Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορά ΜΜ και ΜΠΔ


Mpampiskal

Recommended Posts

Βαγγέλη, δε μπορώ να ξανακάνω παλι την ίδια συζήτηση...

 

engineer_thess, οι ίδιο οι απόφοιτοι το λένε, όχι εγώ... Μόνο το 5% είχε γνώση τι είναι οι ΜΠΔ και το δήλωσε συνειδητά... Οι άλλοι απλά δε πέρασαν τις βάσεις των ΜΜ... Και - δυστυχώς -, αν είχαν πιάσει τις βάσεις και είχαν περάσει ΜΜ, θα έλεγαν τα χειρότερα για τους ΜΠΔ,κι ας μη το παραδεχτούν ποτε...

 

Αλλά είπαμε, ο καθένας αντιλαμβάνεται όπως θέλει το κόσμο, αναλόγως τι τον συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως έγραψα και νωρίτερα συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που είπες αλλά θα ήθελα να ακούσουμε και την γνώμη των ίδιων των ΜΠΔ στο θέμα αυτό. Ακόμα και το να μην απαντήσουν θα έχει την αξία του.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα αν σας ακούσουν κάποιοι...οι ΜΠΔ είμαστε όλοι losers.Και 5-6 παιδιά που έβγαλαν πάνω απο 19 φέτος και μπήκαν ΜΠΔ δεν ήξεραν τι έκαναν.

Δεν πρόκειται να αντιπαρατεθώ ξανά με ανθρώπους που θέλω να τους μοιάσω, με μηχανικούς που αν γνώριζα απο κοντά μπορεί να τους θαύμαζα.

Πιο πρίν κάτι ειπώθηκε για σεβασμό στη γνώμη του άλλου και ήρεμους διαλόγους.Μειώνοντας τους αποφοίτους μιας σχολής επικαλόμενη μια έρευνα αγνώστης προέλευσης, δεν μπορώ να τη σχολιάσω.Και πάλι επιχειρήματα δεν βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να αντιπαρατεθώ ξανά με ανθρώπους που θέλω να τους μοιάσω, με μηχανικούς που αν γνώριζα απο κοντά μπορεί να τους θαύμαζα.

 

Αν εννοείς εμένα, σε ευχαριστώ... Αλλά μάλλον δεν εννοείς εμενα, μιας και εγώ δεν είμαι σπουδαίος μηχανικός... Το παραδέχομαι...

 

Πιο πρίν κάτι ειπώθηκε για σεβασμό στη γνώμη του άλλου και ήρεμους διαλόγους.Μειώνοντας τους αποφοίτους μιας σχολής επικαλόμενη μια έρευνα αγνώστης προέλευσης, δεν μπορώ να τη σχολιάσω.Και πάλι επιχειρήματα δεν βλέπω...

 

Ποιόν μείωσα και πως? Εσύ ο ίδιος είπες στο foroum ότι έχασες την Κοζάνη για 100 μόρια και έτσι πέρασες ΜΠΔ... Καμμιά έρευνα δε επικαλέστηκα και αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη των λεγομένων μου και της γνώμης μου... Αλλά μη μου πεις ότι δεν υπήρχαν άτομα που δηλώναν σχολές στο Μηχανογραφικό χωρίς να ξέρουν τι είναι αυτές... Σαν να παίζαν Τζόκερ ή Προ-Πο...

 

Και σε ρωτώ προσωπικά εσένα Βαγγέλη: Άμα στα έφερνε έτσι η ζωή και πέρναγες τελικά Κοζάνη, τι γνώμη θα είχες για τους ΜΠΔ? Θέλω ειλικρίνεια όμως...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα αν σας ακούσουν κάποιοι...οι ΜΠΔ είμαστε όλοι losers.Και 5-6 παιδιά που έβγαλαν πάνω απο 19 φέτος και μπήκαν ΜΠΔ δεν ήξεραν τι έκαναν.

 

Δεν είπα ότι "οι ΜΠΔ είστε ολοι losers". Ρώτησα αν ισχύει αυτό που είπε η spgirl. Ρώτησα αυτό που δεν έχεις απαντήσει για εσένα και το μηχανογραφικό που είχες κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά σου απαντώ:αν είχα περάσει Κοζάνη, θα τράβαγα τα μαλλιά μου, γιατί δεν έχουν ούτε ενα αμφιθέατρο, ούτε ενα εργαστήριο, μηδαμινό ερευνητικό έργο.

 

Αν είχα περάσει κάπου αλλού ΜΜ, δεν θα είχα ιδέα και ούτε και θα με ένοιαζε το τμήμα ΜΠΔ.Βέβαια αν κάποιος μου έλεγε οτι έχουν ίδιο ΠΣ και ΕΔ, θα τον αμφισβητούσα, αλλά αν είχα την όρεξη να δω και μόνος μου τι πραγματικά ισχύει πιθανότατα θα συμβιβαζόμουν.

 

Τώρα αν δεν ήξερα το τμήμα ΜΠΔ και πέρναγα χημικός μηχανικός, αν έκανα την έρευνα που έχω κάνει τώρα, και ήξερα τα οσα ξέρω τώρα για τους ΜΠΔ σίγουρα μα σίγουρα θα έκανα 10%(που πιθανότατα δεν θα έπιανα ΜΠΔ με τα μόρια μου στο 10%...)

