Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση "εκ του πονηρού";


Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους συναδέλφους και προχωρώ στο πρώτο μου thread...

Έστω οικόπεδο σε οικισμό, ο οποίος δομείται με το Π.Δ. 1985 και θέλουμε να κάνουμε κατάτμηση. Έχουμε το απαιτούμενο εμβαδόν και πρόσωπο έτσι ώστε να δημιουργηθούν δύο κατά κανόνα άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα.

Ο κατασκευαστής (ο μηχανικός του δηλαδή), πρότεινε στον πελάτη μου, να κάνει κατάτμηση και σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας.

Το θέμα είναι, ότι προκείμενου να δημιουργηθούν κάθετες ιδιοκτησίες με "φυσιολογικά" σχήματα και καθώς το οικόπεδο είναι ιδιαιτέρα μακρόστενο, ουσιαστικά δημιουργεί ένα "μικρο ρυμοτομικό σχέδιο εκ του πονηρού". Το οποίο και σας παραθέτω σε σχήμα. Το πραγματικό σχήμα του οικοπέδου είναι πολύ δυσμενέστερο, αλλά η ιδέα και η γενική διάταξη είναι αυτή.

Κατά τη γνώμη μου, η κατάτμηση αυτή είναι απαράδεκτη. Το κόκκινο οικόπεδο χάνει τη συνοχή του. Δεν ξέρω πως ακριβώς να το βάλω σε λόγια, αλλά νομίζω ότι αντιβαίνει σε οτιδήποτε θεωρώ ορθή αξιοποίηση της γνώσης και της επιστήμης μας.

Αντιλαμβάνομαι ότι πιθανόν να πουληθεί καλύτερα κατά αυτόν τον τρόπο, αλλά εγώ δεν θα πρότεινα ποτέ μια τέτοια λύση.

Πρώτων, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Και δεύτερον, είναι καθόλα νόμιμο κάτι τέτοιο;

Συγχωρέστε με για το μακρόν του κειμένου (είμαι λίγο έξαλλος, αλλά δεν ξέρω και αν έχω το δικαίωμα να είμαι...)

 

υ.γ.

πράσινο = το αρχικό οικόπεδο, κόκκινο + μπλε = νέες ιδιοκτησίες, μοβ = κοινόχρηστοι χώροι (δρόμοι), μαύρο = όρια κάθετων ιδιοκτησιών.

oikopedo.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι κατάτμηση και εν συνεχεία σύσταση καθέτου.

Η ένσταση μου, είναι ως προς το κόκκινο οικόπεδο, αν βλέπεις το σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, τώρα το κατάλαβα... Γενικά γίνονται τέτοιες κατατμήσεις, ιδίως σε γήπεδα. Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποια διάταξη που να το απαγορεύει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μετράει η γνώμη μου... Γενικά είναι νόμιμο. Αυτό μετράει. Επίσης γενικά, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοια οικόπεδα. Αλλά, δυστυχώς, υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Ευθέως αντίθετη η εν λόγω κατάτμηση στο άρθρο 20 του Ν.Δ. της 17-7-1923

 

1. Δεν επιτρέπεται οιαδήποτε μεταβίβασις της κυριότητος

μέρους ή του όλου γηπέδου, εφ' ου ο ιδιοκτήτης εσχημάτισεν ή

ανεγνώρισε σχηματισθέντας τυχόν άνευ της θελήσεώς του

κοινοχρήστους χώρου (ιδιωτικάς οδούς και πλατείας κλπ.), ή δεν

εσχημάτισεν ουδ' ανεγνώρισε μεν τοιούτους, αλλ' επιδιώκει τον

σχηματισμόν ή την αναγνώρισίν των δια της τοιαύτης μεταβιβάσεως.

Εν τη εννοία του σχηματισμού κοινοχρήστων χώρων περιλαμβάνεται ο

καθ' οιονδήποτε τρόπον ιδιωτική πρωτοβουλία ή συμφωνία γινόμενος

περιορισμός ή παραίτησις δικαιωμάτων επί των ειρημένων γηπέδων

επί τω τέλει αμέσου ή εμμέσου σχηματισμού των εν λόγω χώρων. Πάσα

μεταβίβασις της κυριότητος γινομένη παρά τας ανωτέρω διατάξεις,

είναι αυτοδικαίως άκυρος. Η περί ακυρότητος διάταξις αύτη ισχύει

και αν ακόμη δεν εγένετο εν επισήμω τινί πράξει σαφής μνεία περί

του σχηματισμού των ειρημένων κοινοχρήστων χώρων αλλ' εμμέσως

προκύπτει εκ των γενομένων μεταβιβάσεων ότι αύται εγένοντο επί τω

τέλει του τοιούτου σχηματισμού και εν γένει της εφαρμογής

ιδιωτικού σχεδίου ρυμοτομίας.

 

Ανάλογες κατατμήσεις έχουν ακυρωθεί από τον Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευθέως αντίθετη η εν λόγω κατάτμηση στο άρθρο 20 του Ν.Δ. της 17-7-1923

 

 

 

Ανάλογες κατατμήσεις έχουν ακυρωθεί από τον Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ.

 

armenopoulos H διαδικασία κατάτμησης και σύστασης καθέτων είναι απολύτως νόμιμη. Δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι αλλά χώροι κοινής χρήσης μεταξύ των συνιιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο συνάδελφος armenopoulos με το παραπάνω post ισχυρίζεται ότι κάθε κατάτμηση και κάθε σύσταση καθέτου είναι άκυρη. Ούτε και εγώ, άλλωστε.

Κοιτάξτε λίγο προσεκτικά το σχήμα του κόκκινου οικοπέδου. Είναι αυτό έστω και κατά την λογική σας και την προσωπική σας άποψη αποδεκτό; Πέραν του νόμου, ζητώ και την προσωπική σας άποψη ως επιστήμονες.

Οικόπεδο είναι η συνεχόμενη έκταση γης που ανήκει σε έναν ή περισσότερους ιδιοκτήτες. Είναι αυτό συνεχόμενη έκταση γης; Εγώ εδώ βλέπω να γίνεται ερμηνεία και εκμετάλλευση του νόμου κατά το πως βολεύει τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

...Εγώ εδώ βλέπω να γίνεται ερμηνεία και εκμετάλλευση του νόμου κατά το πως βολεύει τον κατασκευαστή.

 

Τι πάει να πει αυτό; Ο κατασκευαστής έχει κάθε δικαίωμα (και υποχρέωση θα έλεγα) να αξιοποιήσει την γη με τον προσφορότερο -κατά την εκτίμησή του- τρόπο, στα πλαίσια της νομιμότητος.

 

Το απόσπασμα που παρέθεσε ο συνάδελφος armenopoulos δεν αναφέρεται στην περίπτωση του σχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.