Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για πτυχίο μελετών


Geo Pas

Recommended Posts

Γεια σας... είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός (Νέος).

Έχω γραφτεί στο ΤΕΕ και έχω πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Θέλω να ανοίξω γραφείο μελετών.... Αλλά δεν έχω ιδέα πως να βγάλω μελετητική άδεια...

 

1]Πρέπει να έχω 3 χρόνια το πτυχίο για να την βγάλω? Που μπορώ να βρώ πληροφορίες; (κάποιο link θα με βοηθούσε πολυ)

 

Επίσης βρήκα δουλειά κ με σύμβαση ορισμένου χρόνου...

 

2]Θα μπορώ να έχω και το γραφείο και να δουλεύω στην ιδιωτική εταιρεία ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καιρός για μελετητικές άδειες. Είναι καλός καιρός για συνεργασίες.

 

Ψιλοοφτόπικ αλλά δεν κρατιέμαι. Δεν είναι καιρός για συνεργασίες αντιθέτως θα έλεγα. Η δουλειά είναι τόση λίγη και τόσο κατακερματισμένη, που ό,τι τσιμπήσει ο καθένας μόνος του κοιτάει να το φάει. Με άλλους Μηχανικούς όπως είναι τα πράγματα δεν υπάρχει έδαφος συνεργασίας. Σε καιρούς "παχιών αγελάδων" θα το καταλάβαινα ώστε να "σαρώσουν" την αγορά οι συνεργαζόμενοι. Όπως είναι τα πράγματα τώρα δε βγαίνει... Αντιθέτως ίσως είναι καλό μια συνεργασία-συστέγαση μεταξύ διαφορετικών δραστηριοτήτων (Μηχανικός+Δικηγόρος+Λογιστής+κάτι ακόμα), ώστε να στέλνει πελατεία ο ένας στον άλλον ή και να παρέχουν πακέτο υπηρεσιών.

Το μελετητικό πτυχίο εξάλλου δεν κοστίζει πρκατικά τίποτα και καλό είναι να υπάρχει διαθέσιμο (πέρα από το 60άρι για το παράβολο).

Link to comment
Share on other sites

Στο ΥΠΕΧΩΔΕ γράφει στα δικαιολογητικά:

α.Έχω συμπληρώσει τετραετία /οκταετία/δωδεκαετία από του χρόνου Κτήσεως του Διπλώματός μου.

β. Δεν τελώ υπό υπαλληλική σχέση οιασδήποτε μορφής : δηλ. είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν ανήκω στο ΔΕΠ.λέκτορας, επίκουρος κλπ.

 

Δηλαδή μετά από 4 χρόνια θα μπορώ να πάρω άδεια μελετητή????? Εμένα γιατί μου ακούγεται παράξενο αυτό?

Όσον αφορά τη συνεργασία το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να συνεργαστώ με τον αδερφό μου ο οποίος είναι λογιστής....

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, το μελετητικό πτυχίο του ΥΠΕΧΩΔΕ αφρά μόνο μελέτες δημοσίων έργων. Για τις μελέτες ιδιωτικών έργων δεν χρειάζεται (πέρα από το 27-περιβαλλοντικά που γενικά το ζητάνε).

 

Οι συνάδελφοι έχουν δίκιο...κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις όλες τις διαδικασίες...

 

ΥΓ. αν και πρέπει να το έχω γράψει και αλλού, η όλη η ιστορία με τα μελετητικά αναμένεται να αλλάξει ολίγον...

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, το μελετητικό πτυχίο του ΥΠΕΧΩΔΕ αφρά μόνο μελέτες δημοσίων έργων. Για τις μελέτες ιδιωτικών έργων δεν χρειάζεται (πέρα από το 27-περιβαλλοντικά που γενικά το ζητάνε).

..............

ΟΚ ! To κατάλαβα αυτό , λίγο αργά βέβαια :)!

Εγώ δηλαδή τώρα που θέλω να κάνω ιδιωτικές μελέτες....

Πώς είναι η διαδικασία?

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να μπορώ να υπογράψω μελέτη?Δεδομένο ότι έχω γραφτεί στο ΤΕΕ κ έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Θα πρέπει να κάνω έναρξη στην εφορία ?

Που θα δηλώσω τις κατηγορίες μελετών που θα κάνω???

Όσο για την 27 (περιβαλλοντικές μελέτες) τι πτυχίο πρέπει να πάρω>?????

Το ξέρω οτί μπορεί να ρωτάω πολύ απλά πράγματα αλλά διάβασα πολλά ψάχνοντας το φόρουμ και έχω μπερδευτεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Geo Pas συνέχισε να ψάχνεις και να διαβάζεις...όχι μόνο στο φόρουμ, αλλά και στις ιστιοσελίδες του ΤΕΕ, του ΥΠΕΧΩΔΕ κτλ...

 

Επιπλέον, ρίξε και μια ματιά στους κανόνες συμμετοχής...(μην κάνεις παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.