Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

'Εχασα το πρωτότυπο της Οικοδομικής Άδειας πελάτη


Recommended Posts

'Εχασα το πρωτότυπο της Οικοδομικής Άδειας πελάτη. Την είχα πάρει για να τη βγάλω φωτοτυπία για ημιυπαίθριους. Έχω όμως το αντίγραφο. Υπάρχει κανένας τρόπος να ξανααποκτήσω το πρωτότυπο;

Link to comment
Share on other sites

1) ψάξε παντού

2) Αν δεν την βρεις πήγαινε στο βήμα 1)

 

...ενδιαμέσως ρώτα και στην πολεοδομία τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση αλλά το βλέπω χλωμό να σου ξανασφραγίσουν με ανάγλυφη...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν έχεις ψάξει ΠΑΝΤΟΥ και δεν την βρεις, δυστυχώς θα πρέπει να ενημερωθεί ο πελάτης, και αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να πάει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης στην πολεοδομία να κάνει υπεύθυνη δήλωση απώλειας του πρωτότυπου στελέχους και (χωρίς να ξέρω τη διαδικασία) του εκδίδουν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην τελειωσε με τους ΗΧ γιατι η βαβουρα θα θυμωσει τον πελατη. παρε τα λεφτα σου πρωτα. δευτερον μην ανησυχεις, ενημερωσε τον ιδιοκτητη, πηγαινει και κανει μια δηλωση (ακομη καλυτερα πηγαινε παρε τα σχετικα και παρουσιασε του τα ετοιμα) απωλειας και του δινουν αντιγραφο επικυρωμενο που γραφει πανω "λογω απωλειας του πρωτοτυπου" και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

 

τσεκαρε μηπως μπορεις να το κανεις εσυ με εξουσιοδοτηση και να παει ο πελατης στο ΚΕΠ αντι για την πολεοδομια, αφου το εχασες εσυ διευκολυνε τον τον ανθρωπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.Βγαλε ακριβες αντιγραφο απο το αρχειο της πολεοδομιας

2.Πληρωσου για τη δουλεια που εχεις κανει

3.Ενημερωσε τον (με διπλωματια)

 

Οτι χειροτερο μπορει να συμβει, να χασεις πρωτοτυπο εγγραφο πελατη. Μια φορα εχασα συμβολαιο (το οποιο βρεθηκε αργοτερα μεσα στο γραφειο μου) εβγαλα αντιγραφο απο το υποθηκοφυλακειο και απο τοτε δεν ξανακουμπησα τα χερια μου σε πρωτοτυπο εγγραφο! Βγαζουν μονοι τους φωτοτυπια και τη φερνουν

Link to comment
Share on other sites

Aν καποιος εινια τακτικος και προσεχει στο φωτοτυπειο να τα παρει ολα πισω δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα...

 

Εγω παντα παω για φωτοτυπια απο τα πρωτοτυπα, εκτος και αν μου φερουν αντιγραφα... Μολις βγαλλω φωτοτυπια τα δινω πισω...

 

Απλα παντα κοιταω τι παιρνω πισω οταν παω για φωτοτυπιες και για οποιαδηποτε χρηση παιρνω μαζι μου τα αντιγραφα...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τωρα οποιος χανει κατι ειναι ακαταστατος ...και που ξερεις τι μπορει να εγινε;

μπορει να επεσε απο το ποδηλατο,να τον χτυπησε μηχανακι, να του εκλεψαν την τσαντα !!

 

 

 

καλα να παθεις ρε! απροσεκτε !! που θες και συμβουλες !

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...

 

Δεν ειπα αυτο φυσικα....

 

Σε οποιοδηποτε μπορει να συμβει...Το πιθανοτερο ειναι να παραπεσε καπου μαζι με αλλο εντυπα-χαρτια....

 

 

Αλλα ειδικα το φυλλο της ΟΑ ειναι χοντρο να το χασεις....Αν ειναι παραξενος και ο ιδιοκτητης...

 

Φανταζεσαι να σου ειχε πει 5-6 φορες... "Σου δινω το πρωτοτυο... ΠΡΟΣΕΧΕ!!! μην μου το χασεις..." :smile:

 

Αλλα η διαδικασια ειναι αυτοι που αναεφεραν οι συναδελφοι..Οποτε αν ειναι σωστος ο πελατης θα καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.