Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος ανεκλυστήρα


ducatista

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

 

Οι ανελκυστήρες χωρίς μηχανοστάσιο έχουν κάποια υπέρ ή κατά, συγκριτικά με τα κλασσικά υδραυλικά? Μπορώ να τα προτείνω σε πελάτη μου?

 

Έχουμε νέα διόροφη κατοικία με υπόγειο και υπάρχει έλλειψη χώρου για τοποθέτηση μηχανοστασίου.

ευχαριστώ,

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σχετικά με την εγκατάσταση ανελκύστηρα χωρίς μηχανοστάσιο υπάρχουνε ουσιαστικά μόνο θετικα(το βασικότερο οτι δεν χρειάζεται ξεχωριστό δωμάτιο για μηχανοστασιο).

Κατα τα αλλα δεν έχουνε καμία διαφορά από τους ανελκυστήρες με μηχανοστάσιο.

Οπότε άνετα μπορούνε να προταθούνε για εγκατάσταση εφ΄όσον υπάρχει ανάγκη

Link to comment
Share on other sites

το μόνο αρνητικό που έχω ακούσει είναι πως επειδή κάποια μηχανικά μερη που κάνουν θορυβο τοποθετούνται μέσα στο φρεάτιο

ειναι πιο οχλούσα εγκατάσταση

 

τουλάχιστον αυτό μου είπανε

παρακαλω κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει επι τουτου να μας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους υδραυλικούς ανελκυστήρες στους οποίους δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη μηχανοστασίου υπάρχουνε δύο περιπτώσεις :

1)χρήση ντουλάπας η οποία τοποθετείται κοντά στο φρεάτιο και μέσα μπάινουνε η αντλία και ο πίνακας του ανελκύστήρα.

Σε αυτη τη περίπτωση ο θόρυβος είναι ίδιος με τα κοινά μηχανοστάσια γι'αυτό προτιμάται να τοποθετείται σε χώρο που θα επιτυνχάνεται η μικρότερη όχληση.(οχι κοντά σε διαμερίσματα)

 

2)τοποθέτηση της αντλίας και του πίνακα μέσα στο φρεάτιο

σε αυτη τη περίπτωση έχει γίνει ειδική πρόβλεψη ώστε να μειωθεί ο θόρυβος και από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι δεν καταλαβαίνεις διαφορά.

 

Τέλος όσον αφορά τους μηχανικούς ανελκυστήρες χωρίς μηχανοστάσιο ξέρω επίσης και απο προσωπική εμπειρία ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά όσον αφορά τον θόρυβο.

 

Είναι λογικό να υπάρχει ο φόβος του θορύβου αλλά γνωρίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά αυτο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εμβολο;

Τα τελευταία χρόνια κοιτάζω να ξεφύγω από τους υδραυλικούς ανελκυστηρες καθότι πιστεύω πως οι ηλεκτρικοί τώρα πια μόνο πλεονέκτηματα έχουν.

Μόνο που είναι ελάχιστα ακριβότεροι από 3.000 και στάση.

Κατά τα λοιπά είναι ταχύτεροι, φθηνοτεροι στη συντήρηση, υποστηρίζουν περισσότερες στάσεις και φυσικά υπάρχει και ο απεγκλωβισμός.

 

Σωστόοοοοςςςς!!!

Οι υραυλικοί ανελκυστήρες γεννήθηκαν στην Ελάδα περίπου το '80 και καπου στην εποχή μας αρχίζουν να εξαφανίζονται!!!

Οι ηλεκτρομηχανικοι μαζι με τα INVERTER είναι το πιο σωστό και εχουμε και συνέχεια!!!

GEARLESS + INVERTER VVVF = Οικονομικότερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν το κόστος επιβαρύνει και τα ισόγεια καταστήματα σε περίπτωση πολυκατοικίας με βατό δώμα;

 

σε ιδιοκτητο κατάστημα μου,

το οποίο δεν έχει πρόσβαση στο κλιμακοστάσιο,

δεν επιβαρύνεται για καωένα έξοδο συντήρησης - αντικατάστασης του ανελκυστήρα.

 

αυτά όμως είναι κάτι που αναφέρεται και στο καταστατικό της πολυκατοικίας

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας, Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά.

Διαβάζοντας διάφορες αναφορές σας σε σχέση με τους ανελκυστήρες στο φόρουμ μπήκα στον πειρασμό να εγγραφώ ώστε να βοηθηθούμε όλοι μαζί σε σχέση με το αντικείμενο.

Αναφορικά λοιπόν με προηγούμενα posts θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ο υδραυλικός ανελκυστήρας ποτέ δεν θεωρήθηκε σοβαρό ανυψωτικό μηχάνημα από κανέναν τεχνικό ανελκυστήρων και δεν έχει κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με τους ηλεκτρομηχανικούς.

Τώρα όσον αφορά τους νέους ανελκυστήρες χωρίς μηχανοστάσιο, πιστεύω ότι είναι το μέλλον όσον αφορά τους ανελκυστήρες. Ολες πλέον οι σοβαρές εταιρίες του χώρου διαθέτουν πλέον στην αγορά ανελκυστήρες αυτού του είδους με πολύ καλά χαρακτηριστικά. Κύρια ατού τους είναι η εξοικονόμιση ενέργειας και πολλές φορές και η ανάκτηση της, η εξοικονόμιση του χώρου του μηχανοστασίου, οι μεγάλες ταχύτητες μεταφοράς, η μή στατική επιβάρυνση του κτιρίου και οι σχεδόν μηδενικές φθορές με την χρήση. Ετσι κι αλλιώς οι ανελκυστήρες αυτοί είναι υψηλής τεχνολογίας με εξελιγμένα λογισμικά τεχνιτής νοημοσύνης και είναι ιδανικοί για τα πολυχρηστικά κτίρια.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με την αναφορά μου τέτοια μέρα που είναι, και είμαι στην διάθεση σας για επιπλέον διευκρινήσεις

Φιλικά,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμα αυτά που λες!

 

εγώ πάντως βρίσκω 2 ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα

1. την τιμή μια διαφορά σχεδόν 25%+

2. τον αυτόματο απεγκλωβισμό

 

για τα άλλα φυσικά εσύ εισαι ο ειδικός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.