Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σίδερα δοκών


 
Charlie

Recommended Posts

............ποσο προεκτεινεται απο τις παρειες τα καπακια που προκυπτουν σε καποιες στηριξεις?

Προσωπικά σε απόσταση περίπου 2*Hb από την παρειά της στήριξης, όπου Ηb το ύψος της δοκού.

Δηλαδή σε 50άρα δοκό, περίπου 1 m.

 

δηλαδη για υποστυλωμα με διασταση στη διευθυνση του σιδερου 50 Cm

θα εχεις μηκος προσθετου σιδερου 100+100+50=250 Cm.

 

σωστα ή καταλαβα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι υποστύλωμα με εκατέρωθέν του (δεξιά του και αριστερά του δηλαδή) δοκούς και εάν απαιτείται "καπάκι" τόσο για τη στήριξη της μίας δοκού αριστερά του όσο και για τη στήριξη της άλλης δοκού δεξιά του, τότε ναι χοντρικά προσπαθώ για 100+100+50=250 cm. Αυτό για 50αρα (=ύψος) δοκό.

Επίσης μερικές φορές κάνω και το άλλο.........Αν έχω μικρού μήκους δοκό 3,0-3,5-4,0 m και έχω "καπάκια" και στα δύο άκρα, δεν τα τοποθετώ αλλά βάζω ένα ακόμα σίδερο ΑΝΩ σε όλο το μήκος της δοκού.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας πως γινεται να ειναι μια συνεχης δοκος 2 ανοιγματων και να θελει μονο η μια στη στηριξη και οχι και η αλλη...?

 

οσον αφορα τη δευτερη σημειωση σου,δηλαδη αν εχεις καπακια 2Φ16 θα βαλεις στη θεση τους ενα ενιαιο Φ14 ή Φ16?κοβεις εμβαδο απο τον απαιτουμενο οπλισμο ετσι...

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας πως γινεται να ειναι μια συνεχης δοκος 2 ανοιγματων και να θελει μονο η μια στη στηριξη και οχι και η αλλη...?

Δεν είπα κάτι αντίθετο απλά αυτή την περιγραφή και την περίπτωση που σου περιέγραψα, την έκανα για να σου πω όχι ότι μπορεί να μην έχεις "καπάκι" στην άλλη στήριξη, αλλά για να σου διευκρινίσω πως το 100+100+50=250 cm που με ρώτησες αν όντως το παίρνω έτσι, το πάιρνω έτσι μόνο σε τέτοια συνδεσμολογία και όχι όταν το υποστύλωμα είναι γωνιακό, οπότε τότε θα έπαιρνα 100+50+(μήκος σπασίματος σιδήρου εντός στύλου)

 

οσον αφορα τη δευτερη σημειωση σου,δηλαδη αν εχεις καπακια 2Φ16 θα βαλεις στη θεση τους ενα ενιαιο Φ14 ή Φ16?κοβεις εμβαδο απο τον απαιτουμενο οπλισμο ετσι...

Αρχικά δεν μειώνω κανένα εμβαδό απαιτούμενου οπλισμού και ειδικά απαιτούμενου οπλισμού στηρίξεων. Κρατάω τον απαιτούμενο οπλισμό στήριξης και απλά με ενιαίο σίδερο αυξάνω απεναντίας τον οπλισμό ΑΝΩ της δοκού. Βέβαια αυτό δεν το κάνω σ΄όλες τις περιπτώσεις, απλά όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν. Για να καταλάβεις τι εννοώ σου έκανα ένα πολύ πρόχειρο σκαριφηματάκι:

 

_-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

o ilias το κάνει σε μικρού μήκους δοκούς, όπως και εγώ, επειδή δεν έχει νόημα να βάζεις σπαστά. Εξάλλου δεν μένει και τίποτα στην μέση. Αν δηλαδή η δοκός είναι 2,5μ στην μέση μένει μισό μέτρο. Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

..........Ας "μαλώσουμε" λίγο: γιατί 2Φ14 ανω Ηλία;.............

acnt το σχήμα είναι εντελώς ενδεικτικό, ένα σκαρίφημα πρόχειρο.

Αν ανατρέξεις σε παλιότερες δημοσιεύσεις μας για το τι σίδερα χρησιμοποιούμε θα δεις ότι πάντα δουλεύω με ελάχιστο 3Φ14 ΑΝΩ και θυμάμαι μάλιστα ότι το ίδιο κάνεις και συ.

Link to comment
Share on other sites

την παπαδιά θα παίξετε?

Nαί!!! Ελα κι εσύ να παίξουμε μαζί! Το ξέρω πως θέλεις!!!! :lol: Σοβαρά τώρα, άλλο 2Φ16 σε μια "απλή" δοκό και άλλο 2Φ12 σε δοκό με πρόβολο ~2μ...

δουλεύω με ελάχιστο 3Φ14 ΑΝΩ και θυμάμαι μάλιστα ότι το ίδιο κάνεις και συ.

Σωστά, αλλά πολλές φορές τα αφήνω και 3Φ12. Απλά εμένα μου "κάθεται" πολύ άσχημα το 2Φ12 ή 2Φ14 άνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.