Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βέλτιστη αναλογία πατήματος - ριχτιού σε ραμπόσκαλες


Papasot

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η βέλτιστη αναλογία πατήματος - ριχτιού σε περίπτωση ραμπόσκαλας (δηλαδή το πάτημα δεν είναι οριζόντιο αλλά έχει ανοδική κλίση). Για τις απλές σκάλες ισχύει η σχέση 2υ+π=63cm. Για τις ραμπόσκαλες τί ισχύει? Και πώς διαμορφώνεται ο διασκελισμός σε σχέση και με την κλίση (ιδίως όταν το πάτημα θέλουμε να έχει κλίση 10%)?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εαν μιλάς για την περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας δε θα δεχτούν την έννοια της ραμπόσκαλας. Η' θα υπάρχει ράμπα για πεζούς, ή σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τύπο για ραμπόσκαλα δεν έχω συναντήσει πουθενά - επειδή όμως είθισται να χρησιμοποιούνται τέτοιες μορφές σε υπαίθριες διαμορφώσεις καλό είναι να υπολογίζεις "πατήματα" δύο δρασκελισμών (ώστε να ανεβαίνεις με διαφορετικό πόδι κάθε φορά) και ρίχτι 14-15 εκ. (το σύνηθες για "έξω").

 

Αν τώρα το σκέφτεσαι για εσωτερικό χώρο θα υπάρξει θέμα - για το αν απαγορεύεται δεν ξέρω αλλά στη διαδικασία ελέγχου μπορεί να κολλήσει (εφόσον δεν υπάρχουν "οδηγίες" στο ΓΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικά:

 

To 2υ+π=63 έως 65 εκατοστά είναι για σκάλες κι οτιδήποτε έχει σκαλοπάτια, ακόμα και η ραμπόσκαλα.

 

Βάζεις μικρό υ και παίρνεις μεγαλύτερο π, προσπαθώντας να υπολογίσεις την κλίση της ραμπόσκαλας που χρειάζεσαι.

 

Κλασσική περίπτωση απλής ραμπόσκαλας: υ=7 και π= 50

Ισχύει 2υ+π=64 και η κλίση που προκύπτει είναι 14%.

 

Σε πιο ανηφορική: υ=12 π=40

2υ+π=64 και κλίση 30%

 

κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα γραφείο που δούλευα παλία, είχαμε ραμπόσκαλα στη διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου, και επειδή επρόκειτο για κτίριο γραφείων περάσαμε ΕΠΑΕ, και μόλις είδαν τη ραμπόσκαλα μας έστειλαν πίσω. Βέβαια ο μηχανικός στον έλεγχο δεν την είχε προσέξει, αλλά της ΕΠΑΕ δεν της ξέφυγε... Και όντως στον κτιριοδομικό δεν αναφέρει πουθενά τον όρο.

Link to comment
Share on other sites

@dimitrispsi

 

Κι αν θέλω το "πάτημα" να' ναι 1, 1,5 ή 2 μέτρα τί κάνω?

 

Δεν πιάνει αυτός ο τύπος - οι ραμπόσκαλες έχουν μεγάλη γκάμα...άσε που στο παράδειγμα σου το "7" είναι βέβαιο γκρεμοτσάκισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πάτημα 1 μέτρο (ή γενικότερα μεγάλο) δεν ισχύει αυτός ο τύπος γιατί θα γίνονται παραπάνω από 1 βήματα σε κάθε πάτημα.

 

Η προσέγγιση που έκανα είναι για 1 βήμα/πάτημα (κακώς δεν το σημείωσα).

 

---------------------------------------------------------------------------------

EDIT:

 

Άνοιξα κάτι προϊστορικές (!!!) σημειώσεις του πατέρα μου που είχε κάνει όταν πρωτοξεκινούσε και βρήκα μια λύση υπολογισμού που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα που έκανα για υπολογισμό 2 βημάτων ανά πάτημα.

 

Δεν έχω ιδέα πού και πώς προέκυψε (είναι χειρόγραφα), αλλά το θεωρώ λογική προσέγγιση στα ανθρώπινα μέτρα.

 

Το παραθέτω σαν σημείο προβληματισμού πιο πολύ.

post-6132-131887254337_thumb.gif

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά είναι αυτό που περιέγραψα στο edit του προηγούμενου μηνύματός μου απ'ότι βλέπω με την σημαντική διαφορά ότι αντί για ένα ρίχτι, προσθέτει 1 πάτημα...

 

Η ίδια λογική είναι πάνω κάτω...

 

Ενδιαφέρον σχήμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.