Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορά ΜΜ και ΜΠΔ


Mpampiskal

Recommended Posts

Επίσης σε μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού, ούτε η δικιά σου σχολή υφίσταται...Οι μηχανολόγοι είναι εντελώς διαφορετικό τμήμα απο τους αεροναυπηγούς και όχι τομέας...Όπως καταλαβαίνεις δεν είσαι σε θέση να μιλάς για εξειδίκευση τη στιγμή που το δίπλωμα σου θα λέει ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΑΕΡΝΑΥΠΗΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ...

 

Επίσης στο εξωτερικό δεν υπάρχουν τμήματα τοπογράφων τι πάει να πεί αυτό?

 

Καθαρά οικονομικό μάθημα υποχρεωτικό έχουμε 1.Νομίζω πως οι χημικοί μηχανικοί έχουν περισσότερα.Και προδεδίκασες οτι τεχνητή νοημοσύνη είναι αδύνατον να μάθω, ευχαριστώ...

 

Είμαστε ενα τμήμα που έχει κοντά 65 μαθήματα για πτυχίο.Οι μηχανολόγοι του ΑΠΘ έχουν 48...πιστεύω οτι κάποια μαθήματα ηλεκτρονικού και επιχειρησιακής έρευνας παραπάνω μπορούμε να τα έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης σε μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού, ούτε η δικιά σου σχολή υφίσταται...Οι μηχανολόγοι είναι εντελώς διαφορετικό τμήμα απο τους αεροναυπηγούς και όχι τομέας...Όπως καταλαβαίνεις δεν είσαι σε θέση να μιλάς για εξειδίκευση τη στιγμή που το δίπλωμα σου θα λέει ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΑΕΡΝΑΥΠΗΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ...

 

Επίσης στο εξωτερικό δεν υπάρχουν τμήματα τοπογράφων τι πάει να πεί αυτό?

χαχαχαχαχαχ πες τα νεοτερε συναδελφε!
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο εψαξα σε πανεπιστημια του εξωτερικου την δικη σας σχολη και δεν την βρηκα ... και σε μεγαλα πανεπιστημια οπως MIT , BRISTOL, IMPERIAL, MANCHESTER αλλα τιποτα γιατι ???... και λογικο ειναι ποτε μια σχολη δεν θα ανακατευε στον οδηγο σπουδων της ηλεκτρονικα μηχανολογικα ηλεκτρολογικα και οικονομικα μαθηματα ....

manufacturing engineering ψαξτη. Ξεστραβωσου! Και για να σου πω κατι για να τα παρεις ακομη περισσοτερο φιλτατη digia. Οταν πηγα erasmus στην ισπανια για ενα εξαμηνο, αντιληφθηκα οτι τους αντιστοιχους ΜΠΔ εκει τους εχουν οπως εχει ο Ελληνας την ιατρικη! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να μην παρέμβω στη συζήτηση αλλά επειδή δεν βγαίνει κανένα ιδιαίτερο νόημα και επειδή εργάζομαι σαν μηχανικός θα πω τα εξής: Ο ikaros123 έχει 100% δίκιο για τον τρόπο διάρθωσης των αρμοδιοτήτων μεταξύ ΜΜ και ΜΠΔ αλλά και της κατάστασης που επικρατεί στην ελλάδα. Επίσης ΣΑΦΩΣ και αν θες να ακολουθήσεις ροή σε κατασκευές δηλ οικοδομή είναι ορθότερο να επιλέξει το δρόμο του ΜΜ από του ΜΠΔ. Ο ΜΠΔ φυσικά και θεωρείται ειδικότητα αιχμής αλλά όχι στην ελλάδα που δεν παράγει ούτε πρόκες