 

engineer_thess πιστεύω πως εσυ με καταλαβαίνεις περισσότερο απο όλους.Έχεις πει οτι ασχολείσαι με μελέτες φυσικού αερίου αν δεν κάνω λάθος.Σύμφωνα με αυτά που λέει η spgirl περι διαχωρισμού των ΕΔ, είτε θα πας φυλακή, είτε θα μείνεις άνεργος.

 

Να πω πάλι πως εγω δεν εκπροσωπώ τους ΜΠΔ?Έχουμε σύλλογο για αυτό, όποιος ενδιαφέρεται ας δεί το έργο του.Και αν δεν του αρέσουν τα λεγόμενα του ας πέσουν μηνύσεις...

Link to comment
Share on other sites

+1 στο engineer_thess

 

Μα ξέρεις ποιό είναι το κακό? Ότι αυτο-αποκαλούνται losers ενώ κανείς δε τους αποκάλεσε έτσι? Το ξαναλέω, έχουν την μύγα και μυγιάζονται...

 

Βαγγέλη, μήπως μας κρύβεις κάτι? Σου μιλάω πολύ γλυκά... Εσύ δήλωσες τις σχολές με γνώμονα τα ΕΔ... Η Κοζάνη που δίνει ωραιότερα ΕΔ ήταν πιο πάνω από τους ΜΠΔ... Με αυτή τη λογική δε σε ενδιαφέρει τι εργαστήρια ή τι υποδομές έχει η Κοζάνη, αφού δίνει ΕΔ... Αλλά παραδέχομαι την δεύτερη σου απάντηση... Γι αυτή σου την απάντηση και μόνο, έχεις την εκτιμησή μου (αν και γω δεν θα χω ποτέ τη δική σου...).Όσο για την τρίτη απάντηση, η σχολή Χημικών Μηχανικών κατα τη γνώμη μου είναι η πιο δύσκολη σχολή, και δύσκολα θα την άφηνες ακόμα και αν μάθαινες τα πάντα περί ΜΠΔ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει τι υποδομές έχει η Κοζάνη?Πολύ απλά, όταν συμπλήρωνα μηχανογραφικό δεν ήξερα και ούτε είχα τη διάθεση να ψάξω τις υποδομές του κάθε πανεπιστημίου.

Έχασα τους μηχανολόγους, και πήγα στο τμήμα με ίδια ΕΔ, και ΠΣ.Το λάθος μου που είναι...και τι κρύβω?

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess πιστεύω πως εσυ με καταλαβαίνεις περισσότερο απο όλους.Έχεις πει οτι ασχολείσαι με μελέτες φυσικού αερίου αν δεν κάνω λάθος.Σύμφωνα με αυτά που λέει η spgirl περι διαχωρισμού των ΕΔ, είτε θα πας φυλακή, είτε θα μείνεις άνεργος.

 

Δεν έχω πει ότι ασχολούμαι με φυσικό αέριο. μήπως με μπέρδεψες με τον "electrical_salonika";

 

Δεν είναι μόνο ότι δεν το έχω πει αυτό αλλά ούτε ασχολούμαι στη δουλειά μου με φυσικό αέριο κλπ.

 

Ουφ τη γλίτωσα τη φυλακή! Α, ρε spgirl με αυτά που γράφεις ο vaggelhs92 λέει ότι φυλακή θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλος αυτός ο εκνευρισμός; Ποιος υποτίμησε το τμήμα σας;

 

Άλλο λέμε κι άλλο ακούτε. Χάνετε την ουσία. Ξαναδιαβαστε το παρακάτω:

 

Ρε παιδιά. Είναι τώρα λογική αυτη;

....

Ακούστε τι λέτε:

 

"Μήπως γνωρίζετε κανέναν που να δουλεύει σε κατασκευαστική εταιρία?(γιατί με ενδιαφέρει πιο πολύ το κομμάτι της οικοδομής)."

 

Τι δουλεια έχεις τότε στο τμήμα παραγωγής και διοίκησης;

 

Δεν ξέρω τι επαγγελματικά δικαιώματα εχουν αποκτήσει οι ΜΠΔ αλλα όπως και να εχει ο βασικός τους προορισμός δεν είναι η οικοδομη που θέλει να ασχοληθεί το παιδί που ρωτάει. Σαφώς σωστοτερη επιλογη είναι να δώσει για ΜΜ. Άλλο θέμα το τι θα επιλέξει σαν δεύτερη επιλογη σε περίπτωση που δεν μπορέσει να περάσει σε σχολη ΜΜ. Αλλα δεν μπορειτε να τον προτρεπετε να παει για ΜΠΔ όταν λέει ξεκάθαρα ότι άλλο θέλει να κάνει. Καλο είναι να είμαστε περήφανοι για το επάγγελμα μας αλλα πολυ κακο να συμβουλευουμε λάθος νεαρά άτομα λόγω αυτής της περιφανειας μας.

 

Σίγουρα πολλα επαγγελματικά δικαιώματα αλληλοκαλυπονται ανάμεσα στις σχολές αλλα υπάρχει κανένας λόγος να ξεκινάμε στραβα απο την αρχη; Γιατί να μην κάνουμε τις επιλογές μας σωστα;

 

Κάποιος που θέλει να κάνει ηλεκτρολογικες μελέτες πχ εχει νόημα να ξεκινήσει σαν πρώτη επιλογή να παει στους μηχανικούς Η/Υ γιατί και εκει έχουν ή θα αποκτήσουν (δεν ξέρω) τα ίδια επαγγελματικα δικαιώματα με τους ΗΜ;

 

Είναι τώρα σοβαρές λογικές αυτές ή είναι λογικές αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.