν έχει νόημα χωρίς πολύ καλά εργαστήρια

Link to comment
Share on other sites

Ζαχους πολυ σωστα εντοπισες το ζητημα και το εθεσες πιστευω.

 

Στο τμημα εχουν επενδυθει μεγαλα ποσα για τα δεδομενα ενος

περιφερειακου πανεπιστημιου, μιλαμε για αρκετα εκατομμυρια ευρω.

 

Συνοπτικα μερος του εξοπλισμου ειναι:

 

-Φουρνοι (6-7) για παραγωγης και επεξεργασια κεραμικων/μεταλλων

διαφορων μεγεθων και θερμοκρασιων.

-Θαλαμος αλλατονεφωσης.

-3 μηχανες εφελκυσμου/κοπωσης .

-Φασματοσκοπιο Raman.

-Φασματοσκοπια IR/Uv.

-Συσκευες μετρησης πορωσιμετριας υλικων.

-CNC 3 αξονων.

-Συσκευες μετρησης υλικων με υπερηχους.

-Συσκευες παραγωγης πολυμερων με διαφορα

ειδη πολυμερισμου.

-Θερμικη καμερα για μελετη ατελειων και ρωγμων στα υλικα.

 

Αυτα ειναι ενα μικρος μερος του εξοπλισμου που εγω εχω δει.

 

Φετος καλως εχντων των πραγματων θα εγκατασταθει και ΤΕΜ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.