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν μου απαντησε γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχη σχολη στο εξωτερικο !!! κατα δευτερον και εμας 2 καθηγητες που εχουμε εχουν εργαστει στην NASA και ενας αλλος ειχε προταθει για νομπελ ασχετα αν δεν το πηρε ... αλλα οι καθηγητες δεν κανουν την σχολη καλη οι φοιτητες της την κανουν !!! τελος ρομπορικη αν δεις καλα υπαρχει σαν μαθημα τομεα και μηχανοτρονικα κανουμε στο τριτο ετος ... τωρα αν νομιζεις οτι τεχνητη νοημοσύνη πες μου λιγο χωρις να εχεις κανει αντικειμενοστραφη και οδοκεντρικο προγραμματισμο πως στο καλο θα μαθεις PROLOG? επεισης δεν μου απαντησατε ΠΩΣ γινεται μια σχολη που κανει οικονομικα και μαθηματα των ηλεκτρονικων και μηχανολογικα ειναι του ιδιου επιπεδου με μια σχολη που ασχολειται κατα κυριο λογο με μηχανολογικα μαθηματα και ελαχιστα ηλεκτρολογικα???????????????????????:confused: ασε που στην ελλαδα γινεται ενα χαος με τα επαγγελματικα δικαιωματα γιατι ολοι μπορουν να υπογραφουν τα παντα... καλυτερα να κοιταμε τι συμβαινει στο εξωτερικο και ας μαθουμε επιτελους τι σημαινει εξειδικευση ... οταν θα εχεις προβλημα με την μεση σου δεν θα πας σε εναν χειρουργο να σε δει παρολο που και αυτος γιατρος ειναι !!!
μαλιστααααααα! τα ιδια παντελακη μου, τα ιδια παντελη μου. Ακρη δε ωγαινει καμια.... Πολυ φοβαμαι απ' τα πολλα χοντρα που μας τα κοβεις, το πολυ πολυ να κανεις καμια αναγομωση σε κανα πυροσβεστηρα! Γιατι οι μηχανολογαρες των αει με τα πολλα μαθηματα κ τις πολλες εξειδικευσεις στο τελος αυτο κανουν!!! omg:mad:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον την εξειδικευση δεν λεω οτι θα την παρεις απο το πτυχιο σου η απο τι θα γραφει στο πτυχιο σου !!! αλλα απο τι τομεα θα παρεις ποια μαθηματα θα κανεις για να εξειδικευτεις καπου !! αν θες να λεγεσαι μηχανολογος και να υπογραφεις μηχανολογικες μελετες καντο και θα κριθεις απο αλλου οχι απο εμενα... δεν με ενδιαφερει ποιος εχει τα περισσοτερα δικαιωματα στην ελλαδα και τι δικαιωματα εχει δωσει στο τεε και σε ποιον εγω δεν εχω σκοπο ουτε καν να γραφτω στο τεε!!! αλλωστε στην ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις γιαυτο φτασαμε και εδω που φτασαμε.... τωρα εγω ρωτησα γιατι δεν υπαρχει στο εξωτερικο γιατι μου λετε κατι του τυπου η σχολη μας γ@@ει και ολα αυτα !! αλλα αυτο ειναι το επιπεδο σας !!! ποτε δεν ειπα οτι η σχολη μου ειναι η καλυτερη γιατι πολυ απλα ξερω τι ειναι και ξερω τι θα αποικοδομησω εγω απο αυτην!!!

 

Απο περιεργεια και μονο πως θα καταφερεις να μαθεις prolog χωρις αντικειμενοστραφη και οδοκεντρικο προγραμματισμο ρωταει ενας φιλος μου κανει μεταπτυχιακο πανω στην τεχνητη νοημοσυνη αυτη την στιγμη !!!!

Α και φιλε dimmi αυτη την στιγμη με δεχτηκαν να κανω πρακτικη σε μια μεγαλη κατασκευαστικη στην ελλαδα δεν θα πω ονοματα !!! απλα δεν μου αρεσει να μου την λενε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τειτζη, η ειρωνεια ειναι οπλο του αδυνατου... Να το θυμασαι αυτο...

 

Μα είναι δυνατόν να λές πως 2 μαθήματα = 1 μάθημα; Την ίδια εμβάθυνση μπορείς να κάνεις; Αν είναι έτσι ε ας κάνουν και τα εξάμηνα 2 σε 1 να παίρνεται δίπλωμα στα 2.5 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να λές πως 2 μαθήματα = 1 μάθημα; Την ίδια εμβάθυνση μπορείς να κάνεις; Αν είναι έτσι ε ας κάνουν και τα εξάμηνα 2 σε 1 να παίρνεται δίπλωμα στα 2.5 χρόνια...

 

χαχαχα θα βοηθησουμε και την διαμαντοπουλου !!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να λές πως 2 μαθήματα = 1 μάθημα; Την ίδια εμβάθυνση μπορείς να κάνεις; Αν είναι έτσι ε ας κάνουν και τα εξάμηνα 2 σε 1 να παίρνεται δίπλωμα στα 2.5 χρόνια...

Oταν πχ στην Αντοχη υλικων φτανουμε μεχρι κυκλο του Mohr και στην Αντοχη Ι στο ΑΠΘ φτανουν μεχρι την απλη καμψη κ συνεχιζουν στην Αντοχη ΙΙ και φτανουν μεχρι κυκλο του Μohr επισης, τοτε αυτο πως αλλιως να στο πω? Δε σου αρεσει το 2 σε 1? Βρες μου εσυ αλλο καλυτερο προσδιορισμο. Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Α και φιλε dimmi αυτη την στιγμη με δεχτηκαν να κανω πρακτικη σε μια μεγαλη κατασκευαστικη στην ελλαδα δεν θα πω ονοματα !!! απλα δεν μου αρεσει να μου την λενε!!!!

Αφενος δε με αφορα, αφετερου δεν εισαι η μονη που κανει την πρακτικη της ως προπτυχιακη φοιτητρια. Το οτι το επισημαινεις ετσι, μαλλον αερολογια μου ακουγεται παρα πραγματικοτητα. Σε μια μεγαλη κατασκευαστικη στην Ελλαδα... Μα ναι ρε, μονο οι αποφοιτοι του Πανεπιστημιου Πατρων ειναι μηχανολογοι....οι αλλοι ειναι μοδιστρες.... ε ρε παραπληροφορηση που πεφτει.....
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.