Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη εξαερισμού σε καφέ-αναψυκτήριο-μπαρ


gioxlit

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.

 

μου ζητηθηκε να εκπονησω τις μηχανολογικες μελετες για την αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καφε-αναψυκτηριο-μπαρ.

 

ολα οκ με πυρασφάλεια, υδρευση και αποχετευση και η πολεοδομια ζητά και μελετη εξαερισμου.

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. Έχω δει την ΤΟΤΕΕ.

 

αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι τι ακριβώς πρέπει να δώσω στην πολεοδομία.

 

φύλλο υπολογισμών; σχέδιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις για εξαερισμό αξονικό ανεμιστήρα , σχεδιάζεις τη θέση του στο σχέδιο και κανεις τους αναγκαίους υπολογισμούς (σε ένα φύλλο Α4) που σε οδηγούν στην επιλογή του.

 

Αν επιλέξεις φυγοκεντρικο ανεμιστήρα με αεραγωγούς , σχεδιάζεις:

τη θέση του, τα κανάλια (κυκλικά ή ορθογώνια), τα στόμια απαγωγής, οποιο άλλο εξάρτημα απαιτείται για τη σωστή του λειτουργία, κλπ.

και κανεις τον πίνακα (ανα τμήμα αλλαγής διατομής του καναλιού) με τους αναγκαίους υπολογισμούς για την επιλογή του.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις το 4M (λέω αν) κάνεις μία μελέτη κλιματισμού χωρίς όμως να βάζεις διαφορά θερμοκρασίας. (ότι σου είπαν οι παραπάνω είναι ολόσωστο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σε εστιατόριο για να μελετήσω τον εξαερισμό χρησιμοποιώ την τιμή της ενδεικνυόμενης ποσότητας αέρα για αερισμό χώρων που μου δίνει η ΤΟΤΕΕ στον πίνακα Π201, δηλαδή 17 μ3/h/άτομα; Θα είναι σωστό;

Edited by Jeff
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.