Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ιδιωτικό ή δημόσιο δάσος;


Recommended Posts

Υπάρχει και ιδιωτικό δάσος. Το ότι δεν γράφει ιδιωτικό είναι προφανές αφού η πράξη χαρακτηρισμού αφορά μόνο το χαρακτήρα της έκτασης και όχι το ιδιοκτησιακό της.

Αν ενδιαφέρεσαι να αποχρακτηριστεί το δασικό τμήμα τότε προφανώς θα πας στην επιτροπή επίλυσης δασικών αμφισβητήσεων (εκτός αν βιάζεσαι πάρα πολύ).

Πόσο πιθανό θεωρείς να ξυπνήσει ένα πρωί το δημόσιο (κάποιος υπάλληλος δηλαδή) και να πει: ας αμφισβητήσω την ιδιοκτησία του unknown. Αλλά και αν συμβεί από τη στιγμή που έχεις τίτλους ιδιοκτησίας γιατί φοβάσαι?

Αλλά αφού έχεις τόσο άγχος γιατί δεν πας στην πολεοδομία σου να κάνεις τις παραπάνω ερωτήσεις? Μπορεί να είσαι τυχερός και να βρείς έναν πρόθυμο να σε βοηθήσει υπάλληλο.

Όσο για τους δικηγόρους αν θέλεις να ρωτήσεις κάποιον πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχει εμπειρία σε τέτοια θέματα. Αν πονούσε το μάτι σου δε θα πήγαινες σε πνευμονολόγο ε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστός ο Άγιος. Βασικά πέρα από Δικηγόρο μπορείς να συμβουλευτείς και ιδιώτη Δασολόγο της περιοχής σου, που πιθανόν να έχει χειριστεί παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Επαρχιακή οδός, 3500τμ, όλα τα εφαπτόμενα στην οδό και συνολικά 2500τμ ιδιωτικό δάσος με απόφαση δευτεροβάθμιας το 2008.

Χτίζω?

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνώμη μου ναι

η αρτιότητα απο την επαρχιακή και τα 3500τ.μ

κάλυψη και δόμηση απο τα 3500-2500=1000τ.μ

πλευρικές αποστάσεις απο όμορους???

βάθος σύμφωνα με την παρέκκλιση????

Link to comment
Share on other sites

πλευρικές αποστάσεις απο όμορους???

βάθος σύμφωνα με την παρέκκλιση????

 

Ακριβώς αυτά τα ερωτήματα μου δημιουργούνται και εμένα τώρα και επίσης από το δικό μου δάσος πρέπει να πάω 10μ?:confused:

ΜΑKAP, για πάρε θέση σε παρακαλώ μήπως καταφέρω και ξεμπερδευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ σου έχει επισημάνει ήδη τα στοιχεία που πρέπει να εξετάσεις.

Δυο στοιχεία που θα ήταν χρήσιμα νομίζω ότι είναι ένα διάγραμμα και ο χρόνος δημιουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα τραπέζιο όπου από παντού συνορεύει με ιδιώτες μπροστά δρόμο και κατά τα γνωστά κουλά βγήκανε όλα τα μπροστά (περίπου 2500τμ δάσος).

Η πρώτη επίσημη εμφάνιση με κληρονομιά το έτος 1956.

Οι πλάγιες-οπίσθιες αποστάσεις θα εξεταστούνε για το βάθος του καθαρού κομματιού 1500τμ ή όλου 3500τμ?

Από αυτό το ιδιωτικό δάσος πρέπει να πάω στα 10μ ή μπορώ και στο όριο?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιωτικό δάσος αποτελεί τμήμα της συνολικής ιδιοκτησίας και, επομένως, δεν νοούνται πλάγιες αποστάσεις προς τις πλευρές που αυτό βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

Από την έκταση δασικού χαρακτήρα πρέπει να έχει απόσταση 10 μ. η οικοδομή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